Polacy najszczęśliwsi w Europie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 18:58
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP, Polacy są bardziej zadowoleni ze swojego samopoczucia niż obywatele innych krajów UE.
Audio
  • Krzysztof Kouyoumdjian o badaniu: Philips Index 2010. Jakość życia Polaków
  • Reportaż Anny Depczyńskiej nt. badania Philips Index 2010. Jakość życia Polaków

Ogólny indeks zadowolenia Polaków wyniósł 65% – informuje Krzysztof Kouyoumdjian, koordynator badania „Philips Index 2010. Jakość życia Polaków”. Jak podkreśla gość „Magazynu”, z tym wynikiem, Polska uplasowała się na pierwszym miejscu w rankingu krajów europejskich objętych ogólnoświatowym badaniem.

– Zdecydowanie wyprzedziliśmy Niemców oraz Brytyjczyków, i to nawet różnicą kilkunastu punktów procentowych – cieszy się Krzysztof Kouyoumdjian. Jak wynika z raportu, Polacy wypadają lepiej niż Francuzi, Hiszpanie czy Niemcy (odpowiednio 55%, 54%, 52%). Także mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Turcji prezentują niższy poziom zadowolenia (55% i 34%).

Zdaniem Krzysztofa Kouyoumdjiana, taki wynik jest zaskoczeniem. – Polacy jawią się raczej jako malkontenci, pesymiści i ciągli narzekacze – tłumaczy. Jednak z raportu sporządzonego na podstawie badania wyłonił się całkiem inny obraz statystycznego Polaka. Okazuje się, że większość z nas jest zadowolonych ze swojego życia, zdrowia i ogólnego samopoczucia, pozytywnie ocenia różne aspekty swojego życia (np. praca, wygląd zewnętrzny).

Gość Justyny Dżbik zaznacza jednak, że daleko nam jeszcze do krajów arabskich, gdzie ogólny indeks dotyczący zadowolenia i dobrego samopoczucia wyniósł średnio ponad 80%. – W Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich istotną rolę odgrywa ciepły klimat i wysoka stopa życia – tłumaczy Krzysztof Kouyoumdjian.

Więcej o raporcie TNS OBOP, sporządzonym na podstawie badania „Philips Index 2010. Jakość życia Polaków”, w rozmowie Justyny Dżbik z Krzysztofem Kouyoumdjianem. Kliknij w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Oto najatrakcyjniejszy kraj świata

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 08:29
Według opiniotwórczego rankingu Country Brand Index (CBI), które porównuje siłę marek poszczególnych państw, najlepszą na świecie ma Kanada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy kochają pracę, wolą ją od domu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 08:00
Badanie UE wykazuje, że nawet najbardziej zapracowani menedżerowie czują się lepiej niż kobiety zajmujące się domem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgodnie z normami nie znaczy zdrowo

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 10:37
Zastąpienie polskich norm unijnymi nie oznacza, że w sklepach możemy kupić zdrowszą żywność. – W każdym produkcie można znaleźć szkodliwe substancje – ostrzega Dariusz Łomowski z UOKiK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddawaj krew bez obaw

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 18:18
Do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa. Kto może, a kto nie może być dawcą krwi? Odpowiedź eksperta w "Magazynie" Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drastyczne są nieskuteczne

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 15:56
Reklamy społeczne powinny zwracać uwagę odbiorców na ważne problemy, łamać tabu, a nie szokować – tłumaczy ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chore serce nie dyskwalifikuje sportowców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 11:51
Wiele chorób i wad serca może być skutecznie leczonych, przez co zawodnicy nie muszą wycofywać się z rywalizacji – wyjaśnia kardiolog.
rozwiń zwiń