"Wawel jest Wasz". Odkryj Wawel Jagiellonów z Moniką Brodką, 1988, tatuażami i AI

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 12:53
Festiwal "Wawel jest Wasz" to niezwykła propozycja muzealników, którzy zapraszają na nowy rodzaj doświadczenia. To nowe oblicze muzeum, a wśród propozycji tego wydarzenia znalazły się warsztaty perfumiarskie, ścianka wspinaczkowa czy "Lekcje granka" m.in. z Moniką Brodką i 1988. Festiwal towarzyszy otwarciu wystawy "Obrazy Złotego Wieku", która odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Wawel jest Wasz to niezwykła propozycja muzealników Wawelu - to nowe oblicze tego miejsca
"Wawel jest Wasz" to niezwykła propozycja muzealników Wawelu - to nowe oblicze tego miejscaFoto: Pyty/Shutterstock
  • Festiwal "Wawel jest Wasz" odbędzie się w dniach 15-17 września, oczywiście na Wawelu w Krakowie. 
  • Impreza towarzyszy otwarciu wystawy "Obraz Złotego Wieku", która odbywa się pod patronatem Czwórki. 
  • Festiwal jest nowym obliczem muzealnego życia. 
  • Ekspozycja "Obraz Złotego Wieku" jest szeroką prezentacją epoki Jagiellonów, ale też renesansu w ogóle, jego odkryć naukowych, architektonicznych. 
  • Na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu stanie mobilne planetarium. To ukłon w stronę Mikołaja Kopernika, którego Rok obchodzimy. 
  • W programie wydarzenia czeka nas moc wydarzeń, liczne panele, dyskusje, warsztaty perfumiarskie, tatuażu, silent disco, "Lekcje granka" m.in. z Moniką Brodką czy 1988. 
  • Na Wawelu nie zabraknie też sztucznej inteligencji. 

Wawel to siedziba królów, niezwykłe miejsce na wzgórzu, to historia, kultura, dawne wieki, ale też współczesność, mnóstwo inspiracji i nowych doznań. To miejsce, które cały czas potrafi zaskakiwać. Muzealnicy zapraszają na wyjątkowe wydarzenie: Festiwal "Wawel jest Wasz", którego pierwsza odsłona odbyła się w 2022 roku. 


Festiwal "Wawel jest Wasz"

- W dniach 15-17 września festiwalem "Wawel jest Wasz" chcemy zbudować nowego rodzaju doświadczenie muzealne - mówi Bogumiła Wiśniewska, kierowniczka Działu interpretacji sztuki na Wawelu. - Uczestnictwo w kulturze, w dziedzictwie kulturowym, jego odrywanie jest niezwykle ważne. Oprócz tego, z czym muzeum kojarzy się z każdemu z nas: z wystawami, kwerendami naukowymi, publikacjami o rozbudowanym charakterze, chcemy wprowadzić do naszej oferty zupełnie nową odsłonę. To będzie nowe oblicze muzealnego życia. Tym jest dla nas festiwal "Wawel jest Wasz". 

Muzealnicy pozwalają sobie na mnóstwo fantazji, bo jak twierdzą, w muzeum można wszystko. Programy festiwalu nie da się zamknąć jednym słowem, na odwiedzających "Wawel jest Wasz" czeka moc atrakcji.


Posłuchaj
13:43 czwórka stacja kultura 07.09.2023.mp3 Na festiwal "Wawel jest Wasz" zaprasza Bogumiła Wiśniewska (Stacja kultura/Czwórka)

  

Proponujemy nowe doświadczenie muzeum - poznawanie go wszystkimi zmysłami, nie tylko opowieściami przewodników, nie tylko poprzez literaturę na temat Wawelu - podkreśla gość Kasi Dydo. - Tym razem serwujemy doświadczenia muzyczne, zapachowe, smakowe.  

Wystawa "Obraz Złotego Wieku"

15 września zostanie otwarta niezwykła, wielka wystawa "Obraz Złotego Wieku". - To wystawa spektakularna, imponujący jest zarówno jej rozmach ale i treści, które uda nam się zaprezentować szerokiej publiczność - zdradza Bogumiła Wiśniewska. - Pokażemy, jak wyglądało życie Jagiellonów, nie tylko na Wawelu, dopełni to szeroka perspektywa renesansu, kontekst odkryć naukowych i geograficznych. Zaprezentujemy jak ważny był rozwój architektury, sztuki, nauki w XVI i XVII wieku. 

Gość Czwórki podkreśla dokonania dynastii Jagiellonów, które możemy nazwać najbardziej otwartymi, wielokulturowymi czy interdyscyplinarnymi. One są też punktem wyjścia i inspiracją do organizacji festiwalu "Wawel jest Wasz". - Wychodząc od tego, co zapoczątkowali Jagiellonowie kontynuujemy rozmowy o teraźniejszości i przeszłości, patrzymy na rozwój sztuki, nauki, medycyny, architektury. 

Tatuaże, perfumy, Monika Brodka i 1988 w na Wawelu

Hasłem festiwalu jest: "Laboratorium wiedzy i doświadczeń muzealnych". To nawiązanie do tego, co osiągnęli Jagiellonowie i tego, jak postrzegali świat. 

- Na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu stanie mobilne planetarium. To też nawiązanie do obchodzonego w tym roku Roku Mikołaja Kopernika. Dzięki współpracy z Polska Agencją Kosmiczną uda nam się spojrzeć w gwiazdy i niebo, to współczesne, ale też to historyczne - zaprasza Bogumiła Wiśniewska. - Na Wawelu będzie też ścianka wspinaczkowa, będzie można się wdrapać na wysokość 6 metrów. Będzie mnóstwo paneli o gwiazdach, niebie, kosmosie, zwierzętach, o idei miasta renesansowego, ale też miasta 15-minutowego. 

Swoje miejsce na wydarzeniu znajdą pasjonaci komiksu, tatuażu i muzyki. - Będzie można nagrać własną piosenkę. Pod okiem Moniki Brodki stworzyć utwór muzyczny lub nagrać kawałki hiphopowe z 1988 - poleca gość Kasi Dydo. - Na warsztatach perfumiarskich sprawdzimy też czym pachnie Wawel: czy to ogrody królowej Bony, czy kulinaria dawnych wieków, a może dziełami sztuki. 

AI przebuduje Wawel

"Wawel jest Wasz" to niezwykle nowoczesna propozycja, dlatego nie mogło w jej harmonogramie zabraknąć eksperymentów ze sztuczną inteligencją. - Sprawdzimy jak AI przerobi Wawel - zdradza kuratorka wydarzenia. - Jagiellonowie przebudowali Wawel w nowym renesansowym stylu, sprowadzając architektów z Włoch i Hiszpanii. My w XXI wieku chcemy spróbować przebudować Wawel zapraszając do tego sztuczną inteligencję. Sprawdzimy czy zamek zmieni się w statek kosmiczny i czy wawelskie głowy mogą przemówić. 

Ten festiwal to moc propozycji. Będzie można obejrzeć filmy, stworzyć projekt swojego tatuażu i wykonać go, wziąć udział w noc z ambientem czy w silent disco. 

Festiwal "Wawel jest Wasz" towarzyszy otwarciu wystawy "Obrazy Złotego Wieku", która odbywa się pod patronatem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bogumiła Wiśniewska, organizator festiwalu

Data emisji: 07.09.2023

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

"Wawel. Biografia". Co chciałbyś wiedzieć o krakowskim zamku?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 11:50
Historia krakowskiego zamku, którą czyta się jak kryminał - tak powiedzieć można o książce "Wawel. Biografia" Kamila Janickiego. Nie brakuje w niej informacji o wawelskim kinie, studni, toaletach i organizacji kuchni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

45 lat Krakowa na liście UNESCO. Obchody od 7 do 9 września

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 12:00
Pochód Kopernikański, okolicznościowa wystawa, uroczyste sympozjum z udziałem przedstawicieli miast historycznych z całego świata – to niektóre punkty obchodów 45-lecia wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które odbywać się bedą od 7 do 9 września.
rozwiń zwiń