Włoska Mekka designerów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 11:00
Polski design to design europejski - nie mamy się czego wstydzić, ale wciąż czekamy na rozpoznawalne w świecie nazwiska projektantów.
Audio
  • Ewa Solarz kuratorka wystawy "Must have from Poland" o Milan Design Week

W kwietniu w Mediolanie odbył się Design Week - to targi designu, na które przybywają wszyscy, którzy kochają i cenią nowoczesne wzornictwo. Mediolan odwiedziła również Ewa Solarz, a pojechała tam jako kurator polskiej wystawy "Must have from Poland".

- Design Week w Mediolanie składa się z kilku części. Główna z nich to Targi - tam jeżdżą ci najwięksi producenci, jest również Zona Tortona i tam są "niszowcy", a także design alternatywy. I Zona Lambrata - tam pokazują się studenci i różne festiwale. Wystawa "Mast have from Poland" była prezentowana w Zonie Lambrata - opowiada Ewa Solarz w Czwórkowym studiu.  - W tym roku w Mediolanie było bardzo dużo Polaków - i gości i wystawców. Polacy swe prace pokazywali również w Zonie Tortonie - dodaje.

I w Mediolanie, i na świecie polski design nie jest jeszcze rozpoznawalny. Jak przyznaje Ewa Solarz w audycji "Stacja Kultura" jesteśmy pośrodku. - Polski design jest trochę skandynawski - nasze projekty są proste i funkcjonalne, trudno szukać barokowych form - wyjaśnia.

Ekspozycja "Must have from Poland" pokazuje 44 przedmioty, które zostały wybrane z grupy 150 rzeczy - musiały być to przedmioty, które istnieją na rynku i które można kupić. Ewa Solarz wraz z zespołem chciała pokazać najciekawsze dokonania współczesnego polskiego designu.
Jaki jest polski design, czy mamy się już czym chwalić na Design Week w Mediolanie oraz czy warto projektować dla dzieci - dowiesz się słuchając audycji.


(pj)

Czytaj także

"Warszawa" powstała z tęsknoty za polską dziewczyną

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 18:10
Znany z udziału w filmie Woody’ego Allena, hiszpański zespół Giulia y los Tellarini opowiedział nowym teledysku, którego akcja dzieje się na stołecznej starówce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miloopa w studiu Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 20:00
W "Stacji Kultura" gościł zespół Miloopa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Religijna" płyta Gaby Kulki i Ola Walickiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 14:45
– Wykorzystaliśmy wartości sakralne jako zabieg techniczny, żeby ustalić sobie punkt startu i powrotu – mówił w Czwórce Olo Walicki, stanowiący 1/3 nowego projektu "The Saint Box".
rozwiń zwiń