Psim zaprzęgiem po Karkonoszach

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2011 06:36
W dniach 6-9 stycznia 2011 roku w Jakuszycach odbędą się zawody psich zaprzęgów - Husqvarna Tour. Impreza z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę fanów.
Audio
  • Rozmowa o wyścigach psich zaprzęgów - Husqvarna Tour

Już 6 stycznia 2011 roku w Jakuszycach koło Szklarskiej Poręby rozpocznie się piąta edycja jednego z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów w Europie – Husqvarna Tour. W tegorocznych zawodach weźmie udział ok. 400 psów. – To rekordowa liczba – podkreśla Marta Winiarek-Miętus, która wraz z komisarzem zawodów Radkiem Ekwińskim mówiła w Czwórce o historii wyścigu i jego etapach.

Wyścigi psich zaprzęgów w Jakuszycach po raz pierwszy odbyły się 4 lata temu. Jak tłumaczy Radek Ekwiński, zorganizowane zostały z inicjatywy Czechów. – Nasi sąsiedzi zaproponowali nam stworzenie kolejnego etapu wyścigów, odbywających się wtedy po czeskiej stronie granicy – wyjaśnia gość „Poranka”. Czesi już od dawna organizowali Genesis Tour w okolicach Szpindlerowego Młyna i pomyśleli, że doskonałym pomysłem byłoby zorganizowanie zawodów także w polskich górach. – Karkonosze są wymarzonym miejscem na tego typu zawody. To góry śnieżne i niewysokie, gdzie bardzo dobrze jeździ się z psami – wyjaśnia Radek Ekwiński.

Polsko-czeska impreza, która otwiera europejski sezon wyścigów psich zaprzęgów, składa się z dwóch części. Najpierw po czeskiej stronie odbywa się pierwsza część gonitwy określana mianem Border Rush. – To nazwa dużego wyścigu, który znany jest w całej Europie – wyjaśnia Radek Ekwiński. Począwszy od 2 stycznia, przez cztery kolejne dni, psie zaprzęgi będą pokonywały dziennie po 30 kilometrów. Jak tłumaczy gość „Poranka”, przebiegnięcie takiej trasy zwykle zajmuje maszerowi i jego psom około półtorej godziny.

– W środę 5 stycznia cała kawalkada, czyli ok. 40 zawodników m. in. z Niemiec, Słowacji, Czech, Holandii, Węgier i Polski, przenosi się wraz ze swoimi psami do Jakuszyc, by z samego rana wystartować w Husqvarna Tour – tłumaczy Radek Ekwiński.

– Husqvarna Tour jest bardzo ciekawym wydarzeniem, które z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę fanów. Po tych psach widać wiele radości, tą pasję, która powoduje, że one chcą biec i to urzeka ludzi – podkreśla Marta Winiarek-Miętus.

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z Martą Winiarek-Miętus i Radkiem Ekwińskim. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

W sylwestra żegnamy grupę Mitch & Mitch

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 16:29
Na szczęście nie na długo. Ten zasłużony duet, występujący ostatnio w 9-osobowym składzie, za rok planuje zmartwychwstać jako sekstet. Tymczasem na do widzenia zagrają w "Powiększeniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla nich huk fajerwerków do istny horror

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 12:00
Zwierzęta bardzo źle znoszą sylwestrowy hałas. Nasi pupile potrafią nawet wpaść w panikę i wyrządzić sobie krzywdę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdobyć szczyt

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 20:00
Latem zdobyli go Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki. Zimowy atak, na mierzący 8051 metrów, Broad Pick, podejmą polscy himalaiści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się nie dać bąbelkom

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 08:00
Pijmy z głową! Inaczej udział w sylwestrowej zabawie zakończymy jeszcze przed północą – radzi lekarz, dr Zofia Olejniczakowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Limonkowy makijaż krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 13:00
Rok 2011 ma upłynąć pod znakiem makijażu i kreacji w barwach limonki. Tylko w Czwórce zobaczysz, jak profesjonalnie zrobić modny makijaż w tym wyjątkowym kolorze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy walczą w Rajdzie Dakar

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 12:37
Na bezdroża Argentyny i Chile wyjechali najlepsi kierowcy, motocykliści i quadowcy. Wśród nich mocna ekipa z Polski. O ich szansach mówił w Czwórce znawca rajdów dziennikarz Sławek Szymczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postanawiać, nie postanawiać?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 17:00
To treść postanowienia jest ważna, a nie okoliczności, w jakich je składamy. Jak obierać cele z głową i jak do nich dążyć, radzi trener wizerunku.
rozwiń zwiń