Paszporty Polityki 2023. Marta Nadolle wyróżniona w kategorii Sztuki Wizualne

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 08:30
- Zanim zaczęłam malować, pisałam wiersze. Być może dlatego tak ważne jest dla mnie słowo. Coś, co usłyszę, lub sama wypowiem, staje się początkiem dla aktu twórczego - mówi Marta Nadolle, malarka i laureatka Paszportów Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne. 
Marta Nadolle w studiu Czwórki. Artystka otrzymała Paszport Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne.
Marta Nadolle w studiu Czwórki. Artystka otrzymała Paszport Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne. Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Marta Nadolle otrzymała Paszport Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne.
  • Jest malarką, rzeźbiarką, hafciarką. Tworzy także mozaiki i tkaniny patchworkowe.
  • Bohaterami jej prac są ludzi młodzi, "słoiki" skuszone mirażem Warszawy. 
  • Ważne jest dla mnie dążenie do prawdy i do naturalizmu. Ważny jest rozwój. Ważne jest to, żeby nie robić "odgrzewanych kotletów" - mówi Marta Nadolle. 

Kim jest Marta Nadolle i co łączy ją z Wojciechem Bąkowskim?

Magda Nadolle jest laureatką Paszportów Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne. Została nagrodzona "za malarstwo, w którym socjologiczna dociekliwość łączy się z psychologiczną przenikliwością, a osobiste doświadczenia przekładane są na uniwersalne prawdy. Za wielowymiarowy portret młodego pokolenia Polaków".

- Sama nominacja to już było gigantyczne wyróżnienie. Kiedy byłam w liceum plastycznym, na mojej drodze stanął Wojciech Bąkowski. Poszłam na jego wystawę i wtedy po raz pierwszy poczułam, że mam kontakt ze sztuką piękną. Ale nie w sensie akademickim, tylko piękną przez swoją niedoskonałość i brud. Wtedy Wojtek Bąkowski też otrzymał Paszport Polityki. Zdałam sobie sprawę, że tak może wyglądać droga doskonałych artystów - opowiada gość Czwórki. 

Kod młodego pokolenia Polaków

Artystka mówi o sobie, że jest "weducistką emocjonalnego pejzażu metropolii, w której (…) słychać wołanie o prawdziwą bliskość i odrobinę emocjonalnego spokoju". Jej prace to zapis błahych czynności, które składają się na codzienność młodego pokolenia Polaków: spaceru z psem, spotkania ze znajomymi, randki, zakupów, ćwiczeń na siłowni, seksu, kąpieli w wannie, posiłku itp. Niemal zawsze z artystką w roli głównej, bo wszystkie te historie mają charakter osobisty, są zapisem jej własnych przeżyć. I wszystkie dzieją się w Warszawie.

- Są pewne tematy i słowa, zasłyszane lub wypowiedziane przeze mnie, które później we mnie rezonują, kiedy sobie o nich pomyślę. To element uniwersalnego kodu, którym porozumiewają się ludzie młodzi - wyjaśnia Nadolle. - Teraz moją uwagę zwraca sytuacja kobiet i trud, z którym mierzą się w szarzyźnie i prozie życia. Ale też ich nadzieje, starania oraz walka. Być może dlatego, że oglądam teraz "Wikingów", a tam są takie fajne wojowniczki.  

Posłuchaj
23:21 CZWÓRKA Stacja Kultura - nadolle 115.01.2024.mp3 Marta Nadolle o swojej sztuce, serialach "do słuchania" i Paszportach Polityki (Stacja Kultura/Czwórka)

Marta Nadolle poleca seriale do... słuchania

- Kiedy maluję, zawsze towarzyszy mi jakiś film albo serial, ale taki, który znam i którego nie muszę oglądać. Tylko słucham. W ten sposób przerobiłam "Breaking Bad", i to pięć razy - śmieje się artystka. - Wtedy dotarło do mnie, że pojedyncze słowa, zdania, fragmenty dialogów mogą mieć wpływ na to, co robię. Ale słucham tylko seriali, nigdy muzyki. Być może dlatego, że zanim zaczęłam malować, pisałam wiersze, i słowo jest dla mnie bardzo ważne.  

"Nie chcę robić odgrzewanych kotletów"

Marta Nadolle kojarzona jest przede wszystkim z malarstwem, choć tworzy także rzeźby, hafty, mozaiki i tkaniny patchworkowe. - Odwołuję się do różnych technik rzemiosła artystycznego i ludowego, bo są to dla mnie środki do wyrażenia tematów, które w mojej twórczości nie byłyby tak silne, gdybym ograniczyła się jedynie do malarstwa - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo.

Zobacz też:

- Ważne jest dla mnie dążenie do prawdy i do naturalizmu, choć jestem bardzo emocjonalną osobą, i to widać w moich pracach. Ważny jest dla mnie rozwój i stawianie sobie nowych wyzwań. Ważne jest to, żeby nie robić "odgrzewanych kotletów" - dodaje Marta Nadolle. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Nadolle (artystka, laureatka Paszportu Polityki 2023)

Data emisji: 16.01.2024

Godzina emisji: 10.15

kul/kor

Czytaj także

Szlakiem nowojorskich wystaw - odwiedź galerie Wielkiego Jabłka

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 12:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem ruszamy tylko do Nowego Jorku, gdzie czeka na nas Warhol, Disney, jazz, Chiny i ekspozycja idealnie podsumowująca ostatnie dwa lata życia świata. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety z obrazów - brakujący rozdział historii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:33
Małgorzata Czyńska kolejną swoją książką "Kobiety z obrazów. Polki" napisała kolejny rozdział herstorii. Opowiadając o malarkach, modelkach, muzach, uzupełnia to, co historia o mężczyznach przemilczała. 
rozwiń zwiń