Powstanie styczniowe. Zapraszamy na "żywą" lekcję historii w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 18:30
Powstanie styczniowe to nie jest jedno wydarzenie, tylko prawie dwuletni okres w historii Polski - mówi Michał Cieślak z Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. - Oprócz potyczek były rajdy powstańcze, próby zdobywania pociągów i rozkręcania torów kolejowych.
Fragment Pożegnania Artura Grottgera z 1863 roku. W Grottgerze widziano nowego wieszcza narodu, poetę z ołówkiem w ręku.
Fragment "Pożegnania" Artura Grottgera z 1863 roku. W Grottgerze widziano nowego "wieszcza narodu", "poetę z ołówkiem w ręku". Foto: PAP/CAF

Ludzkie lekcje historii

Powstanie styczniowe to najdłużej trwający zryw niepodległościowy w historii Polski. Wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, trwało prawie dwa lata i złożyło się na nie ponad tysiąc dwieście bitew i potyczek. W zryw bezpośrednio zaangażowanych było ponad 200 tys. osób, działających głównie lokalnie – w wielu miejscowościach na terenie całej Polski. - 160. rocznica wybuchu powstania to dobra okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o tym wydarzeniu. I nie chodzi mi tylko o to, żeby przypomnieć sobie, czego uczyliśmy się na lekcjach historii w szkole, ale żeby pogłębić te wiedzę w "ludzki" sposób - opowiada gość Czwórki. - Tak staramy się robić u nas, w Cytadeli - w muzeum, które bazuje na dawnym carskim więzieniu śledczym z XIX wieku, gdzie m.in. przebywali powstańcy styczniowi. Oprowadzając naszych gości albo prowadząc muzealne lekcje historii, staramy się przede wszystkim pokazać to miejsce w ciekawy sposób. Nie epatujemy datami, wolimy opowiadać wciągające historie - podkreśla.

Czy istnieje "dobry" dyktator?

Patronem Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej jest ostatni przywódca powstania styczniowego. - Romuald Traugutt nazywany był "dobrym" dyktatorem, z racji tego, że troszczył się o swoich podkomendnych i ludność wojskową - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. - W naszym Muzeum można obejrzeć celę, w której spędził 79 ostatnich dni swojego. Po śmierci, Romuald Traugutt był otoczony kultem jako wzór patriotyzmu i męstwa. Podjęto starania o jego beatyfikację jako symbolu męczeństwa dla Ojczyzny. Po II wojnie światowej starania te popierał prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Podkreślano, że Traugutt poświęcił życie dla podtrzymania upadającego powstania i nie dał się złamać po aresztowaniu przez Rosjan.   

Obrazy "malarza od Tatr" i film "Wierna rzeka" 

W ramach rocznicowych obchodów w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędą się m.in. wystawy: "Pamięć o Powstaniu Styczniowym w źródłach pisanych i zabytkach ze zbiorów Muzeum Niepodległości" oraz "Walery Eljasz-Radzikowski - malarz i patriota.

Posłuchaj
07:28 CZWÓRKA Stacja Kultura - powstanie styczniowe 16.01.2023.mp3 Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Muzeum Niepodległości (Stacja Kultura/Czwórka)

- Walery Eljasz-Radzikowski znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako fotograf, etnograf, popularyzator Tatr i Zakopanego, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego i autor przewodników po Tatrach oraz członek korespondent Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu - wymienia Michał Cieślak. - 19 stycznia zapraszamy także na projekcję filmu historycznego "Wierna rzeka" z 1936 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, który powstał na podstawie powieści Stefana Żeromskiego.

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Cieślak (Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Niepodległości)

Data emisji: 16.01.2023

Godz. emisji: 10.45

kul

Czytaj także

Sokół w świecie sztuki. Czy brzydkie może być piękne?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 14:00
- Są wybitne numery, które są strasznie brzydkie, i jest ogromna część bardzo ładnych utworów, które są straszne. Ta sama zależność występuje w sztuce. A przynajmniej w tym, jak ja ją odbieram - mówi Wojtek Sokół, raper, "zbieracz" sztuki i kurator. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarki warszawskie. Kobiecy rozdział sztuki nieprofesjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 14:36
Po opowieści o Nikiforze, najbardziej znanym reprezentancie nurtu nazywanego sztuką naiwną, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przyszła kolej na panie. Marię Korsak, Leokadię Płonkową, Halinę Walicką i Łucję Mickiewicz łączy Warszawa, ale każda z nich w sztuce realizowała się w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń