Horror i SF w krzywym zwierciadle. Nowy musical od Antoniusza Dietziusa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 14:20
Laureat pierwszego plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2005 reżyseruje kolejny musical. Antoniusz Dietzius opowe o "Little Shop Of Horrors".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Prostock-studio

Zobacz
teatr 1200.jpg
OFF Polska - by teatr offowy rozpostarł skrzydła

"Little Shop Of Horrors" to historia rodem z lat 60. W przyszłym roku, w maju, musical będzie obchodził swoje 40. urodziny. Musical opiera się na konstrukcji farsy będącej pastiszem gatunków horroru i SF. To dwie godziny znakomitej zabawy, często absurdalnych żartów i sytuacji rodem z twórczości Monty Pythona. Wszystko oparte muzycznie na brzmieniach czysto amerykańskich, od muzyki a'la girls groups przez klimat rock&rolla, rocka czy amerykańskiego musicalu. Premiera spektaklu odbędzie w październiku na Scenie Relax w Warszawie.

Posłuchaj
13:07 czwórka stacja kultura 26.08.2021.mp3 Antoniusz Dietzius opowiada o musicalu "Little Shop Of Horrors" - jego polskiej prapremierze (Stacja Kultura/Czwórka)

Kasia Dydo przypomina jednak, że od głośnej premiery "Nędzników", za której reżyserię odpowiedzialny był Antoniusz Dietzius minęło już dwa lata. 

- Pandemia bardzo pokrzyżowała nam plany w Śródmiejskim Teatrze Muzycznym po "Nędznikach" można powiedzieć, że urosły nam skrzydła, byliśmy bardzo "napaleni" na kolejne działania. Wtedy powstał temat wystawienia 11 premiery "Zakonnicy w przebraniu" - niestety ten musical poległ w starciu z pandemią - wspomina Czwórkowy Nieprzeciętny, który został laureatem jako licealista, właśnie za zarażanie swą pasją do teatru, musicalu. - Wtedy dopadły nas obostrzenia. Narodził też się pomysł by założyć fundację artystyczną. I tak się stało. Mamy za sobą kilka działań natury edukacyjnej. Postanowiliśmy kontynuować naszą działalność pod szyldem Teatru Muzycznego Proscenium - dodaje. 

Jak wyjaśnia gość Czwórki, Teatr Muzyczny Proscenium skupia ludzie, którzy przez lata pracowali razem przy musicalach Śródmiejskiego. Teraz stworzyli coś nowego, nowy twór musicalowy, który dalej kontynuuje musicalowy nurt młodzieżowego teatru, teatru pasjonatów. 

pap kinomural 1200.jpg
Kinomural 2021. Ruchome murale na wrocławskich kamienicach

Little Shop Of Horrors (1986) Official Trailer / Movieclips Classic Trailers


Działaniami Antoniusza Dietziusa i jego współpracowników powstał pierwszy polski repertuarowy teatr amatorski. - Ideą fundacji i teatru jest łączenie światów: tego amatorskiego i zawodowego. Chcemy, by na naszej scenie przewijały się te dwa nurty, by zatracać granice tych dwóch światów - opowiada gość Kasi Dydo. - To będzie dla mnie spełnienie marzeń, gdy na scenie stanie aktor zawodowy i aktor amator, a widz nie będzie widział różnicy - dodaje.

Chcemy, żeby ten teatr przyciągał wszystkich, żeby nie patrzeć na nazwiska, a patrzeń na tytuł i pozytywną musicalową energię - tym się kierujemy Antoniusz Dietzius

Musical "Little Shop Of Horrors" na scenie Relaks w Warszawie, zostanie wystawiony na licencji Music Theater International. Antoniusz Dietzius ma nadzieję, że jego nazwisko przyczyniło się do szybkiego procesu pozyskiwania jej. - "Little Shop Of Horrors" to tytuł w Polsce nieznany. My, jako pierwsi, wystawimy prapremierę pełnej oryginalnej broadwayowskiej wersji tego spektaklu. Widzowie zobaczą 13 osób w obsadzie i pięcioosobowy band im towarzyszący - zdradza. - To fantastyczny spektakl z pogranicza horroru, scince fiction, pastiszowych klimatów. Fantastyczna bardzo komiczna historia - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Antoniusz Dietzius (Nieprzeciętny 2005, reżyser, pasjonat tearu)

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Nieprzyjemna i fascynująca Kate Winslet w "Mare z Easttown"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 10:15
"Mare z Easttown", jeden z najnowszych seriali najpopularniejszej w naszym kraju platformy streamingowej, bije rekordy popularności, uważany jest za hit sezonu. W klasyczny scenariusz wplecione jest tu inne niż klasyczne, hollywoodzkie spojrzenie na kobiecość. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Crazy Ex-Girlfriend", "PEN15" i "Lepsze życie" - co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:45
Niebanalne spojrzenie na komedię romantyczną, kolekcja wspomnień z amerykańskiego gimnazjum i codzienność Pameli Adlon - w świecie seriali każdy znajdzie coś dla siebie.  
rozwiń zwiń