Fotofestiwal - wkrótce święto fotografii w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 22:11
Już po raz 23 odbędzie się Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Miłośnicy fotografii będą mogli obejrzeć blisko trzydzieści wystaw i wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących.
Fotofestiwal od 23 lat cieszy się uznaniem miłośników fotografii. Tak było podczas jednej z poprzednich edycji.
Fotofestiwal od 23 lat cieszy się uznaniem miłośników fotografii. Tak było podczas jednej z poprzednich edycji. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski
  • 23. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi odbędzie się w dniach 13-23 czerwca 2024. 
  • Festiwal jest przestrzenią eksperymentów i nowych doświadczeń nie tylko w zakresie ekspozycji sztuki, ale i organizacji wydarzeń kulturalnych. 
  • Na program tegorocznej edycji Fotofestiwalu składa się trzydzieści wystaw i kilkadziesiąt różnego rodzaju wydarzeń.

Fotofestiwal - co w programie?

Od ponad dwóch dekad Fotofestiwal w Łodzi przyciąga miłośników fotografii z całego kraju i Europy. Tegoroczna edycja, wydarzenia odbędzie się w dniach 13-23 czerwca 2024. - To wyjątkowa okazja, żeby m.in. zobaczyć prace znanych artystów, w tegorocznym programie zaprezentujemy m.in. premiery projektów Weroniki Gęsickiej, Przemka Dzienisa, Magdy Hueckel i Grzegorza Wełnickiego - mówi Justyna Kociszewska z kolektywu Fotofestiwalu. - Festiwal oferuje szeroką gamę wystaw, warsztatów, koncertów i wydarzeń towarzyszących, a tematem przewodnim jest uwalnianie się od zastałych schematów. Pokażemy więc wiele osobistych historii twórców, dla których fotografia stała się sposobem na poradzenia sobie z trudnymi emocjami i doświadczeniami. W tym roku mamy także, po raz pierwszy, wystawę fotograficzną dla dzieci. 

Pierwsza edycja Fotofestiwalu odbyła się w 2001 roku, i było to jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Z początku niewielka, kameralna impreza rozrastała się. Dziś to międzynarodowe wydarzenie, które co roku odwiedza ponad 20 tysięcy widzów.


Gdzie odbywa się Fotofestiwal?

Jak podkreślają organizatorzy, festiwal odbywa się w Łodzi - mieście z niezwykłą przemysłową historią, która od początku jest dla organizatorów inspiracją. - Wystawy pokazywane są w pofabrycznych przestrzeniach: centrum festiwalowe Art_Inkubator w dawnym magazynie bawełny czy imponującym kompleksie OFF Piotrkowska w sercu miasta - opowiada gość Czwórki. - Odkrywamy miasto dla siebie i dla naszych widzów - co roku nowe lokalizacje otwierane są specjalnie na festiwalowe wydarzenia. W tym roku, w całym mieście można zobaczyć ponad trzydzieści wystaw, organizowanych we współpracy z lokalnymi galeriami.


Posłuchaj
22:17 CZWORKA/Stacja kultura - fotofestiwal łódź 10.06.2024.mp3 O 23. Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi opowiada Justyna Kociszewska (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Justyna Kociszewska (kolektyw Fotofestiwalu)

Data emisji: 10.06.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej - co najchętniej fotografowała poetka?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 17:09
Agnieszka Osiecka szeroko jest znana ze swojej twórczości poetyckiej, nie wszyscy jednak wiedzą, że jej pasją była także fotografia. - Osiecka nie upubliczniania swoich zdjęć traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym - mówi Maria Anna Potocka, kurator wystawy i dyrektor MOCAK. Zdjęcia poetki można podziwiać na wystawie "Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cinematographers. Objazdowa wystawa Piotra Jaxy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 19:20
Projekt Cinematographers autorstwa Piotra Jaxy to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata. - To efekt 28 lat mojej pracy, podczas której sfotografowałem najlepszych twórców - mówi Piotr Jaxa w Czwórce. - Wśród nich są także kobiety, których jest coraz więcej i to mnie bardzo cieszy.
rozwiń zwiń