"Co niewidoczne, a jednak ważne” - konkurs Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 10:45
"Co niewidoczne, a jednak ważne" to hasło tegorocznej odsłony konkursu filmowego #63sekundy organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W Czwórce powiemy o jego szczegółach.
W audycji powiemy m.in. o konkursie filmowym 63sekundy, który w tym roku odbywa się pod hasłem Co niewidoczne, a jednak ważne. Jego organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.
W audycji powiemy m.in. o konkursie filmowym #63sekundy, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Co niewidoczne, a jednak ważne". Jego organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.Foto: Shutterstock.com/Stanisław Tokarski

W piątkowym wydaniu audycji porozmawiamy o konkursie organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Hasłem tegorocznej, dziewiątej edycji konkursu filmowego #63sekundy jest  "Co niewidoczne, a jednak ważne".

Konkurs, który odbywa się pod patronatem Szkoły Filmowej w Łodzi, wystartował 5 lutego i potrwa do 11 kwietnia 2024. Główną nagrodą jest 10 tysięcy złotych oraz udział w finałowej gali Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie. Więcej o samym konkursie opowie Jan Ołdakowski, dyrektor MPW, a także ambasador tegorocznej edycji konkursu znany nauczycielom i uczniom twórca internetowy Zetkacper, czyli Kacper Zembrzucki, którzy będą gośćmi Czwórki po godzinie 11.15.

Wcześniej w audycji zajrzymy na  Akademię Sztuk Pięknych. Porozmawiamy o malowaniu aktów oraz o tym jak wygląda współpraca artysty z modelem.

Akt to chyba jedna z trudniejszych form rysunku. Osoby chętne do pozowania są na wagę złota, bez nich studenci nie mogliby ćwiczyć, rozwijać się, nie powstawałyby nowe prace i wystawy. Nie tak łatwo jednak znaleźć ludzi, którzy odważyliby się częściowo lub całkowicie pokazać swoje ciało. Pojawia się więc mnóstwo pytań. Czy to zawodowi modele, którzy potrafią pozować? Są przyzwyczajeni do różnych sesji? Jak bardzo muszą być wysportowani i wygimnastykowani? Kim są osoby pozujące w aktach? To sprawdzimy w Czwórce po godz. 10.00.


 ***

Na audycję "Stacja Kultura" zapraszamy w piątek (9.02) po godz. 10.00. Program poprowadzi Kasia Dydo

aw

Czytaj także

"Pamięć »W« kadrze". Znamy laureatów piątej edycji konkursu fotograficznego MPW

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 22:00
Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło laureatów piątego konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze". Zgłoszono 2200 zdjęć, nagrodzone prace w najbardziej osobisty i twórczy sposób oddały atmosferę obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paszporty Polityki 2023. Marta Nadolle wyróżniona w kategorii Sztuki Wizualne

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 08:30
- Zanim zaczęłam malować, pisałam wiersze. Być może dlatego tak ważne jest dla mnie słowo. Coś, co usłyszę, lub sama wypowiem, staje się początkiem dla aktu twórczego - mówi Marta Nadolle, malarka i laureatka Paszportów Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne. 
rozwiń zwiń