Artyści opętani opowieściami na wystawie we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 13:20
Mimo że to wystawa obrazów, wcale nie chodzi w niej o sztukę. Główną bohaterką jest sama opowieść. Od komiksów i banknotów, przez tablice przyrodnicze, kolaże i haft, po nastawę ołtarzową – to wszystko zobaczymy w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Anna Binkuńska, Z literą P przez trzydziestolecie, 1975
Anna Binkuńska, Z literą „P” przez trzydziestolecie, 1975Foto: mat. prasowe/ Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Artyści, którzy opowiadają "bardziej"

- Bywają takie sytuacje, że artystka opętany jest chęcią snucia opowieści, w której artyzm schodzi na drugi plan. Ale sztuka wizualna to także piktogramy, tablice edukacyjne i komunikaty - wyjaśnia kuratorka wystawy "Obrazy do opowiadania" Olga Budzan. - Artyści od zawsze obrazami opowiadali o świecie, odległych krainach i zwierzętach, które żyją na innych kontynentach. Wiem, że sformułowanie "obraz opowiada" jest truizmem, ale są twórcy, którzy opowiadają "bardziej". Czasami patrzymy na obraz i wszystko nam się w nim rusza, wyobraźnia szaleje. A prawdziwymi specjalistami są w tej dziedzinie dzieci.  

Wystawa jak karty Tarota

Wszystkie elementy ekspozycji kryją w sobie historie, a cała ekspozycja, niczym karty Tarota, przeznaczona jest do ich odczytywania. Ułatwia to skondensowana do jednej sceny forma, w której zamyka się często skomplikowaną fabułę, uruchamiając w ten sposób wyobraźnię odbiorcy. – Bardzo lubię słuchać opowieści, ale sama też lubię opowiadać i chciałam, żeby prace, które prezentujemy, zaistniały na poziomie przeżycia - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Mamy mnóstwo wspaniałego malarstwa, ale zależało mi przede wszystkim na tym, żeby widz mógł przeżyć przygodę w kontakcie z opowiadaczami. Starałam się, żeby wszystkie obiekty jakoś ze sobą rozmawiały i chciałam podkreślić, że jeśli ktoś chce opowiedzieć jakąś historię, to nie zawsze musi to być wielka narracja, te mniejsze i bardziej intymne opowieści również mają duże znaczenie.  

Zobacz także:

Zawodowcy i artyści nieprofesjonalni

Wśród twórców znane nazwiska takie jak malarz Zbigniew Makowski, artystka hafciarka Ewa Cieniak, graficzka Gosia Kulik czy malarka Agata Pałach-Bożek, a także artyści nieprofesjonalni: Ula Jagielnicka, z wykształcenia fizyczka, była dziennikarka, dziś zajmująca się sztuką animowania kolaży, Eugeniusz Krawczuk, złotnik i jubiler, malujący historię swojego życia, czy Maria Apoleika, absolwentka łódzkiej filmówki, autorka kultowych rysunków Psie Sucharki.

Marian Knapik (Grupa Janowska), Przysłowia polskie, 2022, fot. Krzysztof Szlapa. Marian Knapik (Grupa Janowska), Przysłowia polskie, 2022, fot. Krzysztof Szlapa.

Wielowymiarowa relacja słowa z obrazem

- Interesuje mnie gramatyka opowiadania, relacja słowa z obrazem. Te relacje mogą być różne, na przykład pisarze ilustrujący własne książki i malarze, którzy używają tekstu w swoich pracach – opowiada gość Czwórki. - Mamy w muzeum obraz ludowej mistyczki Weroniki Skiby, która przy pomocy form, kolorowych kształtów plusów i minusów, opowiada o siłach, które rządzą wszechświatem. To też jest przykład sztuki do opowiadania.

Posłuchaj
07:53 CZWÓRKA Stacja Kultura - muzeum etno 22.12.mp3 "Obrazy do opowiadania" - rozmowa z kuratorką wystawy Olgą Budzan (Stacja Kultura/Czwórka)

"Obrazy do opowiadania" można oglądać do 23 lutego 2023 roku w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. 

Olga Budzan - kuratorka wystawy w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Olga Budzan - kuratorka wystawy w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Olga Budzan (kuratorka wystawy, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu)

Data emisji: 22.12.2022

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Sztuka Paryża, Nowego Jorku czy Florencji jest w twoim komputerze

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:00
Galerie i muzea Paryża, Nowego Jorku i Florencji kuszą nas licznymi wystawami. Nie warto się zamartwiać, że tam nie dotrzemy - od niektórych dzieł sztuki dzieli nas jeden "klik". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Ceramika i dom z piernika od Diora

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 14:30
Angielski duch, francuska elegancja i wyrafinowana sztuka tworzą "The Fabulous World of Dior" - świąteczną wystawę, która została przygotowana dla Harrodsa w Londynie.
rozwiń zwiń