Pocztówka od Lennona wylądowała w śmietniku

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 13:00
- Napisałem do Johna Lennona, a on mi odpisał - tak w skrócie brzmi historia wymiany "listów" Piotra Metza z liderem Beatlesów. Mało brakowało, aby pamiątka tej korespondencji przepadła na zawsze.
Audio
  • Rocznica urodzin Johna Lennona - materiał Kamila Jasieńskiego
  • Piotr Metz opowiada o listach Johna Lennona

9 października 2012 obchodzilibyśmy 72. urodziny Johna Lennona. Tego dnia polską i światową premierę miała książka "John Lennon. Listy”. Czwórkę odwiedził Piotr Metz, dziennikarz muzycznym, szczęśliwy posiadacz pocztówki od Johna Lennona. - Zdobyłem adres biura Johna Lennona, w latach 70., chyba znalazłem go w jakiejś gazecie fanklubowej - opowiada Piotr Metz.  - To był okres kiedy on nie nagrywał, zajmował się rodziną. Zapytałem czy będzie i kiedy nowa płyta. Do listu dołączyłem zaadresowaną do siebie pocztówkę. Na pocztówkę nakleiłem amerykańskie znaczki (3 x 13 centów) - dodaje.

Po kilku miesiącach w swej skrzynce pocztowej gość Czwórki znalazł odpowiedź, jedno zdanie: "Keep on rocking" i rysunek Lennona z rodziną.

Dziennikarz muzyczny uważa, że Beatles chętnie odpowiadał swoim fanom z krajów "egzotycznych".  - Być może wiedział, że dla ludzi za "żelazną kurtyną" jest to znacznie większe wydarzenie niż dla kogoś z Nowego Jorku - opowiada.

Pocztówka od Lennona nie leżała jednak spokojnie w domu dziennikarza, zabierał ją na spotkania fanów zespołu. Po jednym z nich o mały włos nie zaginęła - przykleiła się do gazety, która wylądowała w koszu na śmieci. - Coś mnie tknęło, żeby sprawdzić ten kosz - wyjaśnia Piotr Metz.

Gość Kasi Dydo i Kuby Kukli przyznaje, że najnowsza publikacja o Lennonie "John Lennon. Listy” to brakujący klocek w układance całej postaci artysty. Właśnie dzięki tym listom możemy dotknąć prywatnego życia Beatlesa.

Co jest największą rewelacją tej książki, jaka jest forma tych listów, czego w książce brakuje i po co John Lennon pisał listy do pralni dowiesz się słuchając załączonej audycji "Stacja Kultura".

Zapraszamy do wysłuchania materiału Kamila Jasieńskiego, który odwiedził imprezę zorganizowaną z okazji rocznicy 72. urodzin Johna Lennona.

(pj)

Czytaj także

A gdyby tak Ziemia się zatrzymała?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 07:00
Na to pytanie w swojej bestsellerowej książce "Wiek cudów" próbuje odpowiedzieć Karen Thompson Walker. O jej debiutanckiej powieści mieliśmy okazję porozmawiać z samą autorką
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia jednego zdjęcia: Portret Yoko Ono i Johna Lennona

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 16:25
To jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych zdjęć w historii - portret, na którym ona leży na plecach, a on, nagi, oplata jej ciało w pozycji embrionalnej. John Lennon nigdy nie zobaczył tego zdjęcia. Zginął, zanim miałby szansę to zrobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog, który skomponował Dextera...

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 14:40
Gdy w 2006 roku poproszono Rolfe'a Kenta, by napisał przewodni motyw muzyczny do nowego serialu, okazało się, że był to "strzał w dziesiątkę". - Ten jeden temat przyniósł mi większą popularność niż długie lata pracy - opowiada dziennikarzowi Czwórki.
rozwiń zwiń