Polskie Radio
Section05
Wanda Rutkiewicz

"Wanda Rutkiewicz jest tajemnicą". Reżyserka filmu "Ostatnia wyprawa" o zaginionej alpinistce

- Ten film jest odbierany bardzo emocjonalnie (…). To jest fenomen Wandy Rutkiewicz. Jeżeli ona dzisiaj, po 32 latach, budzi te same emocje, to boję się myśleć, co było, jak ona tu po prostu była - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska, autorka filmu "Ostatnia wyprawa".
Zobacz więcej na temat:  FILM Millennium Docs Against Gravity Eliza Kubarska Małgorzata Borychowska Marcin Radomski Martyna Podolska

Wystartował MDAG - "Ostatnia wyprawa" na otwarcie festiwalu

Rozpoczął się największy polski festiwal filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. Jego 21. edycja odbywa się jednocześnie w kilku polskich miastach. Festiwal zainaugurowała premiera filmu "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej, który opowiada historię słynnej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki i Polskiego Radia.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Millennium Docs Against Gravity festiwal filmowy Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Eliza Kubarska o górach i filmie o Wandzie Rutkiewicz pt. "Ostatnia wyprawa"

Gościnią środowego odcinka pasma "Ludzie" była Eliza Kubarska - doceniana reżyserka filmów dokumentalnych, z wykształcenia rzeźbiarka, która wyszła ze słynnej "Kowalni" prof. Grzegorza Kowalskiego. Obok sztuki pasją Elizy są góry. W audycji opowiedziała m.in. o swoim ostatnim filmie pt. "Ostatnia wyprawa", który przedstawia historię Wandy Rutkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Szydłowska Eliza Kubarska kino FILM film polski Millennium Docs Against Gravity alpinizm góry Himalaje

Millenium Docs Against Gravity już po raz 21. "To największy festiwal filmowy w Polsce"

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, odbywający się w siedmiu miastach. Tegoroczna edycja to ponad 180 projekcji, 16 sekcji festiwalowych i 11 sekcji konkursowych. Wydarzenie odbędzie się w wersji stacjonarnej (10-19.05) oraz online (21.05-3.06). Patronem medialnym jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Millennium Docs Against Gravity Wojciech Diduszko film dokumentalny Millennium Docs Against Gravity 2024

Powstaje film o legendarnej alpinistce. Autorka scenariusza: Wanda Rutkiewicz parła do przodu i zdobywała

Powstaje film o Wandzie Rutkiewicz, słynnej zdobywczyni najwyższych szczytów. - Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem było dla mnie, po tym jak zapoznałam się z całym życiem Wandy Rutkiewicz, wyjęcie takiego fragmentu, który opowie o niej najlepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marzena Podgórska, autorka scenariusza. Który moment życia himalaistki zobaczymy w produkcji?
Zobacz więcej na temat:  film polski Maciej Pieprzyca Joanna Sławińska