Museum Selfie Day. Zrób sobie zdjęcie dla sztuki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 16:20
Plan na Museum Selfie Day jest prosty: idziemy do muzeum, wybieramy dzieło sztuki, które zwróciło naszą uwagę, na jego tle robimy sobie selfie i wrzucamy na media społecznościowe. 
Melancholia Edwarda Muncha na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
"Melancholia" Edwarda Muncha na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie.Foto: Michał Piskorski

Kto wymyślił Museum Selfie Day?

Museum Selfie Day obchodzimy w trzecią środę stycznia. Dunka Olivia Muus wymyśliła akcję po to, żeby przyczynić się do szerzenia wiedzy na temat historii sztuki. Dziś to inicjatywa o międzynarodowym zasięgu, w której uczestniczą także polskie muzea. - Są miejsca, w których robienie zdjęć nie jest mile widziane, ale często nie wynika to ze złej woli muzealników, tylko z konieczności dbania o eksponaty. Ale zdarza się to coraz rzadziej - wyjaśnia dziennikarka Marta Hoppe. - Co więcej, w trakcie Museum Selfie Day pracownicy muzeów sami zachęcają do robienia sobie zdjęć, a w niektórych przypadkach oferują nawet selfie sticki. 

Selfie w Koninie

W akcji - już od kilku lat - bierze udział Muzeum Okręgowe w Koninie. - Muszę przyznać, że ten dzień cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród muzealników, bo mamy dużo radości, kiedy sami fotografujemy się z eksponatami. Tradycją stało się, że korzystamy z selfie sticka naszej pani dyrektor - mówi Monika Marciniak-Krześniak. - Zdjęcia z hasztagiem naszego muzeum wrzucamy do sieci i namawiamy do tego innych. Z przyjemnością potem oglądam te zdjęcia i podziwiam kreatywność naszych gości.

Z wizytą w "królestwie selfie"

W Polsce znajdziemy też muzea, które zostały stworzone specjalnie do tego, żeby robić w nich zdjęcia i to takie, których nie zrobimy w żadnym innym miejscu. Wśród nich jest muzeum na warszawskiej Woli, o którym mówi się, że to królestwo selfie. - Nasze eksponaty biorą czynny udział w robieniu fotografii. Można je dowolnie ustawiać, konfigurować i się nimi bawić tak, żeby uzyskać najlepszy efekt - opowiada właściciel Marcin Kiljańczyk. Goście mogą fotografować się z kolorowymi donutami, ogromnymi słodyczami czy bajkowymi jednorożcami. Mogą też "lewitować" albo zrobić sobie zdjęcia za kratkami.   

Posłuchaj
15:30 CZWÓRKA Stacja Kultura - selfie 18.01.2023.mp3 Museum Selfie Day - co proponują polskie muzea i galerie sztuki? (Stacja Kultura)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Marta Hoppe 

Data emisji: 18.01.2023

Godz. emisji: 11.15

kul/kor


Czytaj także

"Wiwat Muzeum" - wystawa pełna emocji, wiedzy, bez przynudzania

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 14:33
Muzealnicy działów edukacyjnych wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu podjęli się wyzwania stworzenia wspólnej ekspozycji. 12 kuratorów i kuratorki połączyła edukacja i zbiory placówki. Na "Wiwat Muzeum" można się wzruszyć, zachwycić, włączyć w twórczość, a na koniec uśmiechnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagraj w Kopernika i sprawdź, jak działa tablica atronomiczna

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 16:50
2023 to rok Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przygotowuje aplikację wyjaśniającą działanie tablicy astronomicznej i grę komputerową związaną z codziennym życiem Mikołaja Kopernika na olsztyńskim zamku.
rozwiń zwiń