"Kongres" - najlepsza ekranizacja Lema

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 15:35
"Kongres" to długo oczekiwana, wizjonerska produkcja oparta na motywach "Kongresu futurologicznego" Stanisława Lema. Jak zapewnia polska producentka: czuć w nim ducha autora.
Audio
  • Ewa Puszczyńska opowiada o filmie "Kongres" (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment plakatu filmu Kongres
Fragment plakatu filmu "Kongres"Foto: mat.pras.

"Kongres" jest już gotowy, 13 września będziemy mogli zobaczyć go w polskich kinach. Pierwszy pokaz już się odbył, a ekranizacja zebrała pełne uznania opinie.
- Widzowie zadecydują jak blisko Lema jesteśmy czy ten film im się podoba, czy nie - mówi Ewa Puszczyńska, polska producentka filmu. - My jesteśmy przekonani, że jesteśmy bardzo blisko Lema, jego ducha. Pokazaliśmy ten film rodzinie Stanisława Lema. Zrobiliśmy pokaz dla jego żony i syna oraz jego dwóch przyjaciół. Spotkaliśmy się z bardzo dobrą reakcją po tym pokazie. Powiedzieli, że jest to najlepszy, do tej pory, film ze wszystkich, które powstały na podstawie prozy Lema. Jesteśmy z tego bardzo dumni i ucieszeni - dodaje.
Producentka zastrzega jednak, że "Kongres" to nie jest stuprocentowy Lem, jednak jest bardzo inspirowany prozą autora.
- Główna bohaterka gra aktorkę, która dostała propozycję nie do odrzucenia od wielkiego studia. Aktorka miała zostać zeskanowana, a jej skan miał być wykorzystany do kręcenia filmów z nią, ale nie bez niej. Po wielu latach zaproszona zostaje na kongres futurologiczny - opowiada Ewa Puszczyńska.
"Kongres" jest koprodukcją sześciu krajów. Polska producentka przyznaje, że nie było problemów dotyczących obsady. - Od początku było wiadomo, że główną rolę zagra Robin Wright - mówi gość Czwórki. - Decydujący głos miał tu reżyser - dodaje.
W "Kongresie" pojawia się wiele polskich akcentów, reżyser Ari Folman ma polskie obywatelstwo i polski paszport, operatorem filmu jest Michał Englert, nie bez znaczenia jest też praca Orange Studio z Bielska-Białej, które odpowiedzialne jest za większość animacji.

Polska premiera filmu już 13 września.
(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lem chciał budować czołgi dla sowietów?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 14:04
Takie informacje pojawiły się w rosyjskiej blogosferze. Blogerzy prezentują dokumenty, które mają pochodzić z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Strugacki nie żyje. Był wybitnym pisarzem s-f

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 20:00
Rosyjski autor kultowych powieści fantastyczno-naukowych zmarł w Sankt Petersburgu. Miał 79 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lem uważał, że doceniano go nie za to, co należy. "Doprowadzało go to do furii"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 13:24
– Wielu ludzi uważa, że z tego tytułu, że ja piszę powieści fantastyczne, to powinienem ze szczególną łatwością iść na lep wszelkich, nawet najbardziej dziwacznych, pomysłów. Wprost przeciwnie – mówił Stanisław Lem w 1975 roku.
rozwiń zwiń