Festiwal Korelacje - seans filmowy i słuchowisko w jednym

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 21:16
Już niedługo we wrocławskim kinie DCF odbędzie się pilotażowa edycja festiwalu filmowego Korelacje. - To nowatorskie podejście do prezentacji filmów, a w pierwszej odsłonie festiwalu wezmą udział Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało - mówi Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka DCF. - Przygotują one autorskie narracje do wybranych przez siebie filmów.
Pod koniec listopada odbędzie się Festiwal filmowy Korelacje. W pierwszej edycji weźmie udział m.in.  Dorota Masłowska.
Pod koniec listopada odbędzie się Festiwal filmowy "Korelacje". W pierwszej edycji weźmie udział m.in. Dorota Masłowska.Foto: PAP/Radek Pietruszka.
  • 25 listopada 2023 roku we wrocławskim kinie DCF odbędzie się pilotażowa edycja festiwalu Korelacje.
  • Festiwal Korelacje to nowy sposób doświadczania kultury, dostępny także dla osób ze szczególnymi potrzebami.
  • W pierwszej edycji wydarzenia wezmą udział dwie autorki: Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało. Przygotują autorskie narracje do wybranych przez siebie filmów.

Festiwal Korelacje - niespotykane wydarzenie

We wrocławskim kinie DCF, 25 listopada 2023 roku odbędzie się pilotażowa edycja festiwalu Korelacje. Wezmą w niej udział dwie autorki: Dorota Masłowska - laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz Agnieszka Wolny-Hamkało - poetka, której wiersze przełożono na 15 języków. Przygotują one autorskie narracje do wybranych przez siebie filmów.

Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia, to nowy sposób doświadczania kultury, dostępny również dla osób ze szczególnymi potrzebami. Tradycyjny bowiem seans filmowy zamieni się w słuchowisko połączone z obrazem. - Kultura nie znosi próżni i w ramach tego, że dużo mówi się też o dostępności kultury, postanowiliśmy stworzyć coś nowego, czego jeszcze nie ma na kulturalnej mapie Polski - opowiada gość Czwórki. - Chcieliśmy zrobić coś, co będzie dostępne przez duże "D" i w niespotykanej dotąd formule. Jesteśmy równie podekscytowani jak wszyscy, którzy chcą się o tym dowiedzieć więcej. Jesteśmy bardzo ciekawi reakcji na taki nietypowy odbiór dzieła filmowego.

Na czym polega nowatorska formuła Korelacji?

Formułę wydarzenia najprościej opisać jako autorską narrację filmów przedstawioną w formie audiowizualnej. Zaproszeni goście - pisarze, poeci, tekściarze i językoznawcy - nadadzą autorski kształt konkretnej realizacji filmowej. Przesiąknie ona ich charakterystycznym stylem pisania i odbiorem rzeczywistości.

We Wrocławiu "ekspertki od słów" Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało zaprezentują opisowe narracje do wybranych przez siebie filmów. Obrazy zostaną przetworzone przez ich wyobraźnię i zaprezentowane niczym utwór literacki. Tak stworzone zostaną nowe konteksty, a tym samym - nowy sposób odbioru doświadczenia filmowego.

- Będziemy oczywiście słyszeć oryginalny dźwięku filmu, ale tym ekstra dodatkiem będzie autorska narracja, która będzie przeczytana przez jej autorkę - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Nie zdradzamy do końca, jaki to jest film, bo ten film jest tytułem, nie chcę powiedzieć drugorzędnym, ale nie on jest tutaj clou programu. Mogę powiedzieć, że są to jedne z ulubionych filmów Doroty Masłowskiej i Agnieszki Wolny-Hamkało. Jakie to będą filmy, dowiemy się 25 listopada.

Źr. Youtube/Kino dostępne dla wszystkich. Rusza festiwal "Korelacje" w DCF-ie


Korelacje - wydarzenie bez barier

Korelacje to wydarzenie bez barier - dostępne dla wszystkich. Autorki nagrają swoje autorskie narracje filmów, po czym zostaną one zaprezentowane w formie słuchowiska filmowego. Dzięki temu widzowie będą mogli je przeczytać, zobaczyć i/lub usłyszeć. Osoby niewidome usłyszą autorskie narracje, a osoby niesłyszące - przeczytają.

Po projekcji filmów widzowie także mogą liczyć na spotkanie z pomysłodawcą Festiwalu Korelacje Piotrem Krzykwą oraz autorkami. - Będziemy rozmawiać, jak im pracowało nad tym projektem, jakie trudności napotkały, kiedy musiały się hamować, a kiedy dawały się ponieść wyobraźni - zdradza Magdalena Klich-Kozłowska. - Sam ten proces jest niezwykle ciekawy, a dla mnie, jako dyrektorki kina, niezwykle istotne jest to, że wydarzenie w 100 procentach dostępne jest dla wszystkich.


Posłuchaj
23:03 CZWORKA/Stacja kultura - festiwal korelacje 14.11.2023.mp3 O festiwalu filmowym "Korelacje" opowiada Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Magdalena Klich-Kozłowska (dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego)

Data emisji: 14.11.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras./kc

Czytaj także

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Jak powstawał projekt?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 18:30
Od kilku dni dla zwiedzających udostępniona jest nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. O założeniach architektonicznych i samym projekcie opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk z pracowni architektonicznej WXCA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Historii Polski otwarte. Co będzie się tam działo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 19:31
W kompleksie Cytadeli Warszawskiej otwarto Muzeum Historii Polski - Staraliśmy się, żeby nasze muzeum było nie tylko miejscem, gdzie są ciekawe ekspozycje, ale żeby było żywym centrum kultury i edukacji - mówi Robert Kostro, dyrektor placówki.  
rozwiń zwiń