Polecamy książki. "Washington Black" Esi Edugyan

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 16:46
- To książka o podróży po świecie z XIX wieku, ale także o wstrząsających realiach życia ówczesnych niewolników. To także powieść o przekraczaniu własnych granic, determinacji, budowaniu wolności i istocie człowieczeństwa - opowiada Kinga Michalska. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Cristina Conti

książka_okulary_1200.jpg
Polecamy książki: Zadie Smith i jej "Przebłyski"

"Washington Black" to powieść pochodzącej z Ghany kanadyjskiej pisarki Esi Edugyan, finalistki Nadrody Bookera. Książka uznana przez tygodnik "The New York Times" za jedną z 10 najlepszych książek roku 2018.

Posłuchaj
04:31 2020_10_20-11-39-06_PR4_Michalska.mp3 Kinga Michalska poleca książkę "Washington Black" Esi Edugyan (Stacja Kultura/Czwórka)

shutterstock_strach 1200.jpg
Polecamy książki. "Gra w nigdy" Jeffery'ego Deavera

- Historia początkowo rozgrywa się na plantacji trzciny cukrowej na Barbadosie. Jej pracownicy nie znają innej rzeczywistości, niż ta okrutna, która ich na co dzień otacza - opowiada Kinga Michalska. Główny bohater, 11-letni Washington Black jest przerażony, gdy zostaje wybrany na służącego przez brata swojego pana, lecz później ze zdziwieniem przekonuje się, że Christopher Wilde to miłośnik przyrody, badacz, wynalazca i abolicjonista. - Obaj należą do dwóch różnych światów, ale z czasem – mimo przepaści, która ich dzieli zaczynają dostrzegać w sobie człowieczeństwo - opowiada Kinga Michalska. - Wkrótce mały Washington zostaje oskarżony o nieumyślne zabójstwo i obaj zaczynają uciekać, a po drodze zaczyna łączyć ich przyjaźń.

Czytaj także:

To powieść przygodowa o podróży, m.in. balonem. - Mamy okazję, by z bliska zobaczyć XIX-wieczny świat, bo droga bohaterów wiedzie od Karaibów po mroźną Arktykę i od Londynu aż po Maroko - wymieniała Kinga Michalska. - Poznajemy też wstrząsające realia życia niewolników, i to, jak pochodzenie wpływało na ludzkie życie. Główny bohater jest inteligentnym, zdolnym rysownikiem, ale świadom swojej tożsamości nie może wyzwolić się z układu zależności, czyli konieczności służenia panom.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 11:40

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. "Powietrze, którym oddychasz" Frances de Pontes Peebles

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 19:24
Kinga Michalska poleca książkę "Powietrze, którym oddychasz" Frances de Pontes Peebles. Napisana w 2018 roku, obsypana nagrodami powieść jest historią o prawdziwej kobiecej przyjaźni, zazdrości i pasji.
rozwiń zwiń