Ewa Panejko-Pankiewicz i Wanda Rutkiewicz - kobieca solidarność w górach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 13:50
Ewa Panejko-Pankiewicz zdobyła wraz z Wandą Rutkiewicz Gaszerbrum I, dokonując pierwszego samodzielnego wejścia na ten szczyt w zespole kobiecym. O historii wybitnej polskiej himalaistki opowiadamy w cyklu "Kobiety gór".
Himalaistka Ewa Panejko-Pankiewicz brała udział w wyprawach kobiecych wraz z Wandą Rutkowską
Himalaistka Ewa Panejko-Pankiewicz brała udział w wyprawach kobiecych wraz z Wandą Rutkowską Foto: shutterstock/CrispyPork
  • Ewa Panejko-Pankiewicz to polska taterniczka, alpinistka i himalaistka, zdobywczyni trzech ośmiotysięczników.
  • Panejko ma na swoim koncie wiele spektakularnych sukcesów, jako pierwsza kobieta przecierała szlaki w Polsce i za granicą. 
  • Brała udział w wyprawach kobiecych i wspinała się z Wandą Rutkiewicz, z którą także się przyjaźniła. 

Ewa Panejko-Pankiewicz jako nastolatka chodziła po jaskiniach. Na jednej z wypraw poznała Bogdana Jankowskiego, człowieka gór. Był on mentorem Wandy Rutkiewicz i osobą, która zarażała wspinaczką wiele osób.

- Ewa była nim zafascynowana, dzięki niemu zaczęła wspinać się po skałkach. To z nim także po raz pierwszy pojechała w Tatry - opowiada Anna Kamińska, autorka książek o polskich himalaistkach. - Później, tak jak wielu wrocławskich wspinaczy, trochę chodzili po jaskiniach, trochę chodzili w skałki, a trochę w Tatry. Ostatecznie po jednej z niebezpiecznych wypraw do jaskiń porzuciła je na rzecz wspinaczki górskiej.

Ewa Panejko-Pankiewicz - spektakularne dokonania

Jak mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar, Panejko-Pankiewicz szybko złapała górskiego bakcyla. Podziwiała Wandę Rutkiewicz i podobnie jak ona miała ambicję, żeby wspinać się w zespołach kobiecych, żeby mieć znaczące osiągnięcia w górach.

- Chciała być taką, która wejdzie do historii, zapisze się w annałach. No i udało się, bo wspólnie z Markiem Kęsickim przeszła jako pierwsza kobieta superdirettissimę Kazalnicy Mięguszowieckiej, a następnie zaliczyła pierwsze zimowe przejście filara Kazalnicy - opowiada pisarka. - Wanda Rutkiewicz wiedziała o jej dokonaniach i za to szanowała i bardzo ceniła Ewę. 

Czytaj także: 

Spotkanie z Wandą Rutkiewicz  

Do pierwszego zetknięcia Ewy z Wandą Rutkiewicz doszło w nietypowych okolicznościach… w autobusie, ale ich prawdziwe spotkanie nastąpiło nieco później.  

- Obie pochodziły z Wrocławia i mogły teoretycznie się spotkać wcześniej w tamtejszym środowisku górskim, ale do takiego spotkania nie doszło - opowiada Anna Kamińska. - One się poznawały bliżej w górach wysokich. W 1982 roku Polki pojechały na wyprawę na K2, na którą Wanda Rutkiewicz wytypowała właśnie Ewę Panejko. Wiele słyszała o "Maleństwie" (jak nazywano Ewę z racji niskiego wzrostu) - że jest zdolną, bardzo sprawną, wytrzymałą alpinistką. Do tego dobrą towarzyszką w górach i niezwykle empatyczną osobą, która wspiera swoich partnerów górskich.  

 

Przyjaźń i wspólne wspinanie

Wspólne wspinanie przerodziło się w przyjaźni, co, jak zaznacza Kamińska, w przypadku Wandy Rutkiewicz było niezwykłe, bo himalaistka miała kłopoty z budowaniem głębszych relacji z ludźmi.

- Ewa była taką osobą, z którą Wanda Rutkiewicz się rzeczywiście zaprzyjaźniła, do której telefonowała, zwierzała się, którą zapraszała na międzynarodowe wyprawy, w których sama brała udział - tłumaczy gość Czwórki. - W 1990 r. weszła wraz z Wandą na Gaszerbrum I, ustanawiając pierwsze samodzielne wejście na ten szczyt w zespole kobiecym.

Zobacz także: 

Potem były kolejne ekspedycje, a do najważniejszych osiągnięć Panejko należały m.in. zdobycie w 1994 roku Sziszapangmy w austriackiej wyprawie kobiecej, wejście w samodzielnym zespole kobiecym wraz z Wandą Rutkiewicz na Kanczendzongę w Himalajach, czy na Makalu, gdzie uczestniczyła w wyprawie japońskiej. W zespołach kobiecych pokonała tak trudne drogi w Tatrach, jak np. droga Heinricha-Chrobaka na Kazalnicy Mięguszowieckiej wraz z Danutą Wach czy jedna z najtrudniejszych dróg zimowych w rejonie Morskiego Oka, a mianowicie Filar Węgrzynowicza, też m.in. w towarzystwie Wandy Rutkiewicz.


Posłuchaj
11:29 CZWORKA/Stacja kultura - kobiety_gór Ewa Panejkok - 08.02.2024.mp3 W cyklu "Kobiety gór" Anna Kamińska opowiada o himalaistce Ewie Panejko-Pankiewicz (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.02.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/wmkor

Czytaj także

Oswald Rodrigo Pereira - filmowanie w górach to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 16:05
- Trzeba być dobrym dziennikarzem, reporterem i filmowcem - mówi Oswald Rodrigo Pereira, dziennikarz wysokogórski. - Trzeba być silnym i mieć z tyłu głowy, że realizacja filmu to zadanie, z którego trzeba wrócić, bo film trzeba zmontować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety gór. Halina Krüger-Syrokomska - prekursorka polskiego himalaizmu kobiecego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 15:53
To Halina Krüger-Syrokomska była pierwszą Europejką na ośmiotysięczniku, to ona przecierała szlaki Wandzie Rutkiewicz. Była siłą i prekursorką polskiego himalaizmu kobiecego - wspinała się tylko w kobiecych zespołach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety gór. Wanda Rutkiewicz – pierwsza Europejka na "dachu świata"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 22:12
W cyklu "Kobiety gór" Anna Kamińska opowiada o dokonaniach polskich himalaistek. Tym razem naszą bohaterką jest Wanda Rutkiewicz, trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, która zdobyła Mount Everest.
rozwiń zwiń