Fotografowanie przyrody to skracanie dystansu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 18:15
- W fotografii przyrodniczej ważne jest, aby zwierzęta nam zaufały. Przez tysiące lat wyrządzaliśmy im krzywdę i teraz strach przed nami mają w genach. Musimy zaskarbić sobie ich zaufanie - mówi w "Stacji Kultura" Łukasz Bożycki, fotograf przyrody i zwycięzca prestiżowego konkursu fotografii przyrodniczej Asferico.
Audio
  • Łukasz Bożycki o sztuce fotografowania przyrody (Stacja Kultura/Czwórka)
Ile czasu fotograf przyrody czeka na idealny kadr? (zdjęcie ilustracyjne)
Ile czasu fotograf przyrody czeka na idealny kadr? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: crazymedia/Shutterstock.com

Łukasz Bożycki Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu jest przerywane drobnym sukcesem

- Aby zwierzęta nam zaufały, możemy je dokarmiać zimą, a latem, gdy jest gorąco, wystawiać wodę. One zobaczą, że to my tę wodę dolewamy lub dosypujemy ziarna - przekonuje Łukasz Bożycki. - To właśnie wtedy mamy szansę na niepowtarzalne kadry - podkreśla.

W rozmowie z Kasią Dydo zaproszony gość wyjaśnia także, co różni amatorów od zaawansowanych fotografów przyrody. - Ci drudzy potrafią zauważyć potencjał nawet w nieudanym zdjęciu - zauważa Łukasz Bożycki. Jak przekonuje, chodzi o to, żeby się nie zrażać, a dobre zdjęcie można zrobić nawet komórką. - Jedynie jeden procent zdjęć jest udany i to są najpiękniejsze chwile w życiu - zaznacza.

Łukasz Bożycki Lipcowa łąka jest najpiękniejsza i warto się na niej wcześnie pojawiać. Wtedy tam jest magia, mnóstwo blików i piękne tło

W "Stacji Kultura" Łukasz Bożycki mówi też o tym, jak o pierwszej w nocy zamienia się w kępę trawy, co robią o świcie owady na łące, oraz jak udało mu się zrobić zdjęcie, które zwyciężyło konkurs Asferico.

***     

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Łukasz Bożycki (fotograf przyrody)

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 11.05

jsz/bch

Czytaj także

Dzika przyroda na zdjęciach? "Przyciąga dziki tłum"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 12:50
Bielska BWA jako pierwsza w Polsce pokazuje zdjęcia nagrodzone w prestiżowym konkursie "Fotografia Dzikiej Przyrody 2016" przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. - To najważniejsze wyróżnienie w tej branży - przekonuje Agata Smalcerz, dyrektor galerii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka fotografii to nieskończona nauka

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 14:58
Iza Sawicka, Kasia Opara, Krzysztof Porzeżyński i Zbigniew Kołodziejek tworzą fotograficzny kolektyw, który swoimi zdjęciami udowadnia, że zupełnie zwyczajne przedmioty i sytuacje mogą okazać się źródłem inspiracji, zachwytu i głębokich refleksji. W Czwórce spytaliśmy ich o to, co sprawia, że zdjęcie jest udane.      
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjedź do lasu i zbuduj sobie dom

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 13:43
- To jest pewien proces, który u nas się zaczyna. Chodzi o realizację marzenia wybudowania domu własnymi rękami - wyjaśnia w Czwórce geograf kultury z Uniwersytrtu Gdańskiego Mariusz Czepczyński, z którym rozmawiamy o książce "Cabin porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata".
rozwiń zwiń