Dlaczego fajnie jest być samcem (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 14:21
W Czwórce o męskości, zwierzętach, mężczyznach i kobietach rozmawiamy z pisarzem Dmitrijem Strelnikoffem, autorem książki "Fajnie być samcem!".
Audio

- To książka pełna humoru, autoironii, błyskotliwych żartów i zabaw słownych. Jest też ciepła i serdeczna. Ale to tylko jedna strona medalu. Druga strona jest irytująca, nieznośna i bezczelna – mówi o książce Dmitrija Strelnikoffa prowadząca audycję "Stacja kultury" Kasia Dydo.

Autor, dziękując za szczerą recenzję, opowiada czym jest "samczość" i podaje przykłady na potwierdzenie tytułu swojego dzieła. – Samiec jest przez całe życie dzieckiem, ale nie musi chodzić do przedszkola, odrabiać lekcji i wolno mu kupować alkohol. To jeden z wielu tysięcy argumentów zawartych w książce - mówi.

Strelnikoff podkreśla jednak, że świat samca nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. – To loty we śnie i upadki na jawie. To skomplikowana droga w poszukiwaniu odpowiedzi na podstawowe pytanie "Kim i po co jestem? Skąd pochodzę? Co ja tutaj robię?".

- Zależało mi na tym, by książka nie była tylko okazją do śmiechu. To książka filozoficzna – zaznacza pisarz. We wprowadzeniu książki przeczytać możemy historię Adama, pierwszego mężczyzny. Autor wyjaśnia, że to właśnie w niej tkwią szczegóły…

"Twarz samca pokrywa błoto, pot i krew. To nie oznacza, że ma on brudną twarz. To nie jest brud, to kwintesencja samczości, której korzenie łatwo jest zlokalizować, jeśli przypomnimy sobie gdzie pojawił się pierwszy ludzki samiec – Adam. Otóż, moi drodzy, pan Adam został stworzony z nieznanej bliżej materii samczej na łonie dzikiej natury. Nie w zadbanym ogródku w otoczeniu pelargonii i frezji, nie na uczesanym polu golfowym, tylko w totalnej rajskiej dziczy. I od tej pory każdy samiec bada tę dzicz i szuka z niej wyjścia. Światem samca jest zatem odkrywanie nowych lądów i próba zrozumienia własnej istoty."

Co jeszcze warto wiedzieć o samcach? Jakie są inne argumenty potwierdzające stanowisko autora? Więcej dowiedzieć się można słuchając całej audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskusję o okładkach książek czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 16:47
Ważne, żeby budować sentyment do rzeczy ciekawych i atrakcyjnych, a nie kiczowych i chałowych – mówi Daniel Mizieliński, projektant książek, współtwórca publikacji "Tysiąc polskich okładek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Złote ryby" - magiczno-przygodowa powieść pełna tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 12:30
– Moim perfidnym celem było pobudzenie wyobraźni czytelnika, zachęcenie go do podróży w daleką przeszłość, by szukał odpowiedzi na pytania nurtujące współczesnych ludzi – mówi pisarz Dmitrij Strelenikoff w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń