Młoda Polska - stypendium z ministerstwa dla młodych twórców, ludzi kultury

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 18:00
Już od 21 lat młodzi twórcy, artyści, ludzie kultury mogą starać się o stypendium w programie Młoda Polska. To niezwykła szansa na zdobycie grantu na działania artystyczne w jednej z dziedzin sztuki: filmie, sztukach wizualnych, tańcu, muzyce, literaturze, teatrze. - Niewiele jest innych, tak szczodrych stypendiów, które dają ogromne możliwości - przyznaje Agnieszka Mastalerz, artystka, tegoroczna stypendystka Młodej Polski. 
Gala XXI edycji programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska na Zamku Królewskim w Warszawie.
Gala XXI edycji programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" na Zamku Królewskim w Warszawie.Foto: PAP/Szymon Pulcyn
 • Młoda Polska to stypendium przyznawany przez Narodowe Centrum Kultury od 2004 roku.
 • Stypendystami było już 1741 młodych twórców, artystów, ludzi kultury.
 • W tym roku stypendium otrzymało 107 osób. 
 • Program Młoda Polska przyznaje granty w 6 kategoriach: film, sztuki wizualne, w tym fotografia, literatura, taniec, muzyka, teatr. 
 • Jedną z tegorocznych stypendystek programu jest Agnieszka Mastalerz, która w ramach programu zrealizuje wideo inspirowane życiem i twórczością Danuty Kwapiszewskiej.  

Młoda Polska to stypendium przyznawany przez Narodowe Centrum Kultury od 2004 roku. Dzięki niemu wiele młodych osób artystycznych ma szanse dostać stypendium i rozwinąć swoje skrzydła. 

21 lat Młodej Polski - stypendium dla młodych twórców

- To inicjatywa ministra kultury i kolejnych ministrów, którzy faktycznie program kontynuują jako ważny, wspierający młodych twórców, artystów, ludzi kultury - mówi Joanna Bancerowska, rzecznika prasowa Narodowego Centrum Kultury. - Od 2004 roku NCK zarządza tym programem. To jest wcale niełatwy konkurs, który cieszy się ogromną popularnością. Czas jego trwania - już 21 lat, spowodował, że konkurs jest rozpoznawalny i wielu młodych twórców do niego aplikuje. 

W tym roku na jedno miejsce zostało zgłoszonych 8-9 aplikacji. Stypendium przyznawane jest na pół roku, a jego wartość to 35-50 tysięcy złotych. Można je przeznaczyć na m.in. doskonalenie kompetencji i warsztatu twórczego, uczestnictwo w warsztatach mistrzowskich, studia zagraniczne, konkursy. Z programu "Młoda Polska" skorzystało już 1741 artystów. Dofinansowanie twórców osiągnęło poziom 73 milionów złotych. W tym roku na stypendia przeznaczono 5 milionów 700 tysięcy złotych, na 107 stypendystów tego przedsięwzięcia.  

Zasady konkursu "Młoda Polska" zawarte są w regulaminie. Podstawowe warunki, które trzeba spełnić to m.in.: 

 • obywatelstwo polskie
 • wiek - do 35 roku życia
 • udokumentowany dorobek - trzeba mieć znaczące portfolio, osiągniecia, bo to jest oceniane przez niezależną komisję. 

Posłuchaj
23:07 czwórka stacja kultura 20.06.2024 ok młoda polska 10.13.mp3 O stypendium Młoda Polska opowiadają Joanna Bancerowska, rzeczniczka prasowa Narodowego Centrum Kultury i Agnieszka Mastalerz, tegoroczna stypendystka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Młoda Polska - kategorie

Stypendia przyznawane są w sześciu kategoriach:

 • film
 • sztuki wizualne, w tym fotografia
 • literatura
 • muzyka
 • taniec
 • teatr

Bardzo różne rzeczy można robić w ramach stypendium. W tym roku większość stypendiów jest z dziedziny muzyka - mówi gościni Czwórki. -  Z przyznanych pieniędzy można sfinansować zakup fortepianu, klawesynu, pianina, klarnetu, gitary lutniczej, altówki, skrzypiec, wiolonczeli, kontrabasu, trąbki, puzonu, ale też marimby. Bogato reprezentowane są też sztuki wizualne, taniec, film, fotografia. Będą tworzone filmy dokumentalne, krótkometrażowe fabuły, animacje, spektakle teatralne, performance, stand-upy, monodramy lalkowe. Będą wydawane książki, płyty, albumy fotograficzne, organizowane wystawy, będą wyposażane pracownie, studia kompozytorskie. Fundusze zostaną przeznaczone też na rozwój m.in. studia w Malmo, Londynie czy Nowym Jorku. 
Stypendium dla Agnieszki Mastalerz - by poznać Danutę Kwapiszewską

Tegoroczną stypendystką programu Młoda Polska jest Agnieszka Mastalerz, która o stypendium starała się 9 lat. 

- Pierwszy raz złożyłam wniosek w 2015 roku. Byłam wytrwała. Wydaje mi się, że dla artystów wizualnych jest niewiele innych możliwości, z których mogą skorzystać - niewiele innych, tak szczodrych stypendiów, które dają ogromne możliwości - ocenia. - Ten grant, z mojej perspektywy artystki wizualnej jest ogromnym wsparciem w realizacji krótkiej formy filmowej na profesjonalnym poziomie. 

Agnieszka Mastalerz zdradza, że planuje realizację wideo inspirowanego postacią i twórczością Danuty Kwapiszewskiej, polskiej artystki, choreografki, która stała się nagle osobą z niepełnosprawnością. - Gdy nie mogła już tańczyć, to przekuła swoją potrzebę twórczą na rzeźbę. Jak mówiła - te rzeźby wciąż tańczyły za nią - mówi artystka. - Na podstawie jej rzeźb chcę stworzyć choreografię, zastanawiam się nad zaproszeniem do projektu osób z niepełnosprawnością, choć nie chciałabym przekroczyć ich granic. 

Kolejnym elementem pracy wideo Czwórkowej gościni ma być sala w rokokowo-klasycznym stylu, która mieści się w Muzeum Chipina w Warszawie w Zamku Ostrogskich, która już wkrótce ma ulec zmianie. Tym samym artystka pragnie udokumentować stan tego wnętrza. 

Kasia Dydo, że temat choreografii i mechanizmów kontroli powraca w twórczości Agnieszki Mastalerz. Artystka przypomina o swoim aneksie do dyplomu na Akademii Sztuk Pięknych w 2018 roku, gdzie wykorzystała 20 archiwalnych fotografii, współpracowała z choreografką i dziewczynką, która odtwarzała jej ruchy. W 2022 roku twórczyni wprowadziła do swojej pracy robota. Przyznaje, że technologię chciałaby też wykorzystać w wideo o Danucie Kwapiszewskiej. Jak zostać stypendystą programu Młoda Polska?

Agnieszka Mastalerz jest jedną ze 107 stypendystek i stypendystów programu Młoda Polska 2024. Najmłodszy z nich ma 12 lat, najstarszy 35. 

- W wyborze stypendystów ostatnie słowo należy do ministra kultury, dziś jest nim Hanna Wróblewska - mówi Joanna Bancerowska, rzecznika prasowa Narodowego Centrum Kultury. - Minister podejmuje decyzje na podstawie rekomendacji komisji ekspertów z różnych dziedzin. Oczywiście każdy z członków komisji złożony wniosek ocenia subiektywnie. Ważne jest to jak jest on napisany, udokumentowany i umotywowany. 

- Myślę, że najważniejszym jest aplikowanie o projekt, który jest autorskim, ale też myślenie o zasadach jakimi rządzi się stypendium - podpowiada Agnieszka Mastalerz. - Ważne jest też podsumowanie wniosku. 

Joanna Bancerowska zwraca uwagę, że nie bez znaczenia jest portfolio, to jak się ono wzbogaca na przestrzeni lat. - Gdy widzimy kursy, studia, nagrody, projekty zrealizowane, rozwój to widzimy konsekwencje na drodze twórczej. To z pewnością doceniane jest przez członków komisji - podkreśla i przypomina słowa Pablo Picasso "inspiracja istnieje, ale musi cię zastać przy pracy". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Joanna Bancerowska (rzeczniczka prasowa Narodowego Centrum Kultury), Agnieszka Mastalerz (stypendystka Młodej Polski 2024) 

Data emisji: 20.06.2024

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Stypendia - nie tylko dla orłów i wybitnie uzdolnionych

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 22:20
Trwa sezon na stypendia. W Czwórce sprawdzamy, jak się o nie ubiegać. - Ostatnio w naszej kampanii obaliliśmy mit, że stypendium jest tylko dla geniuszy - mówią Weronika Madejek i Kacper Kondracki z mojestypendium.pl. - Trzeba bowiem wiedzieć, że nie tylko średnia ocen i wybitne umiejętności naukowe mogą nas predestynować do tego, żeby otrzymać stypendium.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portret artysty. Czy Jan Matejko robił sobie zdjęcia dla sławy?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 16:30
Matejko, Boznańska, Malczewski, Siemiradzki, Simmler, Brandt, Bilińska, Mehoffer, Gierymski - to artyści, których dzieła możemy podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki nowej wystawie w Gabinecie Fotografii mamy szansę przyjrzeć się samym twórczyniom i twórcom. 
rozwiń zwiń