Chore serce nie dyskwalifikuje sportowców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 11:51
Wiele chorób i wad serca może być skutecznie leczonych, przez co zawodnicy nie muszą wycofywać się z rywalizacji – wyjaśnia kardiolog.
Audio

W gronie wielkich sportowców nie brakuje osób dotkniętych chorobami serca – podkreśla kardiolog prof. Artur Mamcarz z Kliniki Kardiologii na Solcu w Warszawie. – Nie są to przeszkody, z którymi nie można sobie poradzić – tłumaczy gość „Poranka”.

– Nie jest prawdą, że osoby uprawiające sport mają automatycznie zdrowe serce. Sportowcy, tak jak wszyscy, mogą chorować – podkreśla prof. Artur Mamcarz.

Jak zaznacza gość "Poranka", ważne jest, aby w miarę wcześnie wykryć u zawodników kłopoty zdrowotne, które w skutkach mogą okazać się groźniejsze niż u osób nieuprawiających sportu wyczynowego. Lekarzom sportowym zawsze zależy na szybkim rozpoczęciu leczenia, aby istotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych.

Jak przyznaje prof. Mamcarz, wśród medalistów ostatnich letnich igrzysk olimpijskich aż pięciu miało pewne problemy z sercem. – Są oni doskonałym przykładem na to, że pomimo zdrowotnych nieprawidłowości, można uprawiać sport na wysokim poziomie i osiągać sukcesy – podkreśla gość „Poranka”.

1 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędzie się IV Konferencji Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), na której lekarze będą rozmawiać o kardiologii sportowej.

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z prof. Artur Mamcarz. Kliknij w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Oddawaj krew bez obaw

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 18:18
Do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa. Kto może, a kto nie może być dawcą krwi? Odpowiedź eksperta w "Magazynie" Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drastyczne są nieskuteczne

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 15:56
Reklamy społeczne powinny zwracać uwagę odbiorców na ważne problemy, łamać tabu, a nie szokować – tłumaczy ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy najszczęśliwsi w Europie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 18:58
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP, Polacy są bardziej zadowoleni ze swojego samopoczucia niż obywatele innych krajów UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brelok" szaleje na desce

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 11:04
Snowboard to łatwy sport. Wystarczą trzy dni i każdy nauczy się jeździć – zapewnia Michał Ligocki, jeden z najlepszych polskich snowboardzistów.
rozwiń zwiń