Redakcja Polska

45 lat Krakowa na liście UNESCO. Obchody od 7 do 9 września

02.09.2023 12:00
Pochód Kopernikański, okolicznościowa wystawa, uroczyste sympozjum z udziałem przedstawicieli miast historycznych z całego świata – to niektóre punkty obchodów 45-lecia wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które odbywać się bedą od 7 do 9 września.
Wystawa Skarby Krakowa odkrywa skarby nieoczywiste, nie zawsze łatwe do obejrzenia
Wystawa "Skarby Krakowa" odkrywa skarby nieoczywiste, nie zawsze łatwe do obejrzenia Shutterstock/Sergey Dzyuba

„Obecność Krakowa na prestiżowej liście oraz status znanego na całym świecie miasta historycznego był, jest i będzie dla nas drogowskazem i punktem odniesienia dla rozwoju” – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Decyzja o wpisie historycznego centrum Krakowa na prestiżową listę zapadła we wrześniu 1978 r. podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kraków znalazł się w gronie 12 takich miejsc na świecie, razem z pobliską Kopalnią Soli w Wieliczce.

Kraków był też pierwszym miejscem w Europie, w którym wyróżniono nie pojedynczy obiekt, ale cały zespół miejski z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Starym Miastem, Kazimierzem oraz dawnym przedmieściem Stradomiem.

Za wpisem poszły starania o rewaloryzację niszczejących zabytków. Jeszcze tego samego roku powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), który – ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa – do dziś wspiera prace konserwatorskie.

Miasto od początku roku świętuje jubileusz. Przy drogach wjazdowych pojawiły się nowe tablice witające w mieście UNESCO. U wlotu Drogi Królewskiej na Stare Miasto, pod Barbakanem, odsłonięto pamiątkową płytę. Na różnych placach miejskich prezentowana jest wystawa „Skarby Krakowa”. O statusie Krakowa informuje też podróżnych podświetlana tablica na lotnisku w Balicach.

Główne obchody rocznicowe potrwają od 7 do 9 września. Wśród zaplanowanych wydarzeń jest Pochód Kopernikański (9 września), który przejdzie ulicami miasta. To widowisko przygotowane przez Teatr KTO jest połączone z obchodami 550. rocznicy urodzin słynnego astronoma. Parada wyruszy sprzed bramy Floriańskiej, pójdzie w niej ok. 200 artystów – m.in. aktorów, muzyków, szczudlarzy, francuskich akrobatów z grupy Compagnie Tac O Tac. Do udziału w pochodzie zaproszeni są wszyscy zainteresowani.

Z okazji rocznicy w pałacu Krzysztofory 7 września otwarta zostanie wystawa przybliżająca działalność Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W czasie wernisażu zabije dzwon Bolesław na pobliskiej wieży ratuszowej. Ekspozycję „45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa” czynna będzie do 8 października. Otwarciu wystawy towarzyszyć ma pokaz filmu „Kamienie mają głos, by przeszłość opowiedzieć przyszłości” w reż. Marty Węgiel zrealizowanego przez TVP Kraków. Dokument opisuje przemiany, jakie zaszły w Krakowie od lat 70.

7 września odbędzie się też wręczenie Europejskiej Nagrody Dziedzictwa (European Heritage Award / Europa Nostra Award) za prace konserwatorskie przy ołtarzu Wita Stwosza, przeprowadzone w latach 2015–2021.

Organizatorzy zaplanowali też ogólnodostępne sympozjum (8 września) w siedzibie rady miasta, z udziałem przedstawicieli UNESCO i organizacji Europa Nostra. Po konferencji nastąpi odsłonięcie okolicznościowej tablicy pamiątkowej na Zamku Królewskim na Wawelu.

Zamknięty charakter będzie miało spotkanie (7 września) w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Odbędzie się wówczas inauguracja Europa Nostra Heritage Hub - regionalnego centrum Europa Nostra na Europę Środkową. Dyskusje towarzyszące temu wydarzeniu będzie można śledzić w mediach społecznościowych.


PAP/ho


Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

29.08.2023 13:26
Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.

Koncert „Nuty dla Wolności” w Warszawie. Cenna inicjatywa zespołu Dagadana na rzecz walczącej Ukrainy

30.08.2023 09:03
Już od ponad 15 lat łączymy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music – mówi wokalistka i menadżerka grupy Daga Gregorowicz.  

„A jednak wojna” – wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie

01.09.2023 11:03
Prezentowana w warszawskiej Galerii W-Z ekspozycja pokazuje plakaty propagandowe, które w sierpniu 1939 r. nawoływały do powszechnej mobilizacji w obliczu zagrożenia wojną.