Świętujemy 75-lecie "najbardziej hardcorowego" kanału Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 14:38
- Świat pędzi, a Dwójka ma swoje tempo i rytm – mówiła w Czwórce Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu Drugiego, która z okazji jubileuszu anteny odwiedziła "Stację kultura".
Audio
Małgorzata Małaszko
Małgorzata MałaszkoFoto: Aurelia Chmiel

1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu II Polskiego Radia. Przez dziesięciolecia działalności Dwójka zmieniała swoje oblicza. Dziś jest to kanał, który od lat skupia swoją uwagę na promocji kultury wysokiej, literatury, teatru, muzyki poważnej, jazzu, ale też dziedzictwa kultury ludowej.

- Dwójka wymaga i nie poddaje się, bo bardzo łatwo ulec chęci pójścia na kompromis, na coś, co jest łatwiejsze, co nie wymaga wysiłku zarówno ze strony słuchaczy jak i dziennikarzy – mówiła w Czwórce dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko.

Gość Kuby Kukli i Kasi Dydo zwracał uwagę, iż ta nobliwa stacja pomimo wszechobecnej komercjalizacji i galopującego postępu, nie zamierza zmieniać się na siłę, bez poszanowania gustów swoich słuchaczy.

- Nie możemy się sprzedać, nie możemy przejść na stronę pop kultury, bo to, co odróżnia i zawsze odróżniało ten program, to pewna oferta, która jest niepowtarzalna. Mamy swoje tempo i swoich wiernych odbiorców, którzy nie tylko nas wspierają, ale z nami dyskutują. Nie zamierzamy skracać symfonii – podkreślała Małgorzata Małaszko.

Na okoliczność swoich urodzin Dwójka przygotowała dla swoich słuchaczy specjalny program. My z okazji jubileuszu życzymy Programowi Drugiemu spełnienia marzeń, o których dyrektor Małaszko mówiła na antenie Czwórki. Aby dowiedzieć się, czego życzyć Dwójce w dniu jej 75. urodzin, wysłuchaj nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Grzybowstąpienie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 13:15
Zapraszamy na drugą część słuchowiska na postawie powieści Zinowija Zinika. Adaptacja radiowa Hanny Szof, reżyseria Waldemara Modestowicza. Nagranie z 1996 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka chodzi swoim rytmem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 06:18
Rozmowa z Małgorzatą Małaszko, dyrektor Programu II Polskiego Radia, w dniu 75. urodzin radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Małe ministerstwo kultury" świętuje 75. urodziny!

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 12:40
Brylantową rocznicę obchodzi dziś Program Drugi Polskiego Radia. - Zaczęło się w 1 marca 1937 roku, ale sygnały próbne były wysyłane 22 lutego. To jest ładna zbieżność z urodzinami Fryderyka Chopina - mówi Małgorzata Małaszko, dyrektor Dwójki.
rozwiń zwiń