Trzy rozmowy o ciele, erotyce i śmierci. Nowa wystawa w Salonie ASP

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 12:50
Ich artystyczny dialog rozpoczął się przed laty. Konrada Jarodzkiego i Pawła Jarodzkiego wiele ze sobą łączyło, ale też równie wiele dzieliło. Mimo to wielokrotnie spotykali się w sztuce, co pokazuje wystawa "Trzy rozmowy" w galerii Salon Akademii w Warszawie. 
Paweł Jarodzi Patrz, lata 2000, akryl, szablon, płótno na płycie pilśniowej, 23,5  32.
Paweł Jarodzi "Patrz!", lata 2000, akryl, szablon, płótno na płycie pilśniowej, 23,5 × 32.Foto: mat. prasowe/Salon Akademii ASP
  • Konrad Jarodzki był malarzem, rysownikiem i architektem.
  • Jego bratanek Paweł Jarodzki uznawany był za polskiego Andy Warhola. 
  • "Trzy rozmowy" to wystawa zestawiająca twórczość obu wybitnych wrocławskich artystów.
  • Można ją oglądać w galerii Salon Akademii na ASP w Warszawie.

Konrad Jarodzki i Paweł Jarodzki - historia wrocławskich artystów 

Konrad Jarodzki był malarzem, rysownikiem i architektem, przez wiele dziesięcioleci związanym zawodowo z wrocławską uczelnią plastyczną. Był także wujkiem Pawła Jarodzkiego - malarza i rysownika, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i współzałożyciela grupy artystycznej Luxus. 

- Konrad Jarodzki urodził się w 1927 roku i zanim zajął się malarstwem, ukończył architekturę. Dość szybko zaczął funkcjonować samodzielnie na rynku sztuki i już w pierwszych pracach przygotowywał się do rozpracowania wojennych traum. Stworzył do tego charakterystyczny język, za pomocą którego komunikował się z odbiorcą - opowiada kurator wystawy Marek Śnieciński.

- Paweł Jarodzki był jego bratankiem, a także studentem, który u wuja na ASP we Wrocławiu postanowił robić swój dyplom. Swoje dzieła umieszczał często na niekonwencjonalnych, niekiedy przypadkowych, a często także nietrwałych tworzywach. Jego obrazy i teksty komentowały otaczającą nas rzeczywistość i kulturę, co sprawiło, że o Pawle mówiło się, że jest polskim Andym Warholem - dodaje.


Konrad i Paweł Jarodzcy na Akademii Sztuk Pieknych we Wrosławiu. Konrad i Paweł Jarodzcy na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Co zobaczymy na wystawie "Trzy rozmowy"?

Na nowej wystawie w galerii Salon Akademii działającej w ASP w Warszawie można oglądać dzieła obu artystów. "Trzy rozmowy" to międzypokoleniowy dialog o ciele i erotyce, o wojnie i śmierci, a także inteligentne, pełne niepokoju, ale i humoru, diagnozy współczesności. 

Posłuchaj
21:41 CZWÓRKA Stacja Kultura - wystawa 29.02.2024.mp3 "Trzy rozmowy" - o wystawie w Salonie Akademii ASP w Warszawie opowiada kurator Marek Śnieciński (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Tytułowe "Trzy rozmowy" dotyczą trzech zagadnień. Jeśli chodzi o ciało i erotykę, Konrad stawiał akcenty na wątkach egzystencjalnych. Paweł skupiał się na uprzedmiotowieniu ciała i cielesności we współczesnej kulturze - mówi gość Czwórki.

- W obszarze przemocy, wojny, śmierci artyści krążyli wokół takich samych pytań. Konrad przepracowywał wojenne wspomnienia, Paweł od samego początku był wyczulony na opresyjność kultury, na schematy myślowe, które są nam narzucane. Podejmował także wątek uchodźców i sytuacji na granicy z Białorusią. Chętnie posługiwał się przy tym technikami zaczerpniętymi ze street artu. I tego typu realizacje też znajdziemy na wystawie - opowiada gość Kasi Dydo.

Wujek z bratankiem w artystycznym dyskursie

Artyści należeli do dwóch różnych generacji, ale tym, co ich łączyło, była postawa twórcza. Obaj w swych dziełach komentowali otaczającą ich rzeczywistość. - Obaj mieli świadomość, że świat staje się takim (choćby na pewien czas), jakim stwarzają go nasze o nim narracje, jakim potrafimy go sobie wyobrazić w naszych opowieściach. Opowiadanie o świecie to prastara domena sztuki - podsumowuje Marek Śnieciński. 

Konrad Jarodzki "Głowa / Dark", 1970, olej, płótno, 77 × 105. Konrad Jarodzki "Głowa / Dark", 1970, olej, płótno, 77 × 105.

Zobacz także:

Na ekspozycję "Trzy rozmowy" składa się prawie 130 dzieł malarskich, rysunków, obiektów i szablonów. Wystawę będzie można oglądać do 5 kwietnia 2024 roku w Warszawie.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marek Śnieciński (kurator wystawy "Trzy rozmowy")

Data emisji: 29.02.2024

Godzina emisji: 10.15

wmkor

Czytaj także

Kamienie, które mówią. Odwiedzamy piwnice Zamku na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 16:30
Po wystawach "Wawel zaginiony" i "Wawel odzyskany" przyszedł czas na "Wawel podziemny". Po 500 latach do piwnic Zamku Królewskiego na Wawelu wejdą pierwsi zwiedzający. - Myślę, że będziemy mogli się pochwalić czymś niespotykanym i przemawiającym do wyobraźni - mówi  prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powiadacze". Wystawa-interwencja w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 13:00
Co łączy sztukę współczesną z obiektami średniowiecznymi? Wystawa "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W Galerii Sztuki Średniowiecznej prezentowane są "zanurzone w teraźniejszości" prace artystek i artystów, które wchodzą w dialog ze sztuką średniowieczną i sakralną.  
rozwiń zwiń