Moda japońskich ulic. Styl z dzielnicy Harajuku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 13:00
Harajuku to dzielnica Tokio, ale ta nazwa oznacza też styl w modzie. Wywodzi się on z japońskiej kultury nastolatków, ale odnajdujemy w nim wiele odmian. Sprawdzamy, co dla Japończyków i Japonek liczy się w modzie.
Moda Harajuku to najbardziej przyciągający wzrok styl ubioru w Japonii
Moda Harajuku to najbardziej przyciągający wzrok styl ubioru w JaponiiFoto: Shutterstock/FiledIMAGE

Obszar Harajuku znajduje się w przybliżeniu wokół stacji Harajuku, między Shinjuku i Shibuya na linii Yamanote. Świat mody poznał go już w latach 80. i 90. Właśnie tam spotykali się młodzi ludzie. Do dziś na kilkusetmetrowej Takeshita Street (głównej ulicy Harajuki) spotyka się młodzież przynależąca do różnych subkultur. 

- Najbardziej popularne nurty to nurty Lolit. Mamy tu trzy odmiany: Lolitę standardową, bardzo słodką i Gotkę - wymienia Ewelina Garbić, mieszkająca w Japonii autorka bloga "Zielona herbata z cukrem". - One między sobą bardzo się różnią. Lolity Gotki ubrane są całkowicie na czarno z ewentualnymi białymi akcentami, jak kołnierzyki, mankiety, podkolanówki. Ich strój inspirowany jest XIX-wieczną modą europejską z dodaniem japońskiej słodkości - dodaje. 

Połącznie mody XIX-wiecznej z cukierkowością może wydawać się niemożliwe, ale Japonki są w tym mistrzyniami. - Do krótkich, obszernych sukni na fiszbinach dołączają mnóstwo dodatków: kolczyki, bransoletki, wstążki, okulary. Wszystko utrzymane jest w typie gotyckim, pełne pająków czy nietoperzy - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Lolity słodkie to niemal chodzące ulicami lalki. Dominującymi kolorami w ich strojach są róże i błękity. Ewelina Garbić zdradza, że mieszka niedaleko parku rozrywki Hello Kitty Town. W sąsiedztwie swego domu często widuje dziewczyny łączące w ubiorze styl Hello Kitty i Lolity. - To wspomniane, krótkie sukienki wzorowane na dawnych strojach i mnóstwo maskotek z Hello Kitty - wyjaśnia. - Nie sądzę, żeby te dziewczyny chodziły tak ubrane na co dzień. Raczej przebierają się przyjeżdżając w okolice parku rozrywki - dodaje.  


Posłuchaj
15:39 czwórka stacja kultura 06.02.2023.mp3 Moda japońskich ulic. Jaki styl lubią Japończycy? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Studenckie modowe szaleństwo

Oczywiście nie wszyscy Japończycy podążają za modowymi trendami. Zwykle przedstawiciele tego społeczeństwa ubierają się w stonowane kolory ziemi, zielenie i beże. Największą okazję do szaleństw mają studenci. 

- W czasie studiów Japończycy mogą farbować włosy. W 99 procentach japońskich szkół średnich obowiązuje zakaz farbowania włosów, malowania się i noszenia dodatków. Studenci tu mają dowolność - opowiada Ewelina Garbić. - Gdy Japończycy zaczynają pracę znów wracają do zakazu farbowania. Takie reguły obowiązują w większości firm. Dowolność w stroju i kolorze włosów dotyczy tych, którzy uprawiają wolne zawody, pracują w branży rozrywkowej, są fryzjerami - wymienia. 

Moda na młodość

Studentki zwykle ubierają się tak, by wyglądać na młodsze. - Najbardziej pożądanym wiekiem w Japonii jest wiek szkoły średniej. Dziewczyny nastoletnie najbardziej podobają się panom. Seksapil nie jest tam modny - opowiada rozmówczyni Czwórki. - Dlatego studentki, a nawet starsze kobiety, naśladują styl uczennic - dodaje. 

Zdarza się, że Japonki kupują buty o jeden-dwa rozmiary za duże, by wyglądać na mniejsze i młodsze. - Chcą być trochę jak małe dziewczynki, które przymierzają buty swojej mamy - mówi blogerka. - Zwykle też nie liczy się dla nich wygoda buta, a to jak on wygląda. Chętnie sięgają po obuwie na grubych podeszwach, które u nas było modne w latach 90. - dodaje. 

Nierzadko ubrania Japonek wyglądają jak przebrania, stylizacje na postaci z mang.  

Moda to oczywiście nie tylko kobiecy świat. - Jest taki trend, dziś kreowany przez japońskich idoli, w którym mężczyzna ma bardzo kobiecy wygląd, delikatne rysy twarzy, nie ma zarostu. Nie jest też umięśniony, nie aspiruje do typu macho- opisuje Ewelina Garbić. - Wśród studentów dominuje styl, który ja nazywam stylem "Michaela Jacksona" - białe skarpetki, czarne buty, spodnie dosyć szerokie kończące się przed kostką. Dla Japonek bardzo ważny jest wzrost mężczyzny, dlatego też panowie chętnie sięgają po buty na grubej podeszwie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.02.2023

Godz. emisji: 11.16

pj

Czytaj także

Pokazy mody zaczęły się od ubierania manekinów i picia herbatki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 15:41
Pokazy mody mają swoje korzenie w XIX wieku. Pierwotnie były to spotkanie, na których można było zjeść i napić się herbaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modowe inspiracje - gdzie szukają ich Chińczycy?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 20:30
Rok temu popularny był styl #chinesestreetfashion. Chińczycy wrzucali zdjęcia ze stylizacji, które były połączeniem mody różnych projektantów. Sprawdzamy, jak jest dzisiaj.
rozwiń zwiń