Ekspozycja "Portret artysty". "Pokazujemy, jak wyglądali twórcy, których znamy tylko z ich dzieł"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 12:47
Matejko, Boznańska, Malczewski, Siemiradzki, Simmler, Brandt, Bilińska, Mehoffer, Gierymski. W Galerii Sztuki XIX Wieku można zobaczyć dzieła wybitnych polskich malarzy. Przyglądamy się ich twórczości, lecz jak wyglądali oni sami? Opowiedziała o tym w "Poranku Dwójki" Anna Masłowska - kurator ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Fotografia będąca elementem wystawy Muzeum Narodowego w Warszawie. Przedstawia Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza i Antoniego Sygietyńskiego oglądających obraz
Fotografia będąca elementem wystawy Muzeum Narodowego w Warszawie. Przedstawia Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza i Antoniego Sygietyńskiego oglądających obrazFoto: Facebook/MuzeumNarodowe
  • W Galerii Sztuki XIX Wieku w Muzeum Narodowym otwarto wystawę "Portret artysty".
  • Przedstawione na niej są fotografie wykonane w drugiej połowie XIX wieku, na których możemy zobaczyć artystów z tamtego czasu.
  • Kurator wystawy powiedziała w "Poranku Dwójki", że w wielu przypadkach pokazywane są zestawy kilku portretów z różnych dekad życia twórcy.

Gabinet Fotografii w Muzeum Narodowym to bogaty zbiór, zawierający dagerotypy, odbitki na papierach fotograficznych, szklane negatywy, unikatowe prace wykonane w technikach szlachetnych, jest udostępniany na wystawach czasowych. Kilka razy w roku otwierane są ekspozycje prezentujące muzealną kolekcję fotografii. Prezentacje odbywają się według autorskich scenariuszy, uwzględniających dzieje nowej dziedziny obrazowania oraz jej związki ze sztukami pięknymi.

Jak wyglądali wielcy artyści XIX wieku?

Anna Masłowska powiedziała, że celem autorów ekspozycji jest to, aby widz mógł zobaczyć, jak wielcy twórcy wyglądali na co dzień. - Chcieliśmy pokazać naszym widzom, jak wyglądali artyści, których znamy przede wszystkim z ich dzieł. Może ktoś wie, jak wyglądał Matejko czy Wyspiański, ale raczej mało kto wie, jak wyglądał np. Julian Fałat czy Wacław Szymanowski - zaznaczyła.

- Chcieliśmy przybliżyć tę epokę poprzez wizerunki artystów tworzone przez najlepszych ówczesnych fotografów. Nazwaliśmy wystawę "Wizerunki oficjalne", ponieważ są to portrety tworzone przez zawodowe zakłady fotograficzne, które pokazują artystów w strojach codziennych, bez atrybutów wskazujących na ich profesję artystyczną - wyjaśniła.

Fotografie z różnych momentów życia artystów

Kurator zdradziła także, że widzowie mają szanse podziwiać artystów z różnych okresów ich życia. - W wielu przypadkach nie pokazujemy pojedynczych fotografii danego artysty, ale zestaw kilku portretów z różnego okresu życia twórca. Te portrety dzieli czasami kilka dekad. Można więc prześledzić zmiany, jakie zachodziły chociażby w fizjonomii artysty - zdradziła Anna Masłowska.

- Wizerunki, które przedstawiamy, były kontrolowane przez fotografa ustawiającego artystę, ale i przez samego portretowanego, który pokazywał się w taki sposób, w jaki chciał - dodała.

Wyjątkowy wizerunek Jana Matejki

Anna Masłowska opowiedziała m.in. o wyjątkowym zdjęciu słynnego polskiego malarza. - Fotografie Jana Matejki są szczególnym przypadkiem. Są to powiększenia zwyczajowych portretów, które zostały wykonane specjalnie dla rzeźbiarza Antoniego Madejskiego, który w latach 90. XIX wieku wykonywał popiersie Jana Matejki przeznaczone do Pałacu Sztuki w Krakowie - opowiedziała.

- Ta fotografia była dla niego warsztatową pomocą. Mógł jakby w trójwymiarze mieć postać, którą portretował cały czas przed sobą. Dzięki temu ciągle konfrontował swoją rzeźbę z wizerunkiem Jana Matejki - powiedziała Anna Masłowska.


Posłuchaj
14:44 _PR2 (mp3) 2024_06_13-09-35-14.mp3 Anna Masłowska o ekspozycji "Portret artysty" (Poranek Dwójki)

 


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Anna Masłowska

Data emisji: 13.06.2024

Godz. emisji: 9.30

dz/wmkor

Czytaj także

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 17:51
- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" - to "dynamiczna wystawa”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 13:40
Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". - Zebrane na niej prace wielkiego malarza pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych - mówi dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy. - Wystawa jest dynamiczna, bo cały czas napływają nowe obrazy i rysunki.
rozwiń zwiń