Cytaty z przebojów kina PRL wciąż nas bawią

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 13:38
Na którym placu są najlepsze kasztany, kto przynosił suchy chleb, dla konia, co się odlepiło "temu misiu" - żadne z tych pytań nas nie zaskoczy, jeśli znamy odpowiednie cytaty z filmów nakręconych w PRL-u. W swoim czasie każdy z nich zrobił zawrotną karierę, a większość można usłyszeć w rozmowie do dziś. 
Witold Pyrkosz i Roman Wilhelmi w serialu Alternatywy 4, reż. Stanisław Bareja
Witold Pyrkosz i Roman Wilhelmi w serialu "Alternatywy 4", reż. Stanisław BarejaFoto: mat. prasowe

Krótkie, proste, zwykle żartobliwe – takie powinny być cytaty filmowe, aby zapadły w pamięć. Jeśli w dodatku wypowiada je postać charakterystyczna, niekoniecznie pierwszoplanowa, to mają szansę stać się wizytówką filmu czy serialu.

- Do czasu PRL-u powracamy bardzo często poprzez cytaty. Te najpopularniejsze związane są z lekkimi, komediowymi filmami - mówi Wojciech Przylipiak, kolekcjoner niebanalnych przedmiotów sprzed lat, autor książek "Czas wolny w PRL", "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90."Są to często komedie Stanisława Barei, ale też popularne seriale. Wiele z tych opowieści powstało w latach PRL, ale opowiadały o czasie wcześniejszym, jak "C.K. Dezerterzy", "Vabank", "Stawka większa niż życie" czy "Przygody kapitana Klossa" - dodaje. 

Rozmówca Czwórki zauważa, że wiele cytatów jest mocno zakorzenionych w języku codziennym, cofają nas do dawnych lat, ale opowiadają o nich prześmiewczo, czego doskonałym przykładem są dialogi z serialu "Alternatywy 4". - Filmem poważnym, ale też pełnym wyjątkowych powiedzonek jest sensacyjny obraz "Przepraszam, czy tu biją?" z 1976 roku - mówi. - Każdy, kto pamięta tamtą epokę, na pewno ma swój ulubiony zestaw cytatów - dodaje. 


Posłuchaj
04:59 czwórka stacja kultura 16.11.2022.mp3 O najlepszych cytatach z peerelowskich filmów opowiada Wojciech Przylipiak (Czwórka/Stacja Kultura)

 

Wojciech Przylipiak zauważa, że najczęściej tych cytatów-powiedzonek używa się w towarzystwie osób, które znają ich kontekst, same często ich używają. - To pokazuje, że lubimy podobne kino, czasem nasz wybór fragmentów wiąże się z ulubionymi postaciami - zdradza. - Zdarza się, że przyjaciele, fani danego obrazu w sytuacjach towarzyskich odgrywają całe serialowe sceny - przyznaje. 

Jaka jest geneza wielu słynnych cytatów z polskich seriali, które w czasach PRL-u biły rekordy oglądalności, możemy dowiedzieć się z książki Marka Hendrykowskiego "Najlepsze kasztany. Księga cytatów polskiego filmu". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ola Opala

Data emisji: 16.11.2022

Godzina emisji: 11.39

pj/kor

Czytaj także

Co robimy w zamknięciu? Odpowiedź w nowym serialu w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 12:00
- To serial dla wszystkich, którzy wierzą, że każdą sprawę można załatwić jutro - mówi Ireneusz Grzyb, scenarzysta, reżyser i montażysta dostępnego w internecie serialu "Co robimy w zamknięciu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obserwator". Serial, który oglądasz na brzegu fotela

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 12:20
Nie od dziś wiadomo, że każdy lubi się trochę bać, ale ostatnio dużą popularnością cieszy się straszenie prawdziwymi historiami. I tak jest w przypadku "Obserwatora" - nowego serialu twórcy głośnej "Historii Jeffreya Dahmera".  
rozwiń zwiń