Młodzi projektanci. Jak tworzy Konrad Smulik?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 16:30
- Lubię, kiedy moje kolekcje dotykają trudnych tematów, wpływają na emocje moje i odbiorcy. Nie chcę, żeby ludzie przechodzili obok tych projektów obojętnie - mówi Konrad Smulik, którego prace zostały docenione przez polskiego "Vogue'a".
Pracownia projektowazdj. ilustracyjne
Pracownia projektowa/zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Rawpixel.com.

Moda od najmłodszych lat

Swoją przygodę z modą Konrad Smulik zaczął bardzo wcześnie, bo już w dzieciństwie przygotowywał dla lalek pierwsze kreacje zrobione z papieru i chusteczek. Następnie poszedł do liceum autorskiego, gdzie nauczył się rzeźbić, rysować i malować. - Rozwinąłem się jako osoba i artysta. To był bardzo ważny czas w moim życiu i cieszę się, że wybrałem tę szkołę - mówi projektant. - Kolejnym oczywistym krokiem było pójście na studia związane z modą. Jestem bardzo zadowolony ze swoich edukacyjnych wyborów.

Konrad zawsze traktował modę jako element zabawy, łączy umiejętności z różnych poznanych dziedzin i to także widać w jego projektach. - Moje projekty są rzeźbiarskie, bardzo lubię bawić się formą i daje mi to dużo satysfakcji. Wykorzystuję moją wiedzę malarską, wiem, jak łączyć kolory, co ze sobą dobrze kontrastuje, i wiem, co wygląda dobrze - tłumaczy rozmówca Ady Janiszewskiej. - Otwiera to możliwości do dalszej zabawy. Odbieram modę jako formę wyrażenia siebie, jako zabawę, eksperyment, a nie coś technicznego.

Łączenie form i eksperymenty

Dyplomowa kolekcja projektanta oparta była na kontrastach, które są dla niego inspiracją. - Kolekcja "Androgino" łączy w sobie wiele form damskich, ale i męskich, ale także muzykę rockową i klasyczną - tłumaczy twórca. Sztuka nie jest mu obca i stara się ją przemycać w różnych formach, jednak w każdym projekcie zostawia cząstkę siebie.

- Moje kolekcje są odzwierciedleniem mojego wnętrza, jest to przelanie części mnie na papier, a później na formę - zdradza Konrad Smulik. - Dużo eksperymentuję. W trakcie tworzenia kolekcji szukam materiałów nawet długi czas, żeby znaleźć ten najlepszy pod dany model. Jeżeli chodzi o projektowanie, wiem, czego chcę.


Źr. Instagram/designedby_conrad

Polski rynek modowy

Jak przyznaje młody twórca, nie jest łatwo być projektantem w Polsce, rynek jest dosyć trudny. - Moda nie jest dla nas najistotniejsza i w dalszym ciągu to nie jest to, w co inwestujemy. Mam wrażenie, że jednak polskich projektantów i marek jest cały czas mało i jest miejsce, żeby je wypełnić - tłumaczy. - Polacy lubią ubrać się dobrze, ale zachowawczo, klasycznie i powściągliwie. Moja moda taka nie jest. Jednak mam nadzieję, że to, co planuję przedstawić masowemu odbiorcy, spotka się z aprobatą.


Posłuchaj
10:57 Czwórka/Stacja Kultura - moda Konrad Smulik 24.11.2022.mp3 Konrad Smulik opowiada o swoich projektach i inspiracjach (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Zobacz także: 

 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 11.40

aw/kor

Czytaj także

Japońskie kimono - jak inspiruje projektantów mody?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 14:20
Kimono - ten tradycyjny strój pochodzący z Japonii - po raz pierwszy zostało opisane w III wieku. Wiele stuleci potem inspirowana nim odzież pojawiła się na światowych wybiegach mody. Sprawdzamy, kto czerpał inspirację z azjatyckiej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pietura: w projektach z włóczki jest pewna ostateczność

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 17:48
Ekstrawaganckie, ale też szczere i pełne emocji - takie ubrania projektuje Martyna Pietura - tegoroczna absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru.
rozwiń zwiń