Animocje - już za moment. Ośmiornica Barbara czeka na fanów animacji

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 13:24
12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje już tuż tuż. Jak zwykle patronuje mu Czwórka, a organizatorzy wydarzenia zapowiadają, że wrażeń i emocji nie zabraknie, choć ckliwie nie będzie. 
Plakat festiwalu Animocje 2023
Plakat festiwalu Animocje 2023Foto: mat. promocyjne

12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje to ponad sto animacji, długie godziny przed kinowym ekranem, warsztaty, spotkania z filmem, muzyką oraz rozmowy z twórcami. Jego organizatorzy kolejny rok przypominają, że animacja nie jest tylko dla dzieci. Maskotką festiwalu jest, jak co roku, ośmiornica Barbara. 

- Ten stereotyp, że filmy animowane to filmy dla dzieci, wciąż jest żywy, bazuje na jakiejś prawdzie, faktach kulturowych, ale Animocje uzupełniają tę wiedzę. Dają dowód na to, że to też kino dla dorosłych - mówi Olga Bobrowska, dyrektor programowa Festiwalu. - Od 16 kwietnia na ekranie zaprezentujemy kilkaset filmów animowanych, z czego ponad 90 procent to propozycje dla widzów dorosłych, którzy poszukują nowatorskich form estetycznych, mocnych wrażeń, rozmowy komentatorskiej - dodaje. 

Animacja to niesamowicie bogaty język audiowizualny, w którym opowiada się o mocnych i ważnych sprawach. - Od lat obserwujemy, że oporu dorosłych przed animacją jest coraz mniej - podkreśla Kuba Ignasiak, rzecznik prasowy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. - Pierwsze odsłony festiwalu wymagały od nas więcej wysiłku, by przekonać dorosłego wiedza, żeby do nasz przyszedł. Od kilku lat mamy swoją stałą publiczność, dołączają nowi widzowie, przychodzą muzycy, którzy też szukają nowych form dla swoich klipów. 

Animacja się rozwija

- Animacja to nie jest gatunek, a rodzaj kina. Mówienie o animacji jako gatunku zawęża obszar tego, o czym rozmawiać można - zaznacza gość Kasi Dydo. - Ona dzisiaj jest w fascynującym momencie w związku z rozwojem technologicznym. Wraca obszar doświadczeń VR, to nowy język. Pojawiają się nowe kierunki animacji artystycznej, techniki animacji cyfrowej, ale twórcy nie odcinają się od technik analogowych, gdy filmy się rysuje, lepi z plasteliny czy wydrapuje na taśmie. Jest tu hybrydowość estetyczna, hybrydowość formalna. Kierunkiem, który dostrzegamy jest też wyjście w stronę dokumentalizmu - dodaje. 


Posłuchaj
24:42 czwórka stacja kultura 11.04.2023 animocje.mp3 O festiwalu Animocje opowiadają Olga Bobrowska - dyrektor programowa Festiwalu oraz Kuba Ignasiak, rzecznik prasowy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (Stacja kultura/Czwórka)

 

Olga Bobrowska wyjaśnia, że próby przeniesienia gatunku jakim jest film dokumentalny w świat animacji nie sprawdzą się, jednak nie oznacza to że animacja nie może dotknąć rzeczywistych emocji i prawd o świecie, w którym żyjemy. I to już się dzieje. 

105 tytułów z tysięcy

Bydgoski festiwal Animocje ma już mocą pozycję w świecie. W tym roku zgłoszenie do konkursów przybyły ze 115 krajów, a przesłano 2700  filmów. Każdy z nich zobaczyła trójka selekcjonerów festiwalu. - Oni włożyli w to ogromny wysiłek. Musieli odrzucić to, co ewidentnie złe, ale też wybrać to, co w nowatorski sposób pokazuje nowe jakości animacji, albo mówi w nowy sposób o świecie - zdradza dyrektorka imprezy. 

105 wybranych filmów zobaczymy w przeróżnych kategoriach i konkursach. Będzie konkurs główny, w którym zostanie wybrany najlepszy film międzynarodowy, ale też zostanie przyznana nagroda dla najlepszego filmu polskiego. Będzie konkurs filmów muzycznych, czyli animowanych teledysków, choć nie tylko. Nie zabraknie też konkursu filmów dla dzieci - tu kategorii będzie aż pięć. 

6 i 7 kwietnia w bydgoskim klubie Mózg została zorganizowana Dogrywka. Widzowie, spośród 10 prezentowanych filmów, wybrali jeden, który dołączy do stawki konkursu główenego. W tym roku zwyciężył "The Smile". 

Tegorocznym hasłem Aminocji jest "Dare to" ("Odważ się"). - Nad tym hasłem myśleliśmy dużym zespołem. Zawsze staramy się uchwycić ducha czasu, szukamy hasła, które pomoże nam się odnaleźć - tłumaczy Kuba Ignasiak. - Dziś nie jest lekko, to sprawia, że coraz trudniej z optymizmem patrzeć w przyszłość, ale może warto. To chcemy pokazać. prezentowane przez nas filmy nie będą ckliwe, sentymentalne, ale będą podnosiły na duchu, dadzą silne emocje. 

Nie zapominajmy, że Animocje to też liczne spotkania i dyskusje. Jednym z gości festiwalu będzie Miriam Aleksandrowicz, której głos znają wszyscy miłośnicy animacji, a jurorów i kuratorów imprezy będziemy mogli spotkać każdego festiwalowego dnia. 

Animocje odbywają się pod patronatem Czwórki. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Olga Bobrowska (dyrektor programowa Festiwalu), Kuba Ignasiak (rzecznik prasowy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy)

Data emisji: 11.04.2023

Godzina emisji: 10.16

pj

Czytaj także

Kim jest Barbara i jak uratowała Festiwal Animocje?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:43
Pandemia "wycięła" festiwale, część z nich została odwołana, część zmieniła swoje formuły. Niełatwo było też odwołać 10., jubileuszową edycję Animocji - jednak Barbara trzymała mackę na pulsie i już za chwilę będziemy cieszyć się kolejną odsłoną Festiwalu Filmów Animowanych - edycją 9.5
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń