Wyjedź do lasu i zbuduj sobie dom

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 13:43
- To jest pewien proces, który u nas się zaczyna. Chodzi o realizację marzenia wybudowania domu własnymi rękami - wyjaśnia w Czwórce geograf kultury z Uniwersytrtu Gdańskiego Mariusz Czepczyński, z którym rozmawiamy o książce "Cabin porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata".
Audio
  • Domek w lesie. Czy jest marzeniem każdego z nas? (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment okładki, wydanej przez Smak Słowa książki Cabin porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata
Fragment okładki, wydanej przez Smak Słowa książki "Cabin porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata"Foto: materiały promocyjne

Mariusz Czepczyński Coraz więcej z nas żyje w wysoko zurbanizowanym otoczeniu, dlatego coraz bardziej pociąga nas kojąca moc przyrody

Wydana w polskim tłumaczeniu ze wstępem Mariusza Czepczyńskiego "Cabin porn" to ilustrowana zjawiskowymi fotografiami książkowa podróż przez marzenia, lasy i osobiste historie opisywanych bohaterów. To zbiór dziesięciu portretów niewielkich, własnoręcznie budowanych "cabins", położonych w malowniczych miejscach świata, a także tworzących je ludzi. - Te domy mają różne style, jednak ich wspólnym mianownikiem jest przytulność i swojskość - mówi Mariusz Czepczyński.

W zjawisku opisywanym w "Cabin porn" chodzi nie tylko o ucieczkę od cyfrowego świata. - Nie szukamy samotni, bo kontakt z ludźmi jest nam potrzebny. Chodzi raczej o zmianę warunków życia - tłumaczy zaproszony ekspert, który w rozmowie z Kasią Dydo odnosi się też do znaczenia tytułu książki. - "Cabin" to amerykański dom z bali. "Porn" może niektórych razić, trzeba jednak pamiętać, że pojęcia w kulturze zmieniają znaczenia. W tym wypadku chodzi o pięknie i pociągające zdjęcia - przekonuje.

W "Stacji Kultura" Mariusz Czepczyński zdradza także, który z opisywanych w "Cabin porn" projektów najbardziej mu się podoba, oraz zastanawia się, czy zjawisko to przyjmie się w Polsce.

Mariusz Czepczyński i Kasia Dydo w Czwórce/fot. Czwórka Mariusz Czepczyński i Kasia Dydo w Czwórce/fot. Czwórka
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Mariusz Czepczyński (geograf kultury)

Data emisji: 6.06.2017

Godzina emisji: 11.07

jsz/jp

Czytaj także

Las - społeczność wspierających się drzew

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 15:00
- To może brzmieć jak science fiction, jednak z badań naukowych dowiedziałem się, że drzewa są bytami społecznymi. Chcą, by ekosystem, w którym żyją, działał jak najsprawniej - podkreśla Peter Wohlleben, leśnik, przyrodnik i autor bestsellerowej książki "Sekretne życie drzew".    
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska przedwojenna". Historia opowiedziana zdjęciami

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 14:04
O albumie, który odkrywa przed nami fascynującą rzeczywistość II Rzeczpospolitej w Czwórce opowiadał Andrzej Barecki, współautor odpowiedzialny za projekt graficzny "Polski przedwojennej". Dlaczego otwiera go rozdział ze zdjęciami jeszcze z okresu zaborów?   
rozwiń zwiń
Czytaj także

FotoFestiwal. "Fikcja, która komentuje rzeczywistość"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 16:20
Nowe rzeczywistości, niby-biografie, dziwaczne, nieprawdopodobne światy. W tym roku FotoFestiwal zaprosił artystów, którzy używają fikcji do komentowania tego co tu i teraz.
rozwiń zwiń