Dlaczego fajnie jest być samcem (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 14:21
W Czwórce o męskości, zwierzętach, mężczyznach i kobietach rozmawiamy z pisarzem Dmitrijem Strelnikoffem, autorem książki "Fajnie być samcem!".
Audio

- To książka pełna humoru, autoironii, błyskotliwych żartów i zabaw słownych. Jest też ciepła i serdeczna. Ale to tylko jedna strona medalu. Druga strona jest irytująca, nieznośna i bezczelna – mówi o książce Dmitrija Strelnikoffa prowadząca audycję "Stacja kultury" Kasia Dydo.

Autor, dziękując za szczerą recenzję, opowiada czym jest "samczość" i podaje przykłady na potwierdzenie tytułu swojego dzieła. – Samiec jest przez całe życie dzieckiem, ale nie musi chodzić do przedszkola, odrabiać lekcji i wolno mu kupować alkohol. To jeden z wielu tysięcy argumentów zawartych w książce - mówi.

Strelnikoff podkreśla jednak, że świat samca nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. – To loty we śnie i upadki na jawie. To skomplikowana droga w poszukiwaniu odpowiedzi na podstawowe pytanie "Kim i po co jestem? Skąd pochodzę? Co ja tutaj robię?".

- Zależało mi na tym, by książka nie była tylko okazją do śmiechu. To książka filozoficzna – zaznacza pisarz. We wprowadzeniu książki przeczytać możemy historię Adama, pierwszego mężczyzny. Autor wyjaśnia, że to właśnie w niej tkwią szczegóły…

"Twarz samca pokrywa błoto, pot i krew. To nie oznacza, że ma on brudną twarz. To nie jest brud, to kwintesencja samczości, której korzenie łatwo jest zlokalizować, jeśli przypomnimy sobie gdzie pojawił się pierwszy ludzki samiec – Adam. Otóż, moi drodzy, pan Adam został stworzony z nieznanej bliżej materii samczej na łonie dzikiej natury. Nie w zadbanym ogródku w otoczeniu pelargonii i frezji, nie na uczesanym polu golfowym, tylko w totalnej rajskiej dziczy. I od tej pory każdy samiec bada tę dzicz i szuka z niej wyjścia. Światem samca jest zatem odkrywanie nowych lądów i próba zrozumienia własnej istoty."

Co jeszcze warto wiedzieć o samcach? Jakie są inne argumenty potwierdzające stanowisko autora? Więcej dowiedzieć się można słuchając całej audycji.

pg

Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskusję o okładkach książek czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 16:47
Ważne, żeby budować sentyment do rzeczy ciekawych i atrakcyjnych, a nie kiczowych i chałowych – mówi Daniel Mizieliński, projektant książek, współtwórca publikacji "Tysiąc polskich okładek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Złote ryby" - magiczno-przygodowa powieść pełna tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 12:30
– Moim perfidnym celem było pobudzenie wyobraźni czytelnika, zachęcenie go do podróży w daleką przeszłość, by szukał odpowiedzi na pytania nurtujące współczesnych ludzi – mówi pisarz Dmitrij Strelenikoff w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń