Festiwal Kamera Akcja - zbliża się święto kina w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 19:38
Już po raz 13. w Łodzi odbędzie się Festiwal Kamera Akcja. Obok kilkudziesięciu projekcji filmowych program festiwalu wypełnią różnorodne warsztaty i dyskusje - sprawdzamy jakie.
13. Festiwal Filmowy Kamera Akcja odbywa się pod hasłem Razem filmowi
13. Festiwal Filmowy Kamera Akcja odbywa się pod hasłem "Razem filmowi" Foto: mat.pras.

Bogaty program

W październiku startuje jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi. 72 pokazy kinowe, 40 filmów pełnometrażowych, aż 20 przedpremier - tak zapowiada się program 13. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Wśród 20 wydarzeń w ramach Festiwalu Kamera Akcja i projektu Akcja Edukacja będą m.in. warsztaty i case study.

- Obfitość tegorocznego programu jest pokłosiem tego, co się wydarzyło przez ostatnie dwa lata z premierami w kinach. Na festiwalu staramy się, żeby te cztery festiwalowe dni były wypełnione kinem prowokującym do dyskusji - mówi Przemek Glajzner, dyrektor festiwalu. - To selekcja, gdzie widzimy filmy nagrodzone Złotym Niedźwiedziem w Berlinie, w Wenecji Złotym Lwem czy Gran Prix na festiwalu w Cannes. To jest kino, które po pierwsze pokazuje, czym żyje świat filmowy, a po drugie jest ważnym głosem społecznym, od którego też nie stronimy i który jest dla nas istotny.


Goście i dyskusje

Festiwal Kamera Akcja to nie tylko pokazy filmowe i towarzyszące im wydarzenia, ale także miejsce dyskusji. Weźmie w nim udział blisko 60 gości. - Wśród nich laureatka Złotych Lwów Agnieszka Smoczyńska, scenarzysta i krytyk filmowy Michał Oleszczyk czy ex-youtuber Martin Stankiewicz - wylicza gość Czwórki. - Tematy dyskusji będą różnorodne. Między innymi będziemy zastanawiać się, w jaki sposób trafić w gusta widowni, porozmawiamy o krytyce filmowej, która zmienia się na przestrzeni lat. Z perspektywy twórcy filmowego zastanowimy się też, czy jest ona potrzebna. Nad tym tematem pochyli się między innymi Ewa Puszczyńska - producentka filmów takich jak oscarowe "Ida" i "Zimna wojna".

Źr. Facebook/Festiwal Kamera Akcja

Jak podkreśla gość audycji, festiwal to wyjątkowa okazja do zapoznania się z produkcjami z całego świata, a także poznania nowych trendów. - Jest unikalny. Tematyka brzmi dość branżowo i hermetycznie, jednak każde wydarzenie w ramach Kamery jest skierowane do kinomanów - zaznacza Przemek Glajzner. - Każdy, kto chciałby zajrzeć za kulisy funkcjonowania filmu na różnych etapach jego powstawania poprzez różne formy wydarzeń - może to zrobić.


Posłuchaj
10:54 Czwórka/Stacja Kultura - festiwal Kamera Akcja 28.09.2022.mp3 Przemek Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja, o programie festiwalu (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Festiwalu Kamera Akcja odbędzie się w dniach od 13 do 16 października 2022 roku, stacjonarnie w Szkole Filmowej w Łodzi i Muzeum Kinematografii oraz online na platformie Think. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Przemek Glajzner (dyrektor Festiwalu Kamera Akcja)

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 11.15

aw/kor


Czytaj także

Coraz mniej chodzimy do kina, jeszcze rzadziej do teatru

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 10:57
Krajowy Instytut Mediów zbadał uczestnictwo Polaków w kulturze w minionym roku. Badacze sprawdzili, jak często chodziliśmy do kina, teatru, opery i na koncerty. Należy pamiętać, że był to pandemiczny czas. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

AfryKamera. Afrykańskie kino w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 16:22
AfryKamera, to największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone kulturze afrykańskiej. W tym roku odbędzie się już po raz siedemnasty, a jej głównym tematem będzie afrofuturyzm. 
rozwiń zwiń