Tatuaż w różnych kulturach i czasach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 08:00
Jest wyrazem indywidualności i znakiem przynależności do grupy. Może powstać z kaprysu, czasem jego tworzenie obwarowane zostaje ścisłymi regułami, bywa wykonywany pod przymusem. Łączy się z pamięcią, statusem, magią, inicjacją, bólem i poczuciem piękna.
Fragment plakatu wystawy
Fragment plakatu wystawyFoto: Mat. pras.

Zapraszam na rozmowę o różnych znaczeniach i funkcjach tatuażu w poprzek kultur i czasów. Gośćmi audycji byli Aleksandra Jarysz i Piotr Dąbrowski – kuratorzy wystawy "Tatuaż. Symbol, piętno, piękno", którą można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, a zarazem autorzy katalogu towarzyszącego ekspozycji.

Michał Nowak

"Tatuaż. Symbol, piętno, piękno" to wystawa prezentująca zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Z antropologiczną wrażliwością kuratorzy badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną, tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała. Definiuje też zestaw funkcji, który wydaje się trwałym na przestrzeni tysiącleci.

Wystawa ma na celu pokazanie złożoności tego tatuatorskiego fenomenu i oswojenia go. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy moda na tatuaże minie (tak jak wiele innych mód), czy też przybierze na sile. Póki co próbujmy zrozumieć to zjawisko, poznając jego historyczne, kulturowe i tożsamościowe uwarunkowania.

(opis wystawy - Muzeum Etnograficzne w Toruniu)

Posłuchaj
29:42 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku 2022_09_28-21-30-12.mp3 Tatuaż w różnych kulturach i czasach (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Goście: Aleksandra Jarysz i Piotr Dąbrowski (kuratorzy wystawy "Tatuaż. Symbol, piętno, piękno")

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 21.30

Zobacz więcej na temat: wystawa Toruń tradycja
Czytaj także

Muzyka o cyklu natury i Chopin ludowym uchem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 06:00
O nowym albumie grupy Bastarda we współpracy z chórem uniwersyteckim SWPS rozmawialiśmy z Pawłem Szamburskim. Wspomnieliśmy także zmarłą niedawno wyśmienita śpiewaczkę kurpiowską - Zofię Warych. A w związku z rozpoczynającym się właśnie Konkursem Chopinowskim sprawdziliśmy, co o twórczości polskiego kompozytora myślą wiejscy muzykanci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 10:00
Na początek zagadka – jakie zwierzę wypowiada te słowa: „Choć się nigdy nie czeszę, grzebyk noszę ze sobą, ale tylko czerwony będzie moją ozdobą. Ranny ze mnie ptaszek - w łóżku wcale nie leżę. Umiem śpiewać tak głośno jak śpiewacy w operze! Wlecę na najwyższy płot zwinniej niż niejeden kot”? To kogut! A właściwie, Kogutek – tytułowa postać książki Katarzyny Żytomirskiej, która dzięki uporowi potrafi doprowadzić do rzeczy pozornie niemożliwych!
rozwiń zwiń