Belle epoque. Konflikt pod przykrywką piękna

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:41
- W tej epoce, którą zakończyła I wojna światowa, jest jakiś kontrast. Ludzie w niej żyjący w pewnym sensie tkwili jeszcze w średniowieczu - mówili w Czwórce Marek Bukowski i Maciej Dancewicz, autorzy książki "Najdłuższa noc" oraz pomysłodawcy i twórcy scenariusza serialu "Belle epoque".
Audio
  • Marek Bukowski i Maciej Dancewicz o pracy nad "Najdłuższą nocą" i serialem "Belle epoque" (Stacja Kultura/Czwórka)
Belle epoque - jakie tajemnice skrywa piękna otoczka tego okresu z przełomu wieków?
Belle epoque - jakie tajemnice skrywa piękna otoczka tego okresu z przełomu wieków?Foto: Syndromeda/Shutterstock.com

Akcja "Najdłuższej nocy" zaczyna się w grudniu 1904 roku, a toczy się w Krakowie w czasach Monarchii habsburskiej. - Austro-Węgry to był kulturowy tygiel. Sztuczny, dlatego się rozpadł. Byliśmy jednak wtedy częścią międzynarodowej wspólnoty - wyjaśniał Marek Bukowski.

Sprawdź też:
dziweczyna pop corn telewizja serial 1200x660.jpg
Oczytani serialowo. Co nas zelektryzuje w tym roku?

Historyczne tło stworzone przez autorów "Najdłuższej nocy" i serialu "Belle epoque" było tylko pretekstem do opowiedzenia historii kryminalnych, mocno osadzonych we współczesnej obyczajowości. - Serial jest złagodzoną wersją powieści, którą bez obaw możemy czytać przed jego obejrzeniem. Nie natrafimy w niej na żadne spojlery - uspokajali zaproszeni autorzy.

W "Stacji Kultura" Marek Bukowski i Maciej Dancewicz zdradzali też, jak wyglądały ich poszukiwania przed rozpoczęciem pracy nad tekstami, dlaczego do tego okazał się przydatny internet oraz opowiedzieli historię pewnego jasnogórskiego paulina, który zamordował rodzonego brata i zakochał się w kobiecie, której był spowiednikiem.

Marek Bukowski i Maciej Dancewicz "Najdłuższa noc" przenosi nas do świata, nad którym, tak jak dziś, unosi się smog

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Marek Bukowski (aktor, pisarz, reżyser), Maciej Dancewicz (historyk, pisarz, reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 3.02.2017

Godzina emisji: 10.36

jsz/kd

Czytaj także

Ted Chiang. Pisze fantastykę dla humanistów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 13:37
Tym razem w "Stacji Kultura" znawczyni i miłośniczka literatury Kinga Michalska przenosi nas w świat autora, którego opowiadanie stało się przyczynkiem do powstania filmu "Nowy początek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Istota zła" - w tej książce wieje chłodem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:52
Luca D’Andrea, na co dzień nauczyciel w gimnazjum, podbił w 2016 roku światowe rynki księgarskie swoim thrillerem "Istota zła". - To był hit targów książki w Londynie, choć jej autor jest debiutantem - opowiadała Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michalina Wisłocka na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 12:42
"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" to najnowszy film w reżyserii Marysi Sadowskiej, który na ekrany kin wchodzi już 27 stycznia. W rolę rewolucyjnej ginekolożki wcieliła się Magdalena Boczarska.
rozwiń zwiń