Polskie Radio
Section05
faktury

Ilu sprzedawców wystawia błędne paragony? Znamy dane resortu finansów

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – wynika z kontroli przeprowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową. W piątkowej informacji Ministerstwo Finansów wskazało, że paragon to większe bezpieczeństwo klienta oraz duże znaczenie dla gospodarki. Resort finansów przypomina, że nieuczciwym przedsiębiorcom za niewystawienie paragonu grozi kara grzywny do 15 tys. 50 zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów faktury vat handel aplikacja paragon

Wielka akcja KAS i CBA przeciwko wyłudzaczom VAT. Wartość fikcyjnych faktur przekracza 1 mld zł

Śledztwo dotyczy wystawiania fałszywych dokumentów w zamian za korzyści majątkowe, a także w celu obniżenia wysokości należności względem Skarbu Państwa. Wystawiane rachunki obejmowały fikcyjne transakcje, dotyczące usług transportowych i budowlanych oraz towarów handlowych. Ustalono około 1000 firm, które brały udział w przestępstwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prokuratura przestępczość przestępczość gospodarcza vat faktury faktura oszustwa oszustwo CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne Krajowa Administracja Skarbowa pieniądze korupcja finanse wyłudzenia podatki podatek VAT podatek

Akcja CBA i KAS. Zlikwidowano "fabrykę faktur" wartą ponad miliard złotych

CBA i KAS rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie prowadzili "fabrykę faktur". Nierzetelne dokumenty na kwotę ponad miliarda złotych służyły ich nabywcom do oszustw na szkodę Skarbu Państwa. Zatrzymano 34 osoby, które w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszały m.in. zarzuty tzw. zbrodni vatowskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo faktury CBA Krajowa Administracja Skarbowa

Bilety jako faktury, czyli pakiet SLIM VAT 2. Resort finansów upraszcza przepisy

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia zmieniającego zasady uznawania biletów za faktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu przewoźników i realizacja postulatów zgłaszanych na forum dialogu Ministerstwa Finansów z biznesem. To również pierwsza ze zmian wdrażanych do systemu podatkowego w ramach pakietu uproszczeń w podatku od towarów i usług - SLIM VAT 2.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat Ministerstwo Finansów JPK finanse publiczne podatki faktury rozporządzenie

Nieuregulowane faktury wciąż są wielkim problemem dla firm. Pandemia podnosi koszty działalności

Co trzeci przedsiębiorca skarży się na nieuregulowane faktury, a blisko 30 proc. firm przyznaje, że nie reguluje na czas swoich zobowiązań, z czego połowa tłumaczy się słabą sytuacją finansową – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Ponad 70 proc. przedsiębiorców poniosło w związku z pandemią dodatkowe koszty.
Zobacz więcej na temat:  firma faktury koronawirus POLSKA GOSPODARKA

Zmiana zasad korygowania i przeliczania faktur. Uproszczenie rozliczeń w ramach pakietu "Slim VAT"

Od 1 stycznia mają wejść w życie przepisy kolejnej nowelizacji ustawy o VAT. Jej celem jest wprowadzenie rozwiązań w zakresie uproszczenia rozliczania przez podatników podatku VAT zawarte w tzw. pakiecie Slim VAT. Pakiet obejmuje m.in. brak konieczności uzyskiwania potwierdzeń odbioru faktur korygujących in minus, wprowadzenie przepisu dotyczącego rozliczania faktur korygujących zwiększających cenę czy spójne kursy walut dla podatku VAT, jak i podatku dochodowego – przypomina Gazeta Podatkowa.
Zobacz więcej na temat:  firma faktury POLSKA GOSPODARKA vat