XRossspace Showcase. Wystawa polskiego XR-u w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 17:26
Prace inspirowane dziełami Stanisława Lema, gra multipayer Jagody Wójtowicz i Marty Nawrot, animowane smoki, wyłaniające się z plakatów 3D - to wszystko będzie można zobaczyć podczas XRossspace Showcase. To nowa sekcja Festiwalu Polskich Filmów "Kinoteka" w Londynie. 
Czy wirtualna rzeczywistość ma zastosowanie w sztuce?
Czy wirtualna rzeczywistość ma zastosowanie w sztuce?Foto: shutterstock

W Londynie wystartowała wystawa polskiego XR-u. Można odwiedzić ją osobiście, ale także dzięki okularom VR, albo po prostu po włączeniu laptopa we własnym domowym zaciszu. To wszystko w British Film Institute w ramach 21. odsłony Festiwalu Polskich Filmów "Kinoteka", który zainauguruje nową sekcję programową XRossspace Showcase, poświęconą wirtualnej rzeczywistości.

- To przestrzeń, po której będzie można się poruszać jak w grze komputerowej. Chodzi o to, by nie oglądać eksponatów w tradycyjnej formule 2D, ale też - by wejść w głąb tej wystawy. W przestrzeni wirtualnej pojawi się więcej artystów niż na wystawie w realnym pomieszczeniu - mówiła Weronika Lewandowska, kuratorka wystawy.

Zobacz też:

Wydarzenie startuje już 30 marca i potrwa do 2 kwietnia. W ramach wystawy będzie można zobaczyć m.in. rozszerzoną rzeczywistość, której funkcją jest uwalnianie od stresu i pomaganie przez dotyk.

- Chodzi o filtr "Help Yourself", który pomaga nam realnie masować naszą twarz i mobilizuje nas do odczuwania swojego ciała na wielu poziomach - tłumaczyła Weronika Lewandowska. - Na twarzach mamy zdefiniowane obszary, które należy masować, by osiągnąć odpowiedni efekt. Filtr jest wizualną nakładką na twarz, dzięki której możemy to osiągnąć - tłumaczyła gość Czwórki. 

Posłuchaj
14:47 wystawa_PR4_AAC 2023_03_30-11-17-03.mp3 Co zobaczymy na wystawie XRossspace Showcase w Londynie? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Podczas wystawy w British Institute w Londynie będzie można zobaczyć także "bestie", czyli smoki, które wyłaniają się bezpośrednio z obrazów. - Inspirowane są historią smoka wawelskiego - mówiła gość Czwórki. - Dzięki urządzeniom mobilnym będzie można zobaczyć smoki w 3D, które wyłaniają się z obrazów. 

Przestrzeń wystawy to nie tylko miejsce obcowania ze sztuką, ale także z innymi odwiedzającymi. - Na wystawę będzie można wejść jako własny awatar. Wówczas w nowym, cyfrowym wcieleniu będziemy mogli rozmawiać z innymi, czatować, spotykać się i wymieniać spostrzeżeniami - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.03.2023

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie to niebo". Wystawa jak laboratorium NASA

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 15:00
Studentka astronomii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest autorką wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. - Zamieniłam salę wystawienniczą w laboratorium, które przypomina jednostkę NASA - opowiada Justyna Olszewska. 
rozwiń zwiń