Triennale Młodych 2023. Czy sztuka ma potencjał wspólnototwórczy?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:30
Pracowali tu najwięksi polscy rzeźbiarze. I nic dziwnego, bo w Orońsku są plenery sprzyjające tworzeniu dużych form przestrzennych. Tutaj też - po pandemicznej przerwie - odbędzie się kolejne Triennale Młodych.  
W ciągu ostatniej dekady artyści stali się czujnikami kryzysów na świecie. Zwłaszcza artyści młodego pokolenia, którzy są bardzo krytycznie nastawieni do rzeczywistości (zdj. ilustracyjne)
W ciągu ostatniej dekady artyści stali się "czujnikami" kryzysów na świecie. Zwłaszcza artyści młodego pokolenia, którzy są bardzo krytycznie nastawieni do rzeczywistości (zdj. ilustracyjne) Foto: Grisha Bruev/Shutterstock

W tym roku Triennale odbędzie się po raz dziesiąty, po trzyletniej przerwie. Teraz organizatorzy czekają na zgłoszenia od artystów. - To był i jest trudny czas dla młodych twórców. Zakończyła się pandemia, która opóźniła ich wejście na scenę artystyczną. Życie w zamknięciu odbiło się też na ich kondycji psychicznej. Potem Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła się wojna, która spowodowała, że zaczęliśmy szukać odpowiedzi na pytanie, co będzie dalej - mówi kurator Stanisław Małecki. - Te wydarzenia nikogo nie pozostawiły obojętnym i diametralnie zmieniły znaczenie i rolę twórczości artystycznej. Jednak sprawiły też, że bardziej zaczęliśmy zwracać uwagę na rolę wspólnoty, bycia razem i wzajemnego wsparcia w obliczu kolejnych kryzysów.

I na tych zagadnieniach będzie się skupiać nadchodzące Triennale Młodych. - W głównej mierze będzie to odsłona polsko-ukraińska, ale liczymy też na to, że Triennale stanie się lustrem, w którym będziemy mogli lepiej przyjrzeć się światu, w którym żyjemy - dodaje gość Czwórki.

W ogłoszeniu otwartego naboru organizatorzy pytają: Czy uda się utrwalić pozytywne doświadczenia solidarnego zaangażowania obywatelskiego poza sytuacją kryzysową? Czy możemy wyobrazić sobie istnienie podobnych, działających mechanizmów w innych warunkach? Czy procesy, które mogliśmy obserwować w ciągu ostatniego roku, mają potencjał wspólnototwórczy?

Zobacz też:

- W ciągu ostatniej dekady artyści stali się "czujnikami" kryzysów na świecie. Zwłaszcza artyści młodego pokolenia, którzy są bardzo krytycznie nastawieni do rzeczywistości i mają potrzebę, by ją zmieniać - przyznaje rozmówca Kasi Dydo. - Widać to było m.in. na głośnej wystawie "Niepokój przychodzi o zmierzchu", zorganizowanej w ubiegłym roku w warszawskiej Zachęcie. My chcielibyśmy włączyć się w tę dyskusję, ale wnieść do niej nadzieję, bo w ostatnich latach wydarzyło się też dużo dobrych rzeczy, na przykład nasza solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie.  

Posłuchaj
15:44 CZWÓRKA Stacja Kultura - rzezba 09.02.2023.mp3 Trwa nabór artystów do 10. odsłony Triennale Młodych w Orońsku. Jaką rolę odgrywa dziś sztuka? (Stacja Kultura/Czwórka)

Tegoroczna odsłona odbędzie się w dniach 24-25 czerwca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a wystawa potrwa do 3 września. Na zgłoszenia artystów organizatorzy czekają do 19 marca, a wyniki naboru zostaną ogłoszone do 15 kwietnia 2023 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Stanisław Małecki (kurator Triennale Młodych)

Data emisji: 9.02.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Kobiety z obrazów - brakujący rozdział historii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:33
Małgorzata Czyńska kolejną swoją książką "Kobiety z obrazów. Polki" napisała kolejny rozdział herstorii. Opowiadając o malarkach, modelkach, muzach, uzupełnia to, co historia o mężczyznach przemilczała. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarki warszawskie. Kobiecy rozdział sztuki nieprofesjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 14:36
Po opowieści o Nikiforze, najbardziej znanym reprezentancie nurtu nazywanego sztuką naiwną, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przyszła kolej na panie. Marię Korsak, Leokadię Płonkową, Halinę Walicką i Łucję Mickiewicz łączy Warszawa, ale każda z nich w sztuce realizowała się w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń