Dr Łukasz Kister: z terrorystami się nie negocjuje!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 17:00
W zamian za uwolnienie żołnierza Bowe Bergdahla Amerykanie wypuścili z więzienia w Guantanamo pięciu terrorystów. Decyzja prezydenta Baracka Obamy wywołała burzę i rozpoczęła kolejny etap w dyskusji na temat walki z terroryzmem.
Audio
  • O zasadach walki z terroryzmem opowiada dr Łukasz Kister z Collegium Civitas (Czwórka/4 do 4)
Dr Łukasz Kister: z terrorystami się nie negocjuje
Foto: Glow Images/East News

- To pierwsza taka decyzja w historii, żeby podjąć rozmowy z terrorystami i to na takim poziomie - mówi dr Łukasz Kister z Collegium Civitas. - Oczywiście negocjacje zawsze się odbywały, ale nigdy jeszcze nie było takich ustępstw.

I to właśnie jest szeroko komentowane na całym świecie, że państwo, które przewodzi koalicji antyterrorystycznej zdecydowało się iść na ugodę.

- Jak dotąd w walce z terroryzmem Ameryka nie szczędziła życia swoich żołnierzy. Tym bardziej taka decyzja jest zastanawiająca i nie powinno dziwić, że wywołuje olbrzymie emocje - tłumaczy rozmówca Krzyśka Grzybowskiego. - Pamiętajmy, że tutaj uwolniono pięciu przywódców grupy terrorystycznej za jednego, szeregowego żołnierza. Dla talibów to może być sygnał, że nieugięte jak do tej pory mocarstwo jest w stanie iść na ustępstwa. I to za każdym razem. A to już jest bardzo zły komunikat.

Najtrudniejsze zadanie w tej chwili stoi przed administracją Białego Domu, bo doradcy prezydenta muszą się zastanowić, co zrobić, żeby tę porażkę przekuć w sukces. Oczywiście chodzi głównie o płaszczyznę PR-ową, a nie realne podejście do problemu walki z terroryzmem. - Uwolnienie tego żołnierza nie jest żadnym sukcesem jeśli chodzi o wojnę z terroryzmem. Ameryka nie uzyskała nad nimi przewagi. Co więcej, oddała im pięciu ważnych przywódców - podsumowuje gość "4 do 4". - Osobiście uważam, że wolność jest czymś tak wyjątkowym, że trudno mówić o uwolnieniu człowieku w kategoriach porażki. Niemniej jednak nie jestem w stanie wyobrazić sobie jakie może to mieć skutki. Raczej marne, jeśli w porę nie zrozumiemy, że próba wprowadzenia demokratycznych zasad w wojnie z terroryzmem zawsze się skończy porażką.

(kul/bch)

Czytaj także

Czemu Abchazja nie stała się rajem na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 18:17
Za sprawą dramatycznych wydarzeń w ostatnich miesiącach na Ukrainie, częściej zdarza nam się uważniej przyglądać temu, co dzieje się na Wschodzie. Są jednak takie regiony i państwa, o których wciąż wiemy mało, a jednym z nich jest Abchazja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat wolności w Polsce. Najważniejsze momenty

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:20
Co zmieniło się w naszym kraju po 4 czerwca 1989 roku? Z jakimi wydarzeniami będzie się nam kojarzył ten okres? Kto jest symbolem nowej, wolnej Polski? Posłuchajcie wspomnień dziennikarzy Polskiego Radia oraz wybitnych postaci świata sztuki, kultury, polityki i finansów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Wiernikowska: nie jestem reporterem wojennym

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 14:45
Maria Wiernikowska przez wiele lat relacjonowała dla polskich mediów konflikty wojenne. O kilku z nich opowiedziała w swoim najnowszym dziele.
rozwiń zwiń