Polskie Radio
Section05

malarstwo

Teodor Axentowicz. Admirator pięknych kobiet i ormiańskiej kultury

- Ciekawa mieszanina paryżanina z Ormianinem. Ten wysoki pan z wielkim garbatym nosem miał wszystko czarne z wyjątkiem skóry: czarną brodę, oczy, brwi, czarny kapelusz z olbrzymim rondem, no i przepisową czarną pelerynę. W Zakopanem porzucał ją na rzecz serdaka – tak na antenie Polskiego Radia opisywała artystę młodopolskiego Teodora Axentowicza Magdalena Samozwaniec.
Zobacz więcej na temat:  Ormianie Młoda Polska Magdalena Samozwaniec

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska wśród słów i kolorów

"Wybitny malarski talent przekreśliła w sobie dla poezji, łatwo, rozrzutnie, bez reszty. Można by wprawdzie powiedzieć, że go nie przekreśliła, tylko zmieniła technikę, przechodząc z linii i koloru na słowo. Mając dwa równej miary talenty, wybrała jeden, a drugiemu dała w sobie zamrzeć" – tak o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pisała poetka Beata Obertyńska.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Dorota Gacek Małgorzata Czyńska biografia Dwójka KULTURA

Andrzej Strumiłło w podróży - archiwalne opowieści artysty

- Tęskniłem do takiej Londonowskiej, męskiej przygody. Myślałem, że wsiądę sobie do łódki na rzece Ob albo Irtysz i spłynę od źródeł aż do Oceanu Lodowatego, po drodze łowiąc ryby, mieszkając w jakimś szałasie skleconym na brzegu - mówił w Dwójce w 2017 roku prof. Andrzej Strumiłło. W tym roku minęła 5. rocznica śmierci malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety, pisarza, scenografa, a także profesora ASP w Krakowie i byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Aleksandra Łapkiewicz Dwójka KULTURA Andrzej Strumiłło

Zygmunt Vogel. Ulubiony "Ptaszek" Stanisława Augusta Poniatowskiego

20 kwietnia 1826 roku zmarł Zygmunt Vogel, przez przyjaciół i króla nazywany "Ptaszkiem". Najbardziej znany jest ze swoich sielskich akwareli i rysunków, na podstawie których po II wojnie światowej odbudowano niektóre budynki w stolicy. Artysta nie ograniczał się jednak wyłącznie do malarstwa - swoich sił próbował w litografii, projektował katafalki, a także spełniał się w roli wykładowcy. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy historia Polski Warszawa Łazienki Królewskie Stanisław August Poniatowski

"Ten obraz jest wstrząsający". Przedstawienia pasji

- Pasja Chrystusa to niezwykle ważny temat w świecie obrazów chrześcijaństwa zachodniego - podkreślała w radiowej audycji Zofia Herman, historyk sztuki. Jak wielcy malarze pokazywali na przestrzeni wieków te kluczowe dla chrześcijaństwa sceny? Zapraszamy na szczególną, opartą na radiowych opowieściach, wędrówkę po kilku stacjach Męki Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Wielkanoc Wielki Post religia HISTORIA