Jeden wywiad, który zmienił życie. O filmie "Mocny temat"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 19:30
"Mocny temat" to kolejny film nawiązujący do brytyjskiej monarchii. Tym razem chodzi o skandal, który wybuchł po tym jak książę Andrzej udzielił wywiadu dziennikarce BBC Emily Maitlis. W rolach głównych występują Gillian Anderson i Rufus Sewell. 
Film Mocny temat trafi na platformę Netflix 5 kwietnia 2024 roku.
Film "Mocny temat" trafi na platformę Netflix 5 kwietnia 2024 roku.Foto: mat prasowe
  • W 2019 roku młodszy syn brytyjskiej królowej Elżbiety II wycofał się z życia publicznego.
  • Było to pokłosie wywiadu, którego udzielił stacji BBC.
  • Książę Andrzej przyznał się w nim do znajomości z Jeffreyem Epsteinem.
  • O tych wydarzeniach opowiada film "Mocny temat".
  • Premiera odbędzie się 5 kwietnia na platformie Netflix.

Książę Andrzej i Jeffrey Epstein

W 2019 roku książę Andrzej, młodszy syn brytyjskiej królowej Elżbiety II, ogłosił, że wycofuje się "na dającą się przewidzieć przyszłość" z pełnienia obowiązków. Presja na księcia Andrzeja, by wycofał się z życia publicznego, narastała od czasu wywiadu, którego udzielił dziennikarce stacji BBC Emily Maitlis. Rozmowa, w której mówił on o swojej znajomości z Jeffreyem Epsteinem, została fatalnie przyjęta przez opinię publiczną. Jeffrey Epstein był oskarżony o nakłanianie do prostytucji i wykorzystywanie seksualne nieletnich dziewcząt. Miliarder popełnił samobójstwo w swojej celi w sobotę 10 sierpnia 2019 roku.

"Mocny temat". Odważne kobiety w dziennikarskiej misji

O tych wydarzeniach opowiada "Mocny temat". To fabularyzowana historia zza kulis tego kompromitującego wywiadu. Od napięcia towarzyszącego trudnym negocjacjom producentki Sam McAlister z pałacem Buckingham aż po oszałamiającą potyczkę dziennikarki Emily Maitlis z księciem - film opowiada o kobietach, które wykazały się ogromną odwagą i nie cofnęły się przed niczym, aby świat usłyszał tę historię.

- Ten wywiad zmiażdżył wizerunek księcia Andrzeja w oczach opinii publicznej. Przeprowadziła go dziennikarka BBC Emily Maitlis i mówił o tym cały świat - opowiada Agata Lier z portalu "Lubię filmy". - Zapis tej rozmowy można znaleźć w internecie, więc warto się z nim zapoznać przed obejrzeniem filmu.

Mocny temat | Oficjalny teaser | Netflix Polska

Gillian Anderson - dobra passa trwa

Producenci "Mocnego tematu" zapraszają widzów za kulisy tej rozmowy i skupiają się na postaciach bezkompromisowych kobiet - dziennikarki Emily Maitlis (Gillian Anderson) i producentki programu Sam McAlister (Billie Piper), które mimo nacisków wpływowych osób, postanowiły zawalczyć o prawdę. - Na ekranie zobaczymy śmietankę brytyjskich aktorek i aktorów, wiec wydaje mi się, że możemy liczyć na wielkie kino - dodaje rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Gillian Anderson jest bardzo podobna do Emily Maitlis. Wielkie brawa dla reżyserów castingu.

Posłuchaj
07:20 CZWÓRKA Stacja Kultura - serial 28.03.2023.mp3 "Mocny temat" - nowy serial o skandalu na brytyjskim dworze (Stacja Kultura/Czwórka)

Rola mediów w drodze do prawdy

- Wywiad z księciem Andrzejem miał ocieplić jego wizerunek, tymczasem stał się ogromnym problemem dla całej rodziny królewskiej. "Mocny temat" przywraca wiarę w dziennikarstwo i pokazuje, że jeśli ktoś jest bezkompromisowy i nie boi się nacisków, jest w stanie dojść do prawdy - dodaje Agata Lier. - Myślę sobie też, że ten film pokaże jaki wpływ mają media na ludzi i ich ogląd świata.  

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.03.2024

Godzina emisji: 11.15

kul/pr

Czytaj także

Jak powstają filmowe sceny kaskaderskie?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 18:26
W filmach często oglądamy bójki, wypadki samochodowe, skoki z wieżowców. Mimo bardzo rozwiniętej technologii i grafiki komputerowej nie byłoby to możliwe bez kaskaderów. Sprawdzamy, jak powstają sceny kaskaderskie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Absolutni debiutanci" i "1670". To był rok dobrych polskich seriali

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 11:30
- Kiedy świat filmu wreszcie zaczął podnosić się z pandemii, w Hollywood rozpoczął się strajk scenarzystów, więc prognozy były średnie, ale rok ukazał się całkiem udany. Zwłaszcza jeśli chodzi o polskie seriale - ocenia Jacek Cygan z kanału "TVTok". 
rozwiń zwiń