Spektakl "Salpetriere", winylowe białe kruki i książki - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 08:15
We wtorkowym wydaniu "Stacji kultura" zaprosimy m.in. na spektakl "Salpetriere", opowiemy o najcenniejszych wydawnictwach winylowych i książce "Zniknięcie Pani Christie" Marie Benedict.
Czwartkowy wieczór w Czwórce to czas, by zrelaksować się przed ważnymi egzaminami
Czwartkowy wieczór w Czwórce to czas, by zrelaksować się przed ważnymi egzaminamiFoto: shutterstock

W najbliższym wydaniu audycji "Stacja Kultura" opowiemy o niezwykłej postaci, której poświęcony jest spektakl "Salpetriere". To sceniczna baśń zainspirowana Kabałą oraz wydarzeniami z życia poetki Marii Komornickiej, znanej również jako Piotr Odmieniec Włast.

Jej twórczości nie można rozpatrywać w oderwaniu od jej/jego biografii. W 1907 roku Maria Komornicka spaliła swoją sukienkę i nakazała rodzinie uważać ją/jego za mężczyznę. Podróż w głąb siebie w spektaklu jest ucieczką przed opresją, a zarazem ucieczką do wolności. Komornicka nie jest bohaterką narracji, jest biografią - źródłem, z którego zaczerpnięte zostały jedynie niektóre wątki z jej życia.

Spektakl "Salpetriere" można będzie obejrzeć w maju i czerwcu na Scenie 72, która działa przy Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W audycji także opowiemy o Targach Książki. W największym literackim wydarzeniu, tego roku udział bierze udział ponad 500 wystawców z 13 krajów. Z publicznością, na wielu scenach, spotka się kilkuset autorów, w tym aż 30 autorów z Norwegii. Organizatorzy zapraszają w dniach 26-29 maja 2022 na warszawski plac Defilad oraz do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Nie zabraknie także "Lektury Czwórki". W maju przypominamy postać wybitnej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Do 31 maja o godz. 10.45 będzie można posłuchać jej historii spisanej przez Annę Kamińską w książce "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz". Biografię przeczyta Marta Wągrocka z Teatru Narodowego.

Zobacz także:

W drugiej części audycji, w cyklu "Winylowe białe kruki" Damian Sikorski przedstawi drugą płytę zespołu Blenders zatytułowaną "Fankomat". Wydana w 1996 roku płyta to element przejściowy między energetycznym Red Hotowym debiutem "Kaszëbë" a latami siedemdziesiątymi na "Fankofilu". 

W Stacji Kultura także spotkanie z Kingą Michalską, która tym razem opowie o książce amerykańskiej pisarki Marie Benedict specjalizującej się w biografiach niezwykłych kobiet ("Pani Churchill", "Pani Einstein"). "Zniknięcie Pani Christie" opowiada o nieznanych faktach i tajemnicach z życia królowej kryminału. Autorka rekonstruuje historię jej słynnego zagadkowego zniknięcia w grudniu 1926 roku, aby w fascynujący sposób wprowadzić czytelników w świat Agathy Christie - jej problemów zawodowych, trudnych relacji prywatnych i licznych sekretów.


***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy we wtorek (24.05) po godz. 10.05. Program poprowadzi  Kasia Dydo

aw/mat.pras.


Czytaj także

Agata Christie - "Królowa kryminału" w 130. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 13:03
- Jest jedną z najchętniej czytanych autorek kryminałów w historii. Statystyki popularności jej prozy sięgają rekordów Guinessa. Ustępuje tylko Williamowi Szekspirowi - mówi prowadzący audycję Patryk Kuniszewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Metropolis" - warto się przejść po historii miast

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 16:30
"Metropolis" to jedyna książka Bena Wilsona, brytyjskiego pisarza i historyka, która została wydana w Polsce. Jest to opowieść o historii miast, ich rozwoju i znaczeniu, nie brakuje tu też spojrzenia w przyszłość. 
rozwiń zwiń