#63sekundy. Muzeum Powstania Warszawskiego czeka na Wasze filmy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 15:50
- W tym roku chcemy się dowiedzieć, o czym dzisiaj myślą rówieśnicy uczestników powstania warszawskiego - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Hasło tegorocznej odsłony konkursu filmowego #63sekundy brzmi: "Co niewidoczne, a jednak ważne". 
Ambasador konkursu 63minuty Zetkacper, czyliKacper Zembrzucki, i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Ambasador konkursu #63minuty Zetkacper, czyli Kacper Zembrzucki, i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • #63sekundy to konkurs filmowy organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 
  • W tym roku odbywa się po raz 9, a jego hasło brzmi "Co niewidoczne, a jednak ważne". 
  • "Przeszłość i historia czy spojrzenie w przyszłość? Świat wartości, obawy czy nadzieje? Uczestnicy mogą stworzyć swoje dzieło filmowe w dowolnej technice. Każdy zgłoszony materiał zostanie oceniony pod względem aspektów artystycznych zawartych w 63-sekundowej formule" - piszą organizatorzy.
  • Ambasadorem konkursu jest w tym roku Kacper Zembrzucki znany w sieci jako Zetkacper.
  • Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 11 kwietnia.

Co jest ważne dla młodych ludzi?

"Co niewidoczne, a jednak ważne" to hasło tegorocznej odsłony konkursu #63sekundy. Jednak, jak podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, nie jest to konkurs na film o powstaniu. - Kiedy rozmawiamy z powstańcami warszawskimi, często poruszamy temat tego, co jest dla nich ważne w życiu. Słyszymy, że nie warto zwracać uwagi na rzeczy ulotne, tylko na to, co jest istotne - opowiada Jan Ołdakowski. - Teraz to pytanie stawiamy ludziom młodym, którzy są w wieku tych, którzy brali udział w powstaniu. To konkurs o nich i dla nich. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak zinterpretują tegoroczny temat.  

Co jest ważne dla powstańców warszawskich?

- Kilka lat temu poprosiliśmy powstańców, żeby opowiedzieli dzisiejszym rówieśnikom, co jest najważniejsze. Mówili o relacjach z innymi ludźmi, o tym, że trzeba być razem. "Dopóki nikt nas nie rozbije, damy radę". "Żyjemy pod tym samym słońcem, wszyscy jesteśmy równi" - wspomina gość audycji. - To niesamowite, że po tych wszystkich doświadczeniach nie mówili o wielkich sprawach, tylko o stosunku do drugiego człowieka.

Posłuchaj
20:27 CZWÓRKA Stacja Kultura - mpw 09.02.2024.mp3 #63minuty - ruszyła kolejna odsłona filmowego konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego (Stacja Kultura/Czwórka) 

Twórca internetowy Zetkacper ambasadorem konkursu #63sekundy

Konkurs #63sekundy jest szansą dla wszystkich w wieku 15–22 lata, którzy w twórczy sposób chcą opowiedzieć o sobie. Krótkie formy filmowe to rzeczywistość mediów społecznościowych. Dobrze wie o tym Kacper Zembrzucki - twórca internetowy znany jako Zetkacper i ambasador tegorocznej odsłony konkursu.

- W 63 sekundach można zmieścić wiele treści. Moje filmy o pani Bożence trwają od 50 sekund do minuty, więc wiem, o czym mówię - śmieje się rozmówca Kasi Dydo. - Liczy się pomysł i to, jak się go ugryzie. Ale młodzi ludzie są tak kreatywni, że wierzę, że sobie poradzą.

Regulamin konkursu i nagrody

Uczestnicy mogą stworzyć swoje dzieło filmowe w dowolnej technice - może to być fabuła, animacja lub grafika. Każdy zgłoszony materiał zostanie oceniony pod względem aspektów artystycznych zawartych w 63-sekundowej formule.

Zobacz także:

Konkurs #63sekundy potrwa do 11 kwietnia. Główną nagrodą jest 10 000 zł oraz udział w finałowej gali Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Kacper Zembrzucki Zetkacper, ambasador konkursu #63minuty)

Data emisji: 09.02.2024

Godzina emisji: 11.15

kul/wmkor

Czytaj także

Zabawa w dom. Laleczki z czasów powstania

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 17:50
Pomysł na nową wystawę w Muzeum Powstania Warszawskiego narodził się z chęci wsparcia młodych ludzi, osamotnionych podczas pandemicznej izolacji, której realia przypominały te z czasów okupacji. "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę" powstała z połączenia talentów dwóch artystek: żyjącej w czasie wojny Janiny Giedroyć-Wawrzynowicz i współczesnej - Kasi Kmity.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Zimnej Wojny. Jak nowe technologie opowiadają o przeszłości?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 17:40
- Trudno jest dziś w atrakcyjny sposób opowiadać o przeszłości nie korzystając z technologii przyszłości. Dlatego u nas dzięki goglom VR można stać się płk. Kuklińskim albo obejrzeć przez peryskop kryzys kubański - mówi Filip Frąckowiak, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny.
rozwiń zwiń