Da Vinci, Chanel i Michael Jackson. Połączyły ich cekiny

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 15:50
To od dekad najbardziej efektowna ozdoba w modzie. W sylwestra wręcz niezbędna. Dzięki cekinom błyszczymy jak gwiazdy, a zawdzięczmy to egipskim faraonom. 
Cekiny - tkaniny tego typu idealnie nadają się na kreacje wieczorowe.
Cekiny - tkaniny tego typu idealnie nadają się na kreacje wieczorowe.Foto: Shutterstock/Roman Samborskyi

Lśniące szaty Tutenchamona

Cekiny w postaci, którą znamy dziś, pojawiły się w modzie na początku XX wieku. Ale wiele wskazuje na to, że znane były już w starożytności, co potwierdzili odkrywcy grobowca Tutenchamona, którzy odnaleźli tam ubiory zdobione złotymi krążkami przypominającymi dzisiejsze cekiny. Przyszywanie złota lub innych metali szlachetnych do ubioru miało wiele funkcji - było symbolem statusu społecznego, ale też pozwoliło cały majątek nosić przy sobie. Korzystali z tego zwłaszcza wędrowcy, którzy na swoje ubrania naszywali monety.  

Czy Mona Lisa nosiłaby cekiny?

- Fanem cekinów był także Leonardo Da Vinci. Renesansowy mistrz między 1480 a 1482 rokiem naszkicował project maszyny, która używając dźwigni i bloczków miałaby wycinać małe krążki z blachy-  opowiada autorka cyklu modowego Ada Janiszewska. - Ponieważ urządzenie nigdy nie zostało zbudowane, nie wiemy, czy twórca "Mona Lisy" wymyślił je, żeby uatrakcyjnić gamurrę, czyli typową siknie kobiecą z tamtego czasu, czy miał w tym jakiś głębszy zamysł.   

"Moonwalk" w cekinach 

Człowiekiem, który stoi za współczesnym cekinem jest Herbert Lieberman. Jako pracownik firmy Eastman Kodak. która używała acetatu do produkcji swoich filmów,  postanowił wykorzystać celulozę acetatową i to właśnie z niej wyprodukował pierwsze cekiny. - Największą sławę cekiny zyskały w latach 20. XX wieku. Ale materiał, z którego były wykonywane, ulegał zmianie. W latach 60. cekiny zaczęto produkować z winylowego plastiku. Nie był on tak błyszczący jak poprzednie cekiny, ale za to bardziej trwały i tańszy - dodaje rozmówczyni Gosi Jakubowskiej. - W 1983 roku o cekinach znów zrobiło się głośno, za sprawą Michaela Jacksona. Amerykańska gwiazda po raz pierwszy pokazała wówczas swój "moonwalk". Muzyk ubrany był w czarną cekinową kurtkę i miał kryształową rękawicę.

Michael Jackson - Leave Me Alone (Official Video) | Michael Jackson

Sprawdź też:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @chanelofficial

Cekinowy garnitur i... śniegowce

Cekiny nie są jednak zarezerwowane tylko na wielkie wyjścia, znani projektanci wykorzystują je także w codziennych kolekcjach o ozdabiając nimi swetry, tiszerty, spodnie, a nawet śniegowce. W sezonie jesień-zima 2022/2023 na wybiegach królowały czarne cekinowe garnitury, dom mody Blumarine postawił na komplety z mieniącej się tkaniny, u Alberty Ferretti prym wiodą cekinowe sukienki, a Versace naszył kolorowe świecidełka na spódniczki i gorsetowe topy.

Posłuchaj
07:46 CZWÓRKA Stacja Kultura - cekiny 29.12.2022.mp3 Jaka jest historia cekinów? (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 29.12.2022

Godzina emisji: 11.45

kul

Czytaj także

Dom Mody Herse. Symbol nowoczesności i wyrafinowania

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 14:40
Od 1868 roku - przez prawie 70 lat - uczył Polki i Polaków stylu i elegancji. Dziś Dom Mody Herse nadal uznawany jest za symbol luksusu i miejsce, w którym jak w soczewce, skupiła się historia Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda i matematyka. Jak skroić styl na miarę?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 13:40
Moda to nie tylko pokazy, drogie kreacje haute couture czy szaleni projektanci. Moda to rzemiosło, które czerpie z wielu różnych dziedzin życia. W tym także z matematyki. 
rozwiń zwiń