Czystość, klarowność i spokój - architektura w malarstwie hiszpańskich artystów XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 14:49
 - Jednym z powodów, dla których chciałam pokazać malarstwo hiszpańskie była możliwość porównania. Stworzenia sytuacji, w której prace rodzimych artystów będzie można się skonfrontować z sztuką hiszpańskich twórców – mówiła Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii Xanadu.
Audio
  • Agnieszka Gniotek o temacie architektury w malarstwa hiszpańskiego XXI wieku (Stacja Kultura)
Fragment obrazu Juana Cuellara pt. Hohl
Fragment obrazu Juana Cuellara pt. "Hohl"Foto: Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny/mat.pras.

Agnieszka Gniotek Najbardziej czytelnym i zbieżnym nurtem sztuki polskiej i hiszpańskiej jest modernizm. Artyści posiadali wiele wspólnych źródeł inspiracji

Jak wyjaśniała w studiu Czwórki prezentacja składa się z kilku części: obrazów, rysunków oraz instalacji multimedialnych. - Instalacja zbudowana z kolorowych klocków i lusterek ma imitować miasto. Codziennie funkcjonujemy wewnątrz jednego z nich. Patrzymy na nowo powstające budynki, często czując się mali wobec infrastruktury, która nas otacza. Instalacja pomaga ogarnąć pewne dyspozycje przestrzenne. Zmusza do refleksji nad funkcją miasta i tym, czego od tej przestrzeni oczekujemy.

Czy architektura to wdzięczny temat dla malarzy? Czy Hiszpanie patrzą na sztukę inaczej niż Polacy? Jakie miejsce w ich malarstwie stanowi architektura? Jest tematem głównym prac dwudziestowiecznych modernistów, czy tłem, który symbolizuje szerszy kontekst? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Agnieszką Gniotek, kuratorką wystawy.

Agnieszka Gniotek W tych obrazach nie znajdujemy architektury historycznej czy ozdobnej. Nie ma w niej secesji, plateresco, ani innych elementów barokowych. W tym przypadku najważniejsza była bryła, czystość i klarowność

Wystawa została zorganizowana z Xanadu we współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii w Polsce oraz Ministerstwem Edukacji, Kultury i Sportu. Prezentacja prac hiszpańskich artystów potrwa do 20 grudnia 2017 r.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Agnieszka Gniotek (właścicielka galerii Xanadu)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 11.40

ac/kul


Czytaj także

Ruchoma architektura. Czym zaskakują nas współcześni architekci?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:31
Ruchoma architektura - co to takiego? Jeśli mieszkacie w Warszawie koniecznie odwiedźcie budynek Domu Kultury "Kadr" przy zbiegu ulic Rzymowskiego i Cybernetyki. Jego fasada wygląda jak ruchomy obraz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksykańska wędrówka dusz w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:00
Dzień Zmarłych jest jedną z najważniejszych uroczystości w Meksyku. 2 listopada najbardziej charakterystycznym dla tego święta elementem są ołtarze z ofiarami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Inny TransAtlantyk" - sztuka kinetyczna i op-art

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:29
- Prace zebrane na wystawie oddają się widzowi we władanie. Obserwując je pod różnymi kątami widzimy ruch, czyli to o to chodziło artystom, których prace wybraliśmy - wyjaśniał Marcel Andino Velez.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prace najlepszych polskich grafików i ilustratorów na Targach Plakatu 2017

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 13:44
- Widać po naszych ulicach i tym, co ludzie mają w domach, że poczucie estetyki u Polaków się rozbudziło. Każdy chce mieć udekorowane mieszkanie. Dziś puste ściany to obciach - mówila Karolina Kiepas organizatorka Targów Plakatu.
rozwiń zwiń