Kobiety gór. Halina Krüger-Syrokomska - prekursorka polskiego himalaizmu kobiecego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 15:53
To Halina Krüger-Syrokomska była pierwszą Europejką na ośmiotysięczniku, to ona przecierała szlaki Wandzie Rutkiewicz. Była siłą i prekursorką polskiego himalaizmu kobiecego - wspinała się tylko w kobiecych zespołach. 
Halina Krger-Syrokomska była pierwszą Europejką na ośmiotysięczniku
Halina Krüger-Syrokomska była pierwszą Europejką na ośmiotysięcznikuFoto: Daniel Prudek/shutterstock.com
  • Halina Krüger-Syrokomska to polska himalaistka, która jako pierwsza Europejka stanęła na ośmiotysięczniku. 
  • Pasję do gór rozwijała przy wsparciu rodziców. 
  • Była czupurna i zadziorna, buntownicza i uparta. Zachęcała kobiety do wspinaczki. Sama wspinała się tylko w kobiecych zespołach. 
  • W 1975 roku wraz z Wandą Rutkiewicz wykonały pierwsze kobiece przejście wschodniego filara norweskiej ściany Trollryggen. 
  • W tym samym roku z Anną Okopińską zdobyła ośmiotysięcznik Gaszerbrum II.

O Halinie Krüger-Syrokomskiej z powodzeniem można powiedzieć, że to dzięki niej rozwinął się kobiecy himalaizm. Była pierwszą Europejką na ośmiotysięczniku i przetarła Wandzie Rutkiewicz szlaki. Wcześniej jednak propagowała tę dyscyplinę na rodzimym podwórku.

Halina Krüger-Syrokomska - rodzina, wsparcie, pasja

- Halina miała wspaniałych rodziców, cudownych ludzi. To byli jej rodzice adopcyjni, którzy dali jej dużo wolności, jako dziecku i jako młodej dziewczynie - mówi Anna Kamińska, autorka książki "Halina - dziś nie ma już takich kobiet". - Rodzice wspierali ja w pasji górskiej, ale niczego nie narzucali. Na pewno była to rodzina inteligencka, która chciała, żeby dziecko stawiało sobie pewne cele i żeby je realizowało. W tej rodzinie nacisk był kładziony na edukację, poznawanie świata, wyruszanie na wędrówki - na generowanie takich doznań, które będą wzbogacać dziecko, otwierać mu oczy na świat - dodaje. 

Pierwsze wyprawy w góry i bakcyl wspinaczki

Biologiczni rodzice Haliny zginęli w czasie II wojny światowej, podczas nalotów na Warszawę. Ona cudem przeżyła, a jej adopcja odbyła się w kręgu najbliższej rodziny. 

W książce Anny Kamińskiej dowiadujemy się, że Halina Krüger-Syrokomska miała zadziorny charakter, trochę trudny, dużo przeklinała. - Halina była czupurna, miała własne zdanie, była kobietą, która lubi czuć się wolna, także w języku - podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Owszem, przeklinała, ale to nie było cechą tylko Haliny, ale całego środowiska górskiego - tam się mówi bardzo konkretnie, dosadnie. Wanda Rutkiewicz w górach wysokich też "rzucała mięsem"


Posłuchaj
11:43 czwórka stacja kultura 17.01.2024 Halina Krüger-Syrokomska 11.14.mp3 Kobiety gór. O Halinie Krüger-Syrokomskiej opowiada Anna Kamińska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Anna Kamińska opowiada o buntowniczej, niepokornej naturze himalaistki. - Ona miała w sobie zadziora, którego mają wszyscy ludzie gór - wyjaśnia. - To takie osoby, które potrafią uderzyć pięścią w stół i powiedzieć "a właśnie, że tam wejdę, Polska flaga będzie na tym szczycie". U Haliny było to bardzo wyraziste. 

Halina Krüger-Syrokomska - prekursorka polskiego himalaizmu kobiecego

Pierwsze wyprawy w góry Halina Krüger-Syrokomska odbyła w towarzystwie rodziców, głównie podróżowała z tatą. Były to wyprawy rekreacyjne. Jakiś czas też wędrowała z kolegą, z którym lubiła spędzać czas w górach. On zaczął uczyć się wspinaczki, opowiedział jej o tym i zachęcił do wspinania. - Halina złapała bakcyla. Poczuła, że chce się w tym rozwijać, wchodzić na różne drogi, chodzić na nie z koleżankami - podkreśla Anna Kamińska. - Jej koledzy mówili, że baby się do tego nie nadają. Halina miała inne zdanie, uznała, że będzie chodzić w góry z innymi kobietami. Tak zaczął się ruch alpinizmu kobiecego w Tatrach. On odrodził się po II wojnie światowej, a Halina była prekursorką powojennego kobiecego wspinania. 

W rozmowach z kolegami podkreślała rolę i znaczenie kobiet w polskiej wspinaczce. Wskazywała na ich siłę i determinację. Zachęcała koleżanki, żeby pokazywały, że kobiety są też częścią gór i tego ruchu wspinaczkowego w Polsce. Miała ambicje i chciała realizować cele, przełamywać mity i lęki. W kobiecych zespołach wybierała górskie drogi, trudne i wymagające. 

Sukcesy Haliny Krüger-Syrokomskiej

Jednym z większych jej sukcesów było pierwsze kobiece przejście wschodniego filara norweskiej ściany Trollryggen w 1975 roku wspólnie z Wandą Rutkiewicz. Nie było to łatwe zadanie, a na panie czekało wiele wyzwań. W pewnym momencie nawet zabrakło im wody. Halina i Wanda były niemałą sensacją w pobliskim miasteczku - ich przejście mieszkańcy podglądali za pomocą lornetek. - One jako pierwsze kobiety przeszły ten filar. Stały się bohaterkami na miarę Europy. Doceniono ich talent i umiejętności we wspinaczce. 

W górach wysokich ogromnym osiągnieciem Haliny było zdobycie w 1975 roku ośmiotysięcznika Gaszerbrum II, w zespole z Anną Okopińską, inną polską himalaistką. Na szczycie tej góry stanęły jako pierwsze Europejki i pierwsze kobiety na świecie, które dokonały tego w zespole kobiecym.

Halina Krüger-Syrokomska zginęła w 1982 roku podczas kobiecej wyprawy, której celem było zdobycie K2. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.01.2024

Godzina emisji: 11.14

pj/mp

Czytaj także

Szerpowie - ważni towarzysze wspinaczki i zdobywcy. Co o nich wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 10:53
Szerpowie towarzyszą kolejnym wyprawom w drodze na szczyt i dźwigają ich bagaże. Gdyby nie oni, wielu wspinaczy nie zdobyłoby najwyższej góry świata - Mount Everestu. - Szerpowie mają niesamowite predyspozycje do tego, żeby te góry zdobywać i dumnie o nich mówić - podkreśla himalaistka Miłka Raulin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Góry połączyły je na zawsze - Jadwiga Honowska i Zofia Krókowska

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 13:50
W cyklu "Kobiety gór" opowiadamy o pierwszych taterniczkach. Kobietach niezwykłych, które nie bały się wyznaczania nowych dróg i odważnie sięgały po marzenia. Tym razem bohaterkami są Jadwiga Honowska i Zofia Krókowska. 
rozwiń zwiń