Przegląd wystaw na świecie: portrety wnuka Freuda i złoto u YSL

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 13:40
O tym, co dzieje się w muzeach i galeriach na świecie - co tydzień w "Stacji Kultura" opowiada Ada Janiszewska. Tym razem odwiedzamy Londyn, Paryż i Nowy Jork.
Autoportrety Luciana Freuda na wystawie Lucian Freud: The Self-portraits w Royal Academy of Arts w Londynie.
Autoportrety Luciana Freuda na wystawie "Lucian Freud: The Self-portraits" w Royal Academy of Arts w Londynie. Foto: PAP/PAJonathan Brady

"Portrety obdarte ze skóry"

Lucian Freud - wnuk słynnego twórcy psychoanalizy Zygmunta Freuda - jest nazywany "malarzem ludzkiego ciała". Jego portrety i autoportrety zdaniem krytyków sztuki "odzierają" modeli ze skóry i w niezwykły sposób oddają bogactwo i złożoność ludzkiej "powłoki". Prace artysty oglądać można na wystawie w Narodowej Galerii Sztuki w Londynie. Prezentacja obejmuje całe życie artystycznej pracy i pokazuje, jak malarstwo Freuda zmieniło się w ciągu 70 lat praktyki. - To pierwsza tak obszerna ekspozycja prac tego artysty - przyznaje autorka cyklu. - Charakterystyczną cechą jego portretów są duże głowy i duże oczy modeli oraz zabawa kolorem. Jednym z ciekawszych eksponatów jest autoportret Luciana Freuda z 2002 roku, który pokazuje, jak na przestrzeni siedmiu dekad zmieniała się jego kreska i podejście do ciała człowieka. 

Rzeźby inspirowane światem przyrody

W londyńskim Tate prezentowane są prace urodzonej w Pradze słowackiej artystki Marii Bartuszovej. To delikatne, sugestywne rzeźby gipsowe inspirowane światem przyrody. - Wystawa jest przekrojowa i pozwala zobaczyć także te obiekty, które były niezwykle rzadko pokazywane - opowiada Ada Janiszewska. Większość prac artystki stworzona została w gipsie - materiale ze swojej natury przygotowawczym i nietrwałym. W ten sposób, mimo ich doskonałych kształtów, jej rzeźby są niejako z założenia próbne, niedokończone i przejściowe. Sugerują mobilność i wahanie – propozycję zamiast stwierdzenia.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Tate (@tate)

Zobacz także:

"Złoty chłopak"

W Paryżu The Musée Yves Saint Laurent świętuje 5. rocznicę swojego powstania i 60. rocznicę pierwszej kolekcji projektanta "Gold", która skupiała się na złocie. - Wystawa prezentuje złoto w około czterdziestu kreacjach haute couture i gotowych do noszenia sukienkach, wybranych akcesoriach i przedmiotach, a także gablotach wypełnionych biżuterią, niezbędną dla sylwetki Yves Saint Laurent - opowiada dziennikarka. - Od pierwszych guzików zdobiących jego grochowe płaszcze po sukienki, które wyglądają na całkowicie ukształtowane ze złota, żadna kolekcja nie umknęła "złotemu" akcentowi projektanta. "Goldie" to brokat, koronki, lamy, cekiny, skóra oraz hafty.

Sprawdź:

Ada Janiszewska opowiada także o nowej ekspozycji w Galerii Claire Oliver w Nowym Jorku. "When You See Them, You See Me" to 13 portretów przedstawiających Afroamerykanów, ich życie, rodziny.

Posłuchaj
14:49 CZWÓRKA Stacja Kultura - wystawy 05.10.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych wystawach w muzeach i galeriach na świecie (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 05.10.2022

Godzina emisji: 10.15

kul/kor

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: Andy Warhol, Virgil Abloh i Jan Vorisk

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 18:40
Nowa sztuka chińskich artystek, "towarowy fetyszyzm" Jana Voriska, historia motoryzacji według Warhola i hołd dla myśli twórczej Virgila Abloha - o nowych wystawach w sieci oprowadza dziennikarka Czwórki Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń