Dla nich huk fajerwerków do istny horror

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 12:00
Zwierzęta bardzo źle znoszą sylwestrowy hałas. Nasi pupile potrafią nawet wpaść w panikę i wyrządzić sobie krzywdę.
Audio
  • Reportaż - Dla nich huk fajerwerków do istny horror

– Sylwester to dzień, którego nasi pupile zdecydowanie nie lubią. Winny jest temu zarówno wszechobecny hałas, jak i ogólne podenerwowanie i podekscytowanie właścicieli – tłumaczy weterynarz Grzegorz Bogdański.

Wrażliwość zwierząt na hałas związana jest z szeregiem czynników. Istotną rolę odgrywają np. temperament i wcześniejsze doświadczenia naszego pupila. – Często zdarza się tak, że za młodu zwierzę nie boi się huków, a dopiero jakieś zdarzenie, np. wybuch petardy w bliskiej odległości, może spowodować u niego uraz do końca życia – tłumaczy Grzegorz Bogdański.

Okazuje się, że najbardziej wyczulone na hałas są psy. Wszystko to za sprawą szczególnie wrażliwego słuchu. – Koty zdecydowanie rzadziej wpadają w panikę – tłumaczy Grzegorz Bogdański. Natomiast małe zwierzęta, takie jak chomiki i świnki morskie, raczej pozostają obojętne na silniejsze bodźce.

Jak wyjaśnia Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, na hałas wrażliwe są także akwariowe rybki i ptaki. – Przestraszone błyskiem ptaki mogą np. wpaść w panikę i zacząć rozbijać się w klatce, co jest dla nich bardzo niebezpieczne – tłumaczy. Zaleca, aby pozostawić zapalone światło w pomieszczeniach, w których sylwestrową noc mają spędzić nasi pupile. Warto także baczniej obserwować ich zachowanie i okazywać im dużo ciepła.

Aby wysłuchać reportażu, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.

ap

Zobacz więcej na temat: świnka

Czytaj także

W sylwestra wyglądaj inaczej niż zwykle

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 17:46
Sylwestrowych kreacji nie kupujmy w sklepach sieciowych. Chyba że na balu chcemy wyglądać jak tuzin innych osób - przypomina stylistka Wiganna Papina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imperium Gwiazd na wrocławskim Rynku!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2010 08:00
Radiowa Jedynka będzie transmitować imprezę z wrocławskiego rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dołącz do akcji "Nie strzelam na Sylwestra!"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2010 19:00
Sylwestrowe fajerwerki są koszmarem dla zwierząt. Stowarzyszenie Empatia apeluje do wszystkich, aby tej nocy nie urządzali ulicznych strzelanin. Trójka przyłącza się do tej akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwestrowa zagwozdka didżeja

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2010 10:00
Zdaniem szefa muzycznego Czwórki Piotra Wawrowskiego, wybór piosenek na sylwestrową zabawę nie jest wcale taki prosty. – Bardzo trudno jest wszystkich zadowolić – tłumaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marznący deszcz i śnieg na sylwestra

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2010 21:43
Pogoda w sylwestra nie będzie sprzyjać uczestnictwu w imprezach plenerowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester z Polskim Radiem we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 08:27
W imprezie zatytułowanej "Imperium Gwiazd" może wziąć udział nawet 200 tysięcy osób, a miliony będą ją oglądać w telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze ostrzegają: uwaga na petardy!

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 08:35
Co roku w Sylwestra dochodzi do obrażeń i poparzeń w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z petardami i sztucznymi ogniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psim zaprzęgiem po Karkonoszach

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2011 06:36
W dniach 6-9 stycznia 2011 roku w Jakuszycach odbędą się zawody psich zaprzęgów - Husqvarna Tour. Impreza z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę fanów.
rozwiń zwiń