Michalina Wisłocka. Kulisy "Sztuki kochania"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 13:00
- Było trzech reżyserów jawnego sprzeciwu wobec wydania "Sztuki kochania". Wśród nich partyjni cenzorzy, którzy uważali, że Polacy powinni żyć przykładnie i ciężko pracować oraz ginekolodzy, którzy Wisłockiej po prostu zazdrościli - przekonuje Konrad Szołajski, autor książki "Wisłocka, czyli jak to ze Sztuką kochania było".
Audio
  • Konrad Szołajski o Michalinie Wisłockiej i książce, w której zdradza kulisy powstawania "Sztuki kochania" (Stacja Kultura/Czwórka)
Książka Konrada Szołajskiego to fascynująca historia życia kobiety, która potrafiła doświadczenia własnego, nieudanego małżeństwa wykorzystać w podręczniku dla par
Książka Konrada Szołajskiego to fascynująca historia życia kobiety, która potrafiła doświadczenia własnego, nieudanego małżeństwa wykorzystać w podręczniku dla parFoto: TVP/PAP

To beletryzowana biografia Michaliny Wisłockiej. Opowiada o historii wydania rewolucyjnej "Sztuki kochania", o tym, co się działo wtedy w życiu odważnej, energicznej pani ginekolog, oraz o jej relacjach z mężczyznami. - Wisłocka była edukatorem, który pokazał Polakom zupełnie nową drogę. I nie chodzi nawet tutaj o samą "Sztukę kochania", która dziś pewnie trochę trącić myszką. Ale o pewien rodzaj otwartości i odwagi w wyrażaniu swoich pragnień i czerpania przyjemności z życia - wyjaśnia Szołajski.

Konrad Szołajski Michalinę Wisłocką poznałem w 2001 roku. Była fascynującą postacią i niezwykłym czlowiekiem. Osobą otwartą, ciekawą świata i pełną energii. Nawet, kiedy była już bardzo chora

Goszczący w studiu autor pisarz, scenarzysta i reżyser, Michalinę Wisłocką znał osobiście - wyreżyserował film z jej udziałem i napisał pracę doktorską "Praca z bohaterami filmów dokumentalnych, dotyczących intymności". Czy jego nowa książka odkryje przed nami nowe, nieznane dotąd fakty z życia Wisłockiej? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Konrad Szołajski (reżyser, scenarzysta, autor książki "Wisłocka, czyli jak to ze sztuką kochania było")

Data emisji: 2.01.2017

Godzina emisji: 11.15

kul/jsz

 

Czytaj także

Muzyka podpowie Ci czy warto się umówić

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 10:01
Okazuje się, że dziś aplikacje internetowe nie tylko pomogą umówić się na randkę, ale również podpowiedzą jakiej muzyki słucha potencjalny kandydat na naszą drugą połówkę. Może to zaważyć na tym, czy w ogóle będzie nam się chciało iść na tę randkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazana miłość. O sztuce kochania według Michaliny Wisłockiej

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 17:00
- Cenzura długo się ze mną targowała, ale wreszcie wyraziła zgodę na wydanie tej książki. Tyle, że tuż przed premierą, panowie w dziwnych kapeluszach przeszukali wydawnictwo i zabrali to, co dotyczyło "Sztuki kochania". Wszystko, oprócz jednego egzemplarza - wspominała Michalina Wisłocka w jednej z archiwalnych audycji Polskiego Radia.
rozwiń zwiń