11. Warsaw Gallery Weekend 2021 - czas wystaw i podsumowań

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:34
Warsaw Gallery Weekend to wspólne przedsięwzięcie warszawskich galerzystów. 4 dni niezapomnianych wrażeń, wyjątkowa możliwość obcowania ze sztuką. A w tym roku także owiana tajemnicą książka "Tu jest sztuka". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rawpixel

księgarnia 1200 pixa.jpg
Kameralne księgarnie - kreatorki czytelnictwa

Warsaw Gallery Weekend od 11 lat przyciąga miłośników malarstwa, fotografii, rzeźby czy sztuk interdyscyplinarnych na swe wernisaże i wydarzenia towarzyszące. W tym roku WGW odbędzie się w 31 prywatnych galeriach Warszawy w dniach 30 września - 3 października. 


Posłuchaj
14:53 czwórka stacja kultura 14.09.2021.mp3 O Warsaw Gallery Weekend opowiada producentka wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Pandemia różne wpłynęła na galerie sztuki, szczególnie na początku trochę spanikowaliśmy, a potem okazało się, że te nowe realia też mogą być twórcze, ciekawe dla artystów, a i właściciele galerii mogą dalej, w pewnym zjednoczeniu pracować - mówi Joanna Witek-Lipka. - W zeszłym roku Warsaw Gallery Weekend było takim pandemicznym wydarzeniem, wyjątkowym. W tym roku kilka rzeczy z tamtej odsłony postanowiliśmy kontynuować jak np. to, że WGW będzie trwało 4 dni, a nie tradycyjne 3. Myślę, że to korzyść dla zwiedzających - dodaje. - W czasie po lockdownie okazało się też, że żywy kontakt ze sztuką jest czymś nie do zastąpienia - podkreśla. 

W tym roku w 31 galeriach zaplanowano 33 wystawy. - WGW to oddolna inicjatywa galerii, ale przez lata to się mocno sprofesjonalizowało - mamy Radę Programową, która wybiera spośród nadsyłanych aplikacji te, które będą miały szansę zaprezentować się w trakcie Weekendu - wyjaśnia gość Czwórki.

Czytaj także: 


11. odsłona. Kto gwiazdą? Kto odkryciem? 

Podczas Warsaw Gallery Weekend prezentowane są prace uznanych artystów, ale też tych dopiero odkrywanych, debiutantów. - Odpowiedź na pytanie, kto jest gwiazdą czy odkryciem wydarzenia zawsze jest subiektywna - podkreśla producentka WGW. - Mamy w tym roku kilka mocnych nazwisk, których ekspozycje są wyczekiwane. W galerii Raster zaprezentowane zostaną prace Marcina Maciejkowskiego, a w Fundacji Galerii Foksal zaprezentuje się Monika Sosnowska. To duże nazwiska, które na świecie też wiele znaczą - dodaje. 

- W Weekendzie biorą też udział "świeże" galerie, z drobną historią. Ja bardzo kibicuję galerii Naga, która reprezentuje młodych fotografów - mówi przedstawicielka wydarzenia. - Mamy w tym roku precedensową sytuację: powstała nowa galeria kobieca Gunia Nowik Gallery - czekamy na jej debiut w ramach WGW - dodaje. 

Gdzie Cię nogi poniosą?

Program Warsaw Gallery Weekend jest bardzo bogaty. Kluczy do jego poznania jest wiele. Można odwiedzić galerie w ulubionej dzielnicy, możne wybrać ulubionych artystów czy dziedzinę sztuki. - Można udział w WGW potraktować jako okazję na wspaniały jesienny spacer połączony z obcowaniem ze sztuką - zachęca Joanna Witek-Lipka. 

W muranowskiej Galerii Jednostka Rafał Milach zaprezentuje wystawę fotografii pt. "Strajk". W Dla BWA Warszawa Jadwiga Sawicka tworzy dzieła specjalnie na tę ekspozycję. - Warto się tam wybrać Jadwiga to taka wschodząca gwiazda polskiej sztuki współczesnej - zdradza gość Kasi Dydo. Cześć wystaw to retrospektywy, ale część to niespodzianki - dodaje. - W instytucie Fotografii Fort zobaczymy ekspozycję o tematyce queerowej, jej tematem są przebieranki, i to jak one wyglądały w fotografii na przestrzeni lat.

Co to za książka?

11. odsłonie Warsaw Gallery Weekend będzie towarzyszyć też wydawnictwo - książka. - Atmosfera wokół książki "Tu jest sztuka" staje się coraz bardziej gorąca, książka jest pewną tajemnicą, ale wcale nie specjalnie, a dlatego, że nie byliśmy pewni czy uda się ją wydać - mówi przedstawicielka WGW. - Publikacja zawiera trzy eseje: Ewy Borysiewicz, Adama Mazura i Łukasza Gorczycy. To pewne podsumowanie, wyjaśnienie historii warszawskiego rynku galeryjnego - jak to było, kto, z kim, co zakładał, jak to się dzieliło - opowiada. -  W książce jest też słowniczek galerzysty, który niejednego może zaskoczyć - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Witek-Lipka (producentka Warsaw Gallery Weekend)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Śladami studentek ASP okresu międzywojennego - jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 15:30
- Na stołecznej ASP w okresie międzywojennym studiowało wcale nie mniej kobiet niż mężczyzn - mówi Marika Kuźmicz, opiekun merytoryczny wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy - samochód, alkohol i marynarzy...". - Jednak niewielu z nich udało się zaistnieć w świecie sztuki. Tą wystawą chcemy o nich przypomnieć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń