Kobiety gór. Alicja Bednarz - harda zdobywczyni, która robiła naleśniki pod K2

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 12:49
Alicja Bednarz to kolejna reprezentantka polskiej wspinaczki wysokogórskiej, którą przedstawiamy w Czwórkowym cyklu "Kobiety gór". Górskie doświadczenie zdobywała w Tatrach, później w Hindukuszu, ruszyła też na K2. W górskich obozach świetnie gotowała. 
dd
ddFoto: Shutterstock/Daniel Jenny
  • Alicja Bednarz to przedstawicielka pierwszego powojennego pokolenia wspinaczy i wspinaczek. 
  • Przygodę z górami zaczęła w Tatrach. Podejmowała trudne wyzwania. 
  • W Hindukuszu zdobywała siedmiotysięczniki. 
  • W 1975 roku była członkinią narodowej wyprawy na Gaszerbrumy, którą kierowała Wanda Rutkiewicz.
  • Środowisko wspinaczy wspomina ją jako znakomitą kucharkę, robiła nawet naleśniki pod K2.

Kobiety gór - Alicja Bednarz

Alicja Bednarz słynie z tego, że zdobywała najwyższe szczyty, odnosiła sukcesy w wysokogórskiej wspinaczce. Słynęła z samodzielności, zaradności, tego, że wszystko chciała robić sama. 

Urodziła się w Krakowie w 1934 roku, do Tatr miała blisko, dlatego góry szybko znalazły swoje miejsce w jej życiu - trafiła tam już jako nastolatka. 

Pokolenie powojennych wspinaczek

- Ona należała do pierwszego powojennego pokolenia wspinaczy - mówi Anna Kamińska, autorka książki o Wandzie Rutkiewicz. - To było to samo pokolenie, do którego należała Halina Krüger-Syrokomska. Wtedy kobiety wspinaczki podjęły szturm na góry, jak by pewnie same dziś powiedziały. To było pokolenie kobiet, które zaczęły od przechodzenia tatrzańskich dróg w zespołach kobiecych. Chętnie podejmowały skomplikowane wyzwania. Alicja Bednarz była ambitną taterniczką, chętnie wybierała trudne drogi, niektóre z nich przechodziła jako pierwsza. 

Czytaj także:

Przedstawiciele pierwszego powojennego pokolenia wspinaczy chcieli więcej, apetyt na wyższe góry rósł także w Alicji Bednarz. Swoje największe sukcesy odnosiła w górach wysokich. - Była jedną z pionierek, które w Hindukuszu wchodziły na drogi siedmiotysięczne - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - W latach 1972-76 dokonała pierwszych wejść kobiecych nowymi drogami na Koh-e-Tez (7015 m) Langar Zom (7070 m) i na Kohe Urgent (7020 m) oraz pierwszego wejścia szczytowego na północno-wschodni wierzchołek Langar Zom. Okazała się wybitną alpinistką. 


Posłuchaj
07:20 czwórka stacja kultura 21.02.2024 alicja bednarz 11.14.mp3 O Alicji Bednarz i jej sukcesach w górach wysokich opowiada Anna Kamińska (Stacja kultura/Czwórka)

 

W 1975 roku była członkinią narodowej wyprawy na Gaszerbrumy, którą kierowała Wanda Rutkiewicz. Lekarka zauważyła, że Alicja Bednarz ma wysokie ciśnienie, z tego powodu nie pozwolono jej na udział w akcji powyżej obozu III (7300 m). Alicja tę sytuację widziała inaczej, dopatrywała się tu powodów osobistych, jej rozżalenie możemy zobaczyć w dokumentalnym filmie "Temperatura wrzenia".

Zobacz także: 

Naleśniki pod K2

Alicja Bednarz była wybitna we wspinaczce, ale też w kuchni. W środowisku wspinaczy do dziś krążą anegdoty na temat tego, co gotowała w górach wysokich. - Z produktów, które były w bazie - kruchych ciastek, galaretek - zrobiła tort. Mężczyźni zaglądający do kobiecej bazy pod K2 wspominają, że Alicja robiła tam naleśniki - przytacza Anna Kamińska. - Ona nie lubiła tego sztucznego, liofilizowanego jedzenia. Nie chciała jeść konserw, pasztetów, wolała coś ugotować. 

Rozmówczyni Czwórki podkreśla samodzielność Anny Bednarz, a także to, jak ważna była dla niej idea kobiecego alpinizmu i to, żeby pokazać, że kobiety są sobie w stanie poradzić w wysokich górach. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 21.02.2024

Godzina emisji: 11.14

pj/kormp

Czytaj także

Kobiety gór. Dobrosława Miodowicz-Wolf - drobna i silna jak mrówka

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 12:00
Dobrosława Miodowicz-Wolf w środowisku wspinaczkowym była znana jako "Mrówka". Drobna i niska szatynka o bardzo dużej sile psychicznej. To z pewnością dzięki niej dotarła na najwyższe szczyty świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Panejko-Pankiewicz i Wanda Rutkiewicz - kobieca solidarność w górach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 13:50
Ewa Panejko-Pankiewicz zdobyła wraz z Wandą Rutkiewicz Gaszerbrum I, dokonując pierwszego samodzielnego wejścia na ten szczyt w zespole kobiecym. O historii wybitnej polskiej himalaistki opowiadamy w cyklu "Kobiety gór".
rozwiń zwiń