Premiery filmowe: zombie, komedia romantyczna i filmy ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 07:20
Pierwszy film o zombie "Apokawixa", komedia romantyczna "Miłość na pierwszą stronę" i ekologiczne filmy "Serce dębu" oraz "Simona".
Kadr z filmu Apokavixa Xawerego Żuławskiego
Kadr z filmu "Apokavixa" Xawerego ŻuławskiegoFoto: Grzegorz Press /TVN Warner Bros. Discovery

Do kin wchodzi film "Apokawixa", określany mianem najbardziej odjechanego filmu roku. Pierwszy polski obraz o zombie wyreżyserował Xawery Żuławski, który pokazał w nim współczesne lęki, jak lęk związany z kryzysem klimatycznym, ale też strach przed końcem świata. 

Fabuła filmu nawiązuje do pandemii. Grupa maturzystów, zmęczona kolejnymi lockdownami, postanawia zorganizować wielką imprezę nad morzem. W trakcie zabawy wybucha epidemia zombie, a jej uczestnicy muszą walczyć o życie.

Melanż zostaje połączony z katastrofą ekologiczną, a każdy, kto wykąpie się w Bałtyku, zamienia się w zombie - mówi Łukasz Muszyński. - Jest to pierwszy polski film o zombie i fajnie. Jednak zombie pojawiają się w ostatnich 25 minutach, trochę ich mało. Jak robimy coś jako pierwsi, to zróbmy coś, czego nie było, i spróbujmy zaszaleć.

W ocenie krytyka film Żuławskiego jest zachowawczy. - Młodzi aktorzy są fajni i naturalni. Pojawia się za jednak za dużo wątków i bohaterów - tłumaczy gość Czwórki. - Mam wrażenie, że za mało jest tu szaleństwa i efektów specjalnych. Tytuł jest super i fajny Sebastian Fabijański w roli guru z lasu, który jest przewodnikiem dla młodych. Film oceniam na 5.

.

Źr.  "Apokawixa"/NextFilm/Oficjalny zwiastun


Kolejna premiera to komedia romantyczna "Miłość na pierwszą stronę". Historia współczesnego Kopciuszka, którego gra Olga Bołądź, i Piotr Stramowski w roli filmoznawcy i najgorętszej partii w Polsce, czyli syna prezydenta. Film wyreżyserowała Maria Sadowska, a scenariusz napisał Mariusz Kuczewski, który ma na koncie m.in. "Listy do M." i "Underdoga". - Wątki się "kleją", zdjęcia są cukierkowe, historia i bohaterowie są w miarę fajni. Drugi plan też - opowiada Łukasz Muszyński. - Widać dużo miłości do kina, a bohaterowie przerzucają się cytatami z filmów. Dla mnie bajka.

Jak zauważa krytyk, jest to film, który wpisuje się w drogę artystyczną Marii Sadowskiej. - Jej "Dziewczyny z Dubaju", jak i wcześniejszy "Dzień kobiet" opowiadają o kobietach postawionych w podbramkowych sytuacjach życiowych. Zamiast siedzieć, biorą sprawy w swoje ręce - mówi. - Nasza bohaterka też tak robi, zostaje paparazzi i robi zdjęcia swojemu ukochanemu, o czym on nie wie. Były momenty, kiedy się zaśmiałem. W obsadzie także Mateusz Damięcki i Rafał Zawierucha. Daję temu filmowi słabą szóstkę.


Źr. Youtube/Miłość na pierwszą stronę/zwiastun

W tym tygodniu do kin wchodzi także film "Serce dębu". Jego reżyserem jest m.in. Laurent Charbonnier, który odpowiadał za realizację filmu "Makrokosmos”. Teraz postanowił opowiedzieć historię 200-letniego dębu, w którym mieszkają wiewiórki, ptaki, robaczki i myszki polne.

- To 80 minut w świecie zwierząt. Dąb jest jak jeden wielki blok, którego mieszkańcy muszą się dogadać - opowiada gość Czwórki. - Twórcom udało się zarejestrować mnóstwo niesamowitych ujęć, a potem zmontować je tak, że historia trzyma widza przy ekranie. Nie ma lektora, jest tylko muzyka. Jest to opowieść o wielkim kręgu życia. Wychodzi się z filmu uśmiechniętym od ucha do ucha. Oceniam ten film na 8.

 

Źr. YouTube/SERCE DĘBU | POZNAJ MAJESTATYCZNE DRZEWO I JEGO MIESZKAŃCÓW | ZWIASTUN

Również w tym tygodniu premiera filmu pt. "Simona". Dokument opowiada historię niezwykłej kobiety Simony Kossak, córki słynnego malarza Jerzego Kossaka i wnuczki Wojciecha. Niezwykle wrażliwa na los zwierząt Simona zamieszkała w środku Puszczy Białowieskiej, gdzie azyl znajdowały dzikie zwierzęta. Wraz ze swoim partnerem Lechem Wilczkiem, fotografem dzikiej przyrody, udało się jej zbudować niesamowitą relację i więź ze zwierzętami. W leśniczówce Dziedzinka zamieszkiwały kruk, borsuki, nawet dzik.Posłuchaj
15:25 Czwórka/Stacja Kultura - premiery filmowe07.10.2022.mp3 Łukasz Muszyński o premierach tygodnia (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/kor

Czytaj także

47. Festiwal Filmowy w Gdyni. "Mocny sezon, duża konkurencja"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 14:30
- Mamy mocny sezon, wiec w pewnym sensie także "klęskę urodzaju". Konkurencja będzie duża, ale to tylko pokazuje, w jakiej kondycji jest polskie kino - mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Skolimowski. Klasyk mimo woli

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 11:00
Jerzy Skolimowski to niekwestionowany klasyk polskiego kina, który kompletnie nie pasuje do tego określenia. - Nie reprezentuje "zabetonowanego" stylu, tylko cały czas zaskakuje, także w najnowszym filmie "IO" - mówi krytyk Błażej Hrapkowicz.  
rozwiń zwiń